Telewizja cyfrowa, kablowa i satelitarna – każda z nich działa na nieco innych zasadach, a tym samym ma również swoje zalety, jak i wady. Czym różnią się poszczególne rodzaje telewizji i na którą z nich warto się zdecydować?
Który rodzaj telewizji wybrać? Od czego zależy wybór?
Każdy rodzaj telewizji (czy to cyfrowa, satelitarna, czy kablowa) ma swoje wady i zalety. Dlatego też nie ma jednej, uniwersalnej usługi, która sprawdziłaby się wszystkim użytkownikom. Niektórym będzie zależało na dostępności do wielu kanałów, a innym na nieprzerwanym sygnale, niezależnie od warunków pogodowych. Do podjęcia decyzji należy również uwzględnić położenie domu (jest to ważne np. przy telewizji satelitarnej).
Przed wybraniem konkretnej propozycji warto także przejrzeć promocje poszczególnych operatorów. Dostawcy telewizji coraz częściej oferują kompleksowe pakiety jak np. telewizja MAX od Play. Wlicza się w nią także dostęp do wybranych platform streamingowych. Aby jednak móc podjąć decyzję, należy zapoznać się z tym, jak działa każdy z wymienionych rodzajów.
Telewizja cyfrowa – czym się charakteryzuje?
Działanie telewizji cyfrowej bazuje na wykorzystaniu systemu DVB-T, który również służy do transmitowania telewizji naziemnej. Do jej zalet zalicza się m.in.:
- wysoką jakość obrazu i dźwięku,
- duży wybór kanałów,
- funkcje jak np. kontrola rodzicielska, włączenie napisów czy też wybór ścieżek językowych.
Z kolei spośród ograniczeń takiego rodzaju telewizji trzeba wymienić:
- dodatkowe koszty związane z wykupieniem dekodera cyfrowego i anteny RTV,
- bezpłatny dostęp jest tylko dla ogólnokrajowych kanałów.
Telewizja kablowa – wady i zalety
Drugi rodzaj to telewizja kablowa. Ona z kolei (jak sama nazwa wskazuje) wymaga pociągnięcia sygnału po kablu. Opiera się na technologii HFC, czyli hybrydowej sieci, która wykorzystuje przewodowe sieci do wysyłania sygnału (a także światłowodowe medium). Ze względu na swój sposób działania odbiera maksymalnie 94 kanały. Dla wielu osób może to być znaczącym ograniczeniem. Poza tym do jej zamontowania konieczne jest nierzadko wiercenie i montowanie rozgałęźników.
Jednak warto również zwrócić uwagę na jej zalety. To przede wszystkim otrzymanie niezakłóconego sygnału, nawet mimo różnych warunków atmosferycznych. Można więc uznać, że takiej telewizji niestraszna żadna burza czy wichura. Dodatkowo w niektórych pakietach operatorzy często oferują też usługi, takie jak np. radio, telefon czy internet.
Telewizja satelitarna – co warto o niej wiedzieć?
Sposób działania telewizji satelitarnej jest niezwykle prosty. Wykorzystuje ona sygnał, który wysyła się z ośrodka nadawczego aż do satelity w kosmosie. Ta z kolei przekazuje sygnał do odbiorcy, czyli klienta. Ze względu na to koniecznie trzeba zamontować antenę satelitarną.
Do zalet takiego rozwiązania należy zaliczyć:
- duży zasięg sygnału (dociera nawet w trudno dostępne miejsca);
- sposób instalowania, który jest mało kosztowny;
- możliwość odbierania wielu kanałów,
- obraz i dźwięk w wysokiej jakości.
Jednak jak każdy inny rodzaj i ta telewizja ma swoje ograniczenia. Są to:
- brak odporności na warunki atmosferyczne,
- na drodze anteny nie mogą stać przeszkody w postaci budynków,
- niektóre kanały są kodowane, a ich odbieranie wiąże się z dodatkową opłatą.
Telewizja kablowa, satelitarna i sieciowa różnią się od siebie pod kilkoma względami. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem należy dokładnie przeanalizować własne oczekiwania, możliwości i szczegóły poszczególnych ofert.
Materiał sponsorowany, przygotowany przez partnera serwisu.