Strona głównaOff-topicCoco Jambo i do przodu - co to znaczy?

Coco Jambo i do przodu – co to znaczy?

Usłyszałeś od kogoś powiedzenie „coco jambo i do przodu”, ale nie wiesz, co ono oznacza? Skąd się wzięło i w jakich sytuacjach się go używa? Ten zwrot ma w zasadzie dwa znaczenia i ciekawe pochodzenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to przeczytaj ten tekst do końca.

Zobacz: NPC – co to znaczy?

Coco jambo i do przodu – z jakiego filmu? 

Określenie „koko jambo i do przodu” pochodzi z filmu Chłopaki nie płaczą. Ta polska komedia kryminalna z 2000 roku to historia młodego skrzypka Jakuba Brennera (w tej roli wystąpił Maciej Stuhr), który przez przypadek uwikłał się w porachunki gangów. Film ukazuje w prześmiewczy sposób perypetie polskiego półświatka w okresie przemian ustrojowych. Zwrot „coco jambo i do przodu” wypowiedział bohater o pseudonimie Bolec, w którego rolę wcielił się Michał Milowicz. Było to jego motto życiowe, a oznaczało w jego mniemaniu odważne dążenie do osiągnięcia wyznaczonego celu, bez oglądania się za siebie. Bolec próbował znaleźć dla siebie miejsce w rozgrywkach gangów, bo tego wymagał od niego ojciec – doświadczony i bezwzględny przestępca, który nie tolerował u młodych podwładnych nieposłuszeństwa ani mazgajstwa. W rzeczywistości Bolec marzył o tym, aby spokojnie żyć i utrzymywać się z pracy w show biznesie. Powiedzeniem „coco jambo i do przodu” prawdopodobnie chciał udowodnić sobie i kumplom, że jest stanowczy, ma silny charakter i samodzielnie podejmuje swoje decyzje. Lubi się przy tym zabawić, nawet dość ostro, bo ze wspomaganiem narkotyków, ale wie, czego chce od życia i wie, jak to osiągnąć. Czy Bolec wymyślił określenie „coco jambo”? Wydaje się, że było to raczej nawiązanie do głośnego przeboju o tym samym tytule, który kilka lat wcześniej miał swoją premierę.

Zobacz: Sortownia LNH – gdzie jest, co to znaczy?

Coco jambo i do przodu. Co to znaczy?

Powiedzenie „koko jambo i do przodu” przyjęło się w mowie potocznej, a zwłaszcza w slangu młodzieżowym. Co ciekawe, wiele młodych osób używa go nie wiedząc, w jakim polskim filmie zostało użyte po raz pierwszy. Trudno się dziwić, wszak film ma już ponad 20 lat, a piosenka o tytule Coco Jumbo jest jeszcze starsza. Obecnie zwrot ten ma w zasadzie dwa znaczenia. Używa się go, aby zmotywować kogoś do działania, podnieść na duchu i przekonać go, że da radę pokonać problemy i osiągnąć swój wyznaczony cel. W domyśle chodzi o to, aby nie wracać do błędów popełnionych w przeszłości i różnego rodzaju porażek, ale odważnie patrzeć w przyszłość. Wierzyć, że dzięki wytrwałości i konsekwencji można osiągnąć w zasadzie wszystko, co się zaplanowało. 

Aktualnie w slangu młodzieżowym mianem „coco jambo” nazywa się mocne drinki, zrobione z różnych rodzajów alkoholu i rozmaitych soków, a także głośne imprezy z muzyką, alkoholem i tańcami. Młodzież również używa w luźnych rozmowach zwrotu „koko jambo i do przodu”, ale raczej w kontekście zachęty do zorganizowania prywatki czy też wspólnego wyjścia do klubu nocnego.

Źródło: filmweb.pl

Kto śpiewał piosenkę Coco Jambo? 

Piosenka Coco Jambo to przebój śpiewany przez Mr. President –  czarnoskórego solistę z Niemiec. Wykonał on ją po raz pierwszy w 1996 i szybko stała się popularnym hitem dyskotekowym. Co ciekawe, słowo „jumbo” oznacza w języku suahili „cześć” i można je usłyszeć podczas egzotycznych wycieczek na Czarny Ląd, na przykład do Kenii, Tanzanii czy na Zanzibar. Powtarzane w refrenie piosenki „coco jambo” to prawdopodobnie przywitanie ukochanej. Warto zauważyć, że przetłumaczony na język polski tekst tej piosenki, pod kątem wartości artystycznej przypomina nieco polskie hity disco polo. Nie zmienia to faktu, że piosenka łatwo wpadała w ucho i przez długi czas utrzymywała się na czołowych pozycjach list przebojów. 

Zobacz: Wybielanie zębów z Coco Glam – sprawdzamy opinie dentystów

Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne