Strona głównaZakupyJaki wykrywacz metali wybrać?

Jaki wykrywacz metali wybrać?

Wykrywacz metalu to bardzo ciekawe urządzenie, zwłaszcza dla osób, które kochają przygodę i historie. Nigdy nie wiemy co uda nam się wykopać i to jest w tym wszystkim najlepsze – komentuje jeden z użytkowników wykrywacza Garrett ace 250. Pierwszy wykrywacz metalu powstał prawie 80 lat temu. Wszystko zaczęło się na potrzeby wojska. Był rok 1940, początek II Wojny Światowej. Początkowo miało być to urządzenie, które pozwoli na bezpieczne wykrywanie min oraz pocisków. W bardzo szybki sposób zwiększono moc dawnych wykrywaczy. Dziś ta technologia jest używana nie tylko w przenośnych wykrywaczach metali, ale także na lotniskach, więzieniach oraz imprezach masowych.

Jak działa wykrywacz metalu? Przed kupnem na pewno warto wiedzieć na jakiej zasadzie działają takie urządzenia. Indukcja elektromagnetyczna jest tutaj kluczowym pojęciem. Jest to zjawisko pojawiania się sił elektromotorycznych w przewodniku, w wyniku zmian pola magnetycznego. Brzmi skomplikowanie? Być może brzmi to skomplikowanie, ale wykrywacz metali po prostu działa na prostych zasadach fizyki.

Wykrywacz metali to idealny prezent dla niego na 30 urodziny.

Jaki wykrywacz metali kupić?

Ilość osób, które są zainteresowane kupnem wykrywacza metali stale wzrasta. Można rzec, że nastała moda na poszukiwanie skarbów. Rynek odpowiednio się na to przygotował i serwuje nam naprawdę sporo modeli. W pierwszej kolejności musimy zdecydować, gdzie chcemy szukać naszych skarbów. Chodzi tutaj o wybranie jak najwygodniejszego rozwiązania dla siebie. Istnieją wodoodporne wykrywacze metalu, które z całą pewnością przydadzą się osobom, które chcą szukać skarbów nad morzem lub w pobliskich stawach, rzekach czy jeziorach.  

Rozróżniamy 3 podstawowe rodzaje wykrywaczy, dlatego przed postawieniem sobie pytanie – jaki wykrywacz metali kupić, powinieneś się z nimi zaznajomić.

  • VLF – wykrywacze oparte na tej metodzie wykrywania są bardzo dobre, gdyż istnieje możliwość ustawienia metalu, który ma zostać wykrywany. Jeśli szukamy złota, srebra lub innego drogocennego kruszca to możemy to wszystko ustawić w naszym wykrywaczu. Wraz z tym komfortem idzie oczywiście cena, która nie jest najmniejsza.
  • PI – są to zazwyczaj wykrywacze, które są oparte na starej technologii. Wadą jest fakt, że takie urządzenia nie posiadają rozróżnienia metalu. Są zatem nie najlepszą opcją, dla osób początkujących.  Często takie wykrywacze trzeba nastrajać i osoba początkująca może szybko się zniechęcić.
  • BFO – najstarsza metoda z wszystkich. Stosowana przede wszystkim w pierwszych wykrywaczach podczas II Wojny Światowej. Bardzo słaba czułość oraz wrażliwość powoduje, że korzystanie z wykrywacza opartego na tej metodzie jest bardzo uciążliwe i trudne.

Skoro znamy już historię wykrywaczy oraz rodzaje wykrywania metalu to czas przejść do konkretów i odpowiedzieć sobie na pytanie jaki wykrywacz metalu kupić.

mężczyzna szuka skarbów na plaży wykrywaczem metalu

Wykrywacz metali Garrett ace 250 opinie

Jest to najpopularniejszy w Polsce wykrywacz, dlatego należy napisać o nim parę zdań. Opinie w internecie są naprawdę pozytywne i ciekawe. Cena tego urządzenia to ponad 1000 złotych, lecz jest to wykrywacz zarówno dobry dla osób zaawansowanych, które miały już styczność z innym sprzętem, jak i dla osób, które dopiero zaczynają. Garrett Ace 250 działa w 4 obszarach głębokości i pokazuję nam na jakiej głębokości znajduje się przedmiot. 5-10-15-20 i więcej cm, a to wszystko umieszczone na wyświetlaczu LCD. Posiada też wiele trybów pracy, przez co jest naprawdę urządzeniem godnym uwagi. Możemy pracować z tym urządzeniem w trybie wykrywania monet, biżuterii, metali kolorowych, a co najważniejsze możemy ustawić tryb własny, które pozwoli nam na wybranie metali, które nas interesują. Jeśli szukasz wykrywacza metali na duże głębokości to Garrett będzie dla Ciebie.

Jak zrobić wykrywacz metali domowym sposobem?

W internecie możemy znaleźć naprawdę wszystko, nie brakuje również poradników, które pokazują jak zrobić wykrywacz metali domowym sposobem. Możemy również znaleźć schemat prostego wykrywacza metali. W naszej opinii wykrywacze robione domowym sposobem są niedokładne, szybko ulegają zniszczeniu. Najtańsze wykrywacze możemy dostać już w cenie 200 złotych i będzie to zdecydowanie lepszą inwestycją.

Wykrywacze metalu a prawo

Szukając odpowiedzi na pytanie jaki wykrywacz metali kupić nie zapomnijmy o polskim prawie. Przede wszystkim nie powinniśmy chodzić po czyimś polu czy terenie w poszukiwaniu skarbów. Wcześniej powinniśmy uzyskać od niego takie pozwolenie. Rozkopane pole może bardzo szybko rozwścieczyć rolnika i doprowadzić do mandatu, a nawet większych konsekwencji prawnych. A co z terenami ogólnodostępnymi czy publicznymi lasami, łąkami i bezdrożami? Tutaj powinniśmy również otrzymać pozwolenie. Prawo jest tutaj ciężkie do ominięcia i będzie potrzebne pozwolenie od właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czy łatwo jest otrzymać takie pozwolenie amatorowi? Grupa archeologów otrzyma jest z całą pewnością szybciej, lecz i amator może dostać takie pozwolenie. Prawo polskie jednak się zabezpieczyło i wszystkie znalezione rzeczy o wartości historyczne należą wtedy do skarbu państwa. Niezastosowanie się do tego przepisu, będzie grozić konsekwencjami prawnymi z tytułu przywłaszczenia. W praktyce jednak jest to dość często ciężkie do skontrolowania przez organy państwowe, lecz warto mieć ten fakt na uwadze.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne