Współczesne budownictwo oferuje dwa podstawowe sposoby stawiania fundamentów – metodą klasyczną oraz z wykorzystaniem płyty fundamentowej. To drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, co jest spowodowane wymiernymi korzyściami z jego zastosowania. Co warto wiedzieć o płycie fundamentowej? Podpowiadamy!
Czym jest płyta fundamentowa?
Solidne fundamenty to podstawa każdej budowy. Technologia budowlana idzie jednak cały czas do przodu i oferuje coraz to nowe rozwiązania. Jednym z nich są płyty fundamentowe, które są alternatywą dla klasycznych fundamentów. Ich zadaniem jest przekazywanie obciążeń budynku na grunt. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane w przypadku niestabilnego podłoża lub podmokłego gruntu.
Konstrukcja płyty fundamentowej składa się z kilku warstw. Pierwszym krokiem jest wykonanie podbudowy z piasku lub zagęszczonej pospółki. Kolejną warstwę stanowi styropian, którego zadaniem jest zapewnienie izolacji termicznej. W płycie fundamentowej układa się również instalację grzewczą, jednak nie jest to obowiązek. Taka posadzka jest przystosowana pod położenie kafli, a jeżeli nie ma instalacji grzewczej, to posadzka wylewana jest z miksokreta.
Płyta fundamentowa a klasyczny fundament – co się bardziej opłaca?
Wiele osób stawia sobie pytanie, co wybrać – płytę fundamentową czy klasyczny fundament? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Pierwszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest termoizolacja. Trzeba wiedzieć, że w przypadku tradycyjnych fundamentów ciepło łatwo ucieka przez ziemię. Znacznie lepsze właściwości termiczne ma płyta fundamentowa.
Kolejnym obszarem, w którym płyty fundamentowe okazują się lepszym rozwiązaniem, jest czas wykonania inwestycji. Proces schnięcia betonu w jej przypadku wynosi około 5 dni. Potem od razu można powrócić do kontynuowania inwestycji. Nieco inaczej sprawa wygląda przy wylewaniu fundamentów. Tutaj czas schnięcia wynosi około 3 tygodnie, podczas których wszelkie prace są wstrzymane.
Płyta fundamentowa sprawdzi się również lepiej w przypadku stawiania domu na niepewnym gruncie. Ten rodzaj fundamentu jest odporny na odkształcanie się, ponieważ obciążenie rozkłada się na całej powierzchni. Sprawia to, że płyta jest lepszą podporą dla budynku i minimalizuje ryzyko pękania ścian. Wykonanie fundamentu tradycyjnego jest bardziej czasochłonne, ale za to można je wykonać samodzielnie.
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Które rozwiązanie jest tańsze? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Wykonanie klasycznych fundamentów samo w sobie jest tańsze, ale trzeba pamiętać, że płyta fundamentowa jest jednocześnie posadzką, co nieco zmniejsza dalsze koszty budowy. Pod adresem https://parati.com.pl/cennik/ znajdziesz cennik płyt fundamentowych. Zachęcamy do samodzielnego rozważenia najkorzystniejszej opcji.
Artykuł sponsorowany.