Strona głównaBudownictwoInteligentny dom - mieszkanie - systemy zarządzania

Inteligentny dom – mieszkanie – systemy zarządzania

Technologia zahacza o coraz większą część naszego życia. jej zadaniem jest dostarczać nam rozrywki usprawniać pracę i co najważniejsze dbać o bezpieczeństwo. O ile lodówka z monitorem LCD 20 cali pokazująca zawartość lodówki bez jej otwierania jest majstersztykiem i dziełem ostatecznym ludzkiego umysłu o tyle to wciąż tylko lodówka z gadżeciarskim ekranem. Oczywistym jest, że miejsce w którym spędzamy najwięcej czasu to nasz dom/mieszkanie. Co za tym idzie powinniśmy czuć się w tym miejscu możliwie komfortowo i bezpiecznie. W osiągnięciu tego stanu pomocne mogą się przydać systemy zarządzania domem.

Czym jest inteligentny dom?

Jest to dom albo mieszkanie zarządzane przy wykorzystaniu nowych technologii. Łączymy ze sobą systemy które na co dzień działają w oderwaniu od siebie. Dzięki temu w prosty sposób przy użyciu tzw. centrali jesteśmy w stanie zarządzać wieloma rzeczami w naszym budynku. W założeniu centrale stanowić może urządzenie zewnętrzne zainstalowane w domu, ale równie dobrze sprawdzi się tutaj smartphone. Zależnie od systemu na jaki się zdecydujemy mamy możliwość wpływania na oświetlenie, temperaturę panującą w mieszkaniu, śledzić monitoring czy wyłączyć prąd w gniazdku do którego podpięte jest żelazko gdy my akurat jesteśmy na romantycznej kolacji. Istotny jest również aspekt ustawień automatycznych, dzięki którym pewne czynności mogą wykonywać się bez udziału człowieka. Pierwszy przykład z brzegu to sterowanie temperaturą. Jeżeli będzie za wysoka, system podejmie odpowiednie kroki w celu jej obniżenia. Jednak wydarzy się to tylko gdy domu/mieszkaniu będzie znajdowała się jakaś osoba. Wynika to z prostego faktu że jedną z głównych zalet systemu automatyzacji jest dążenie do maksymalnej oszczędności energii. Innym ciekawym sposobem w jakim możemy wykorzystać inteligentne systemy jest kontrola warunków pogodowych. Wychodząc z domu zdarza się zostawić otwarte okna. Jednak pogoda jest nieprzewidywalna i nagłe opady deszczu są sytuacją niepożądaną. System zamknie okna, a w przypadku burzy jeżeli mamy niezależny system zasilania wykorzysta go do zasilania urządzeń znajdujących się w budynku.

Inteligencja słowem na wyrost?

Systemy o których piszemy są coraz częściej stosowane. Z elementu uważanego za gadżet, powoli stają się standardem. Ich możliwości są ciągle doskonalone i poszerzane. Dąży się do tego żeby po jednorazowym zaprogramowaniu dom „żył własnym życiem”. W momencie gdy użytkownik musi każdorazowo decydować o ściemnianiu świateł, odpowiedniej temperaturze czy wilgotności powietrza ciężko mówić o inteligencji mieszkania. Jednak w momencie w którym systemy rozpoznają użytkowników ich preferencje do przypisanych pomieszczeń wtedy już wchodzimy na wyższy poziom. Jeżeli technologia pozwala stwierdzić czy śpimy, czy dana osoba jest gościem czy intruzem i odpowiednio reagować i w efekcie tego wykonywać pewne czynności to już zaczyna być ciekawiej. Prawdopodobnie za 10 lat będzie masa nowych możliwości. Rynek systemów inteligentnego zarządzania budynkami rośnie rok do roku. Jak to najczęściej bywa za połowę rynku odpowiadają Stany Zjednoczone, ale z czasem będzie się to zmieniać.

Gdy mówimy o autonomicznych pojazdach, w dość jednoznaczny sposób można stwierdzić, że są to urządzenia na pewien sposób inteligentne. Same się kierują, rozpoznają zagrożenia i znają zasady ruchu drogowego. Użytkownik jest im do niczego niepotrzebny. W przypadku mieszkań czy domów nigdy nie dojdziemy do etapu gdzie wszystko będzie dostosowane i robione pod konkretne osoby. Choćby z tego względu, że jeżeli w jednym pomieszczeniu znajduje się osoba lubiąca gdy jest 22 stopnie i osoba która lubi 25 stopni dom nie przypisze odpowiedniej temperatury. Proste ograniczenia będą pewną blokadą nie do przeskoczenia. Jednak sama implementacja już istniejących rozwiązań będzie ciekawym rozwiązaniem dla wielu osób.

Inteligentne mieszkanie – jakie są zalety?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie genezą powstania takich systemów było bezpieczeństwo. Wysyłanie zdjęcia intruza na telefon czy reagowanie na pogodę, albo symulacja tego, że ktoś znajduje się w pomieszczeniu poprzez włączanie i gaszenie świateł może się niekiedy przydać pomocne. Nie mówiąc o możliwości odłączania zasilania z gniazdek dzięki czemu można uniknąć jakiś negatywnych konsekwencji jak w przypadku wspomnianego żelazka. Drugą z takich podstawowych zalet jest komfort domowników. Oddelegowania pewnych czynności na automat sprawia, że mamy więcej czasu dla siebie spędzamy czas w bardziej komfortowej przestrzeni. Ostatnią, a zarazem najczęściej podnoszoną jest kwestia energooszczędności i faktycznie jest to bardzo istotny aspekt. Rachunki za prąd potrafią być znacząco niższe. Jeżeli ktoś jest fanem ekologii takie rozwiązanie powinno go zainteresować.

Podsumowując temat, systemy inteligentnych domów nie są zabawkami dla leniwych ludzi. Potrafią być przydatne zwłaszcza jeżeli ktoś posiada własny dom. Warto zapoznać się z ofertami producentów i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne