Strona głównaZdrowieJak poprawić kondycję fizyczną?

Jak poprawić kondycję fizyczną?

Poprawa kondycji powinna być priorytetem dla każdej osoby mającej problem żeby bez zadyszki wejść po schodach czy przejść jakieś krótkie odcinki drogi. Robienie przerwy by odsapnąć po kilkudziesięciu metrach nie jest czymś zwyczajnym. Warto to naprawić, zwłaszcza że nie jest to nic trudnego. Czy poprawić kondycje można niezależnie od wieku? Tak, jest to istotne zwłaszcza dla osób starszych. Sprawdźmy zatem jak zadbać o kondycję fizyczną naszego organizmu.

Kondycja – co to tak właściwie jest ?

Zacznijmy od tego, że kondycja nie jest raz dana i podlega zmianom. Jest to aktualny stan organizmu fizjologicznego, który podlega zmianom pod wpływem zewnętrznych czynników. Kondycja jest wynikiem naszego odżywienia oraz wytrenowania. Mamy realny wpływ na to jak wytrzymały organizm uda się stworzyć. Na pewne elementy nie mamy wpływu jak siła mięśnia sercowego. Jednak pojemność płuc można powiększyć (do pewnego etapu) podobnie z siłą mięśni.

Kondycja jest słowem często zamiennie stosowanym z wytrzymałością. Jednak nie są to synonimy. Wytrzymałością jest zdolność do wykonywania danego wysiłku fizycznego przy intensywności prowadzącej do zmęczenia organizmu. Im dłużej taki wysiłek jesteśmy w stanie wykonywać tym większą mamy wytrzymałość. Wytrzymałość dzieli się na tlenową i beztlenową. Ten pierwszy odnosi się do wysiłku wykonywanego ze średnią intensywnością, natomiast drugi z pracą na tętnie w przedziale 80-90% tętna maksymalnego. Za kondycję należy uznać wydolność tlenową, beztlenową oraz ogólną mięśniową.

Faktem jest, że każdy z nas ma wpływ na swoją kondycję, jednak pewne uwarunkowania genetyczne sprawiają, że jeden sportowiec jest w stanie przebiec więcej w szybszym tempie od innego. Wspominamy o tym żeby każdy pamiętał, że porównywanie się do innych nie ma większego sensu. Wpis jest przeznaczony dla osób chcących poprawić komfort życia, a nie robienia profesjonalnej kariery. Należy skupić się na sobie i swoich własnych celach.

Jak zacząć poprawiać kondycję

Ludzki mózg bardzo zniechęca nas do podejmowania nadmiernego wysiłku, każe nam przestać, nie robić kolejnego kroku, kolejnego powtórzenia. Jeżeli posłuchamy się go, nie będziemy w stanie zrobić progresu. Należy przeskoczyć poprzeczkę raz po raz, tylko wtedy nasza kondycja będzie się poprawiać. Bardzo ważna jest regularność wykonywanych ćwiczeń. Nie bez powodu osoby trenujące na siłowni robią to kilka dni w tygodniu. Profesjonalni sportowcy, trenują codziennie.

Załóżmy, że nie masz doświadczenia z treningiem albo jest ono dawno zapomniane. Startujesz z poziomu zadyszki po podbiegnięciu do tramwaju. Najgorszym co możesz zrobić to rzucić się od razu na głęboką wodę. Nagły wysiłek dla słabego organizmu nie będzie najszczęśliwszym rozwiązaniem. Zacznij od metody małych kroczków.

Zaplanuj sobie w tygodniu 2-3 dni w których będziesz uprawiać ponadprogramowy wysiłek. Niech będzie to coś długotrwałego około 40 minutowego. Idealnie nada się do tego spacer. Spróbuj z każdym wyjściem przebyć większy dystans, a zobaczysz że po miesiącu będziesz pokonywać zdecydowanie większe odległości.  Następnie wprowadź pewne utrudnienia, połącz chód z biegiem. Może to wyglądać w ten sposób, że zaczynasz od chodu przez 5 min. a następnie przez 1minutę biegniesz i ponawiasz cykl. Z czasem wydłużaj czas poświęcony na bieg i z 40 min. spaceru szybko dojdziesz do 40 min. biegu. Gdy już osiągniesz ten etap, dalszy rozwój będzie zależał od ciebie. Jeżeli uznasz taki efekt za satysfakcjonujący to biegaj regularnie, a zachowasz przez długi czas dobrą kondycję. Gdy będziesz chciał/chciała czegoś więcej, zwiększ intensywność, wydłuż czas, zmień trasę na trudniejszą itd. Inne formy aktywności wspomagającej rozwój kondycji to pływanie czy jazda na rowerze.

Poprawę kondycji można zacząć również od treningu w domu. Podstawowe ćwiczenia jakie się nasuwają dla takiego treningu to przysiady, pompki (poznaj rodzaje pompek) czy wymachy nóg. W przypadku takiej formy treningu należy zadbać o odpowiednią intensywność i długość treningu. Warto rozważyć jakieś „fit ćwiczenia” polegające na wykrokach, skrętach tułowia czy wymachach. Gwarantują ciągłą intensywność, którą można łatwo zarządzać gdy nie jesteśmy w stanie wykonywać ruchów w tym samym tempie jak na oglądanym filmie.

Poza sportem warto wspomóc swoje działania w kuchni. Odpowiednia dieta ma bardzo duży wpływ na to jak się czujemy i jak wyglądamy. To co zawsze polecamy to wyeliminowanie napojów słodzonych. Nie posiadają absolutnie żadnego pozytywnego wpływu na organizm.  Cukier dodatkowo źle wpływa na skórę. Należy spożywać odpowiednią ilość witamin i mikroelementów. Jeżeli twoja zadyszka spowodowana jest otyłością, powinieneś zacząć właśnie od kuchni. Jest to najłatwiejszy i najszybszy sposób na poprawę kondycji. Noszenie 10kg mniej to na prawdę duża różnica dla naszego ciała. Mniej obciążamy stawy i kości, same pozytywy. Nie chodzi o ślepe odchudzanie, ale zdrową i zbilansowaną dietę.

Żyjemy w czasach gdzie wszystko jest praktycznie dostarczane pod nos. Mamy w codziennym życiu mało ruchu i nie stosujemy zasad zdrowego odżywiania. Warto chwilę pomyśleć o swoim zdrowiu i zadbać o organizm. Problemy z kondycją są objawem własnego zaniedbania. W relatywnie krótkim czasie da się je poprawić, wystarczy jedynie odrobina chęci i zapału. Życzymy powodzenia w odbudowie kondycji!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne