Utarło się, mówić o kimś niemiłym: ,,O jeju, jaki nieprzyjemny, ale ma wysokie ego’’. Jak to zwykle bywa, wielu z nas używa pewnych frazesów, nie do końca jednak wiedząc, co znaczą. My wzięliśmy to powiedzenie pod dokładną lupę i poszukaliśmy rozwiązania na pytanie, co to znaczy mieć wysokie ego? Jeśli nie chcecie w przyszłości popełnić gafy i tak jak my, zastanawiacie się, co to dokładnie oznacza, to zapraszamy do lektury.
Co to znaczy mieć wysokie ego?
No właśnie, co to znaczy mieć wysokie ego? Wstępem do odpowiedzi na to pytanie, niech będzie oznaczenie słowa ego. Pochodzi z języka łacińskiego i oznacza ,,ja’’. Powiedzenie, że ktoś ma wysokie ego wskazuje, że jest to osoba, która zna swoją wartość oraz ma przy tym wysoką samoocenę, a także jest pewna siebie. Tacy ludzie, mają większą wiarę w swoje możliwości, co często przekłada się pozytywnie na ich życie. Częściej osiągają sukcesy zawodowe oraz prywatne. Jeśli jesteście ciekawi, czy istnieje test na wysokie ego, zapraszamy do kolejnego akapitu.
Test na wysokie ego
Jaki może być test na wysokie ego? Taki, który ma na celu podniesienie poczucia własnej wartości. Można znaleźć je w internecie, zazwyczaj zajmują mało czasu, a większość z nich, jest darmowa. Pytania skonstruowane są w prosty sposób, dzięki czemu każdy poradzi sobie z ich rozwiązaniem. Jeśli więc podejrzewacie wysokie ego i cechy Waszego charakteru na to wskazują, warto rozważyć wykonanie takiego doświadczenia.
Wysokie ego cechy
Mając wysokie ego, cechy jakie się ma, są następujące:
- pewność siebie
- upartość
- obrona swoich racji
- (czasami) przewrażliwienie na swoim punkcie
- posiadanie dużej odporności psychicznej
- asertywność
- szybkość ripost
- determinacja
- wytrwałość
- maskowanie swoich słabych stron
- unikanie nadmiernej wrażliwości
- obawa przed porażką
- ukrywanie błędów
- indywidualizm
- obniżona empatia
- unikanie i ukrywanie smutku
- unikanie i ukrywanie złości
- unikanie i ukrywanie strachu i stresu
Jeśli więc podejrzewacie, że osoba w Waszym bliskim otoczeniu lub Wy macie wysokie ego a cechy charakteru, które wymieniliśmy powyżej tylko to potwierdzają to i dobrze i źle. Dobrze dlatego, że takie osoby lepiej radzą sobie z problemami życia codziennego oraz są zdeterminowane w zdobywaniu celów a źle, bo mogą niekiedy swoim zachowaniem krzywdzić innych (w tym również najbliższych). Bez obaw, jeśli dobrze ukierunkujecie swoją siłę charakteru, gdzie będziecie uwzględniać troskę o drugiego człowieka, może Was spotkać tylko to co dobre. Świetny rozwój kariery, udane relacje z rodziną i przyjaciółmi i o czym tam tylko marzycie.
Jak mieć wysokie ego?
Jak mieć wysokie ego? Czy mam wysokie ego? To wątki bardzo często poruszane na forach psychologicznych. Jeśli, więc zadajecie sobie pytanie, czy mam wysokie ego, poszukiwania powinniście rozpocząć od wykonania testu w tym kierunku. A jeśli borykacie się z zaniżoną samooceną, która znacząco utrudnia Wam funkcjonowanie, już podpowiadamy, jak mieć wysokie ego.
- Przede wszystkim, warto zacząć od znalezienia sobie pasji, która może być związana z czymkolwiek. Może być to sport, zajęcia kreatywne, czy Wasza praca zawodowa. Będąc w czymś ekspertem, znacznie wzrasta poczucie własnej wartości, która z kolei przyczynia się do poprawy własnej samooceny.
- Można też na przykład udać się na modne w ostatnim czasie warsztaty coachingowe, podczas których będziecie mogli posłuchać afirmacji, które mogą mieć zbawienny wpływ na Twoje ogólne samopoczucie.
- Kolejną metodą, jak mieć wysokie ego, może być też wizyta w miejscu takim jak salon fryzjerski lub kosmetyczny, gdzie od A do Z zajmą się wyglądem zewnętrznym. Niekiedy zdarza się, że kompleksy, które towarzyszą nam od najmłodszych lat, są przyczyną znacznie obniżonej samooceny.
- Można też spróbować starej jak świat metody, rozmowy ze swoim odbiciem w lustrze. Można codziennie rano witać się mówiąc: Jesteś najlepszy! Dasz radę! Pięknie dziś wyglądasz! To jest Twój dzień!
Jednak, jaka metoda by nie była, nic nie pomoże, jeśli najpierw samemu nie uwierzy się w siebie i swoje możliwości. Bardzo ważnym jest, wspomniane już wcześniej afirmowanie. Według wielu naukowców nasz mózg karmiony jest przede wszystkim słowami. Jeśli więc będziemy karmić go odpowiednio, jest spora szansa, że ego nam wzrośnie.
Jak już wspomnieliśmy kwestia, czy mam wysokie ego, to nic złego. Trzeba tylko panować nad tym, a nic złego się nie wydarzy. Przede wszystkim należy, nie pozbawiać się empatii i być troskliwym w stosunku do naszych najbliższych (a także kolegów z pracy). Wtedy wszystko będzie dobrze.
Zobacz też: