Strona głównaBudownictwoOgrzewanie podłogowe – sposób na ciepłe wnętrza

Ogrzewanie podłogowe – sposób na ciepłe wnętrza

Gdy za oknami robi się coraz chłodniej, chętnie zamykamy się w domowych, przytulnych wnętrzach. Zwłaszcza jeśli wcześniej zadbamy o to, by w pomieszczeniach mieszkalnych było naprawdę ciepło i przyjemnie. Do tego celu służą rozmaite grzejniki, a także ogrzewanie podłogowe.

Dlaczego warto zastosować urządzenia grzewcze podłogowe w domowych wnętrzach? Na jaki produkt najlepiej się zdecydować? O tym przeczytacie w dalszej części tekstu.

Ogrzewanie podłogowe – nowy standard w budownictwie mieszkaniowym

Ogrzewanie podłogowe jeszcze jakiś czas temu było luksusem, na który decydowali się nieliczni. Obecnie z wolna staje się standardem, chętnie stosowanym w domach i mieszkaniach w ramach zabudowań wielorodzinnych.

Wykorzystuje się je w pojedynczych pomieszczeniach, na przykład jako ogrzewanie łazienki. Niekiedy da się także zastosować rozwiązania podłogowe w całym w domu – w roli ogrzewania głównego lub uzupełniającego, w połączeniu z centralnym systemem grzejnikowym. Warto tylko znaleźć odpowiedni produkt, dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Różne oblicza ogrzewania podłogowego – które rozwiązanie wybrać?

Na rynku pojawiają się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego. Zalicza się do nich urządzenia:

  • wodne,
  • elektryczne.

Pierwsze z nich składa się z rozbudowanego systemu rurek, w których krąży woda, podgrzewana w pompie. Woda oddaje ciepło do posadzki, a stamtąd jest ono wypromieniowywane na zewnątrz – do pomieszczenia.

Nieco inaczej działa system elektryczny, jak choćby rozwiązania, oferowane przez sklep z grzejnikami: Econovli.pl. W tym przypadku zamiast rurek z wodą, układa się pod podłogą folie grzewcze lub przewody podłączone do domowej sieci energetycznej. Z takiego urządzenia grzewczego ciepło również trafia do poszczególnych pokoi – szybko, sprawnie i bez nadmiernych problemów ze skomplikowaną instalacją. Rozwiązanie elektryczne jest ponadto tańsze i prostsze w montażu, co chwali sobie wielu użytkowników.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Czym wyróżnia się ogrzewanie podłogowe na tle innych urządzeń grzewczych? Przede wszystkim jest to niezmiernie wygodna opcja, pozwalająca na utrzymanie stałej temperatury przez długi czas. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem prostego w obsłudze panelu ściennego i termostatu. Wysoka bezwładność cieplna przy ogrzewaniu podłogowym prowadzi do tego, że podłoga oddaje ciepło jeszcze przez kilka godzin. Co więcej, przy ogrzewaniu wodnym i elektrycznym występuje zjawisko samoregulacji, które polega na tym, że im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym mniejsza jest różnica temperatur między podłogą a powietrzem w pokoju.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na powierzchniowe ogrzewanie podłogowe? To przede wszystkim przyjemność ciepłej posadzki, tak korzystna zwłaszcza w sypialniach, łazienkach czy pokojach dla najmłodszych dzieci. Ciepło z podłogi przynosi optymalny rozkład temperatur (cieplej przy stopach), co sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu domowników. To także idealna opcja dla dużych i małych alergików. Przy ogrzewaniu podłogowym nie dochodzi do wzmożonej cyrkulacji powietrza, jak przy konwektorach. Zmniejsza to zatem unoszenie kurzu i roztoczy, co ogranicza nieprzyjemne dolegliwości.

W końcu ogrzewanie podłogowe niemal w całości kryje się pod powierzchnią posadzki. Zwiększa to powierzchnię użytkową i ustawność pomieszczenia. Nie trzeba też martwić się koniecznością zasłaniania kaloryferów, by pasowały do całościowej aranżacji wnętrza. Ogrzewanie podłogowe wpisuje się zatem w niemal każde wnętrze – zarówno te przestronne, jak i wybitnie niewielkie.

Nowoczesne ogrzewanie do domowych wnętrz – systemy podłogowe dla wymagających użytkowników

Przyjemnie ciepła posadzka przekonuje wiele osób, które wykorzystują w swoich domach właśnie ogrzewanie podłogowe jako jedno z podstawowych źródeł ciepła. Dzięki niemu zapewnia się komfortowe warunki w każdym z domowych wnętrz, podnosi funkcjonalność przestrzeni i korzystnie wpływa na zdrowie domowników. Może to również dobre rozwiązanie dla Was?

Artykuł sponsorowany.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne