Kto z nas, nie słyszy co jakiś: Już dłużej nie mogłaś/mogłeś tego robić. Normalnie ruski rok Ci to zajęło! Albo: Nie no, raz na ruski rok można to zrobić, śmiało! Wszyscy tak mówią, powtarzają te frazy, a mało osób (a przypuszczamy, że prawie nikt) nie wie na temat ruski rok, co to znaczy?, a także ile to jest, ruski rok? I wtedy wchodzimy my, cali na biało z naszym artykułem, w którym krok po kroku wytłumaczymy między innymi, ile trwa ruski rok. Żeby więc nie tracić czasu i żeby nie trwało to przysłowiowego ruskiego roku, zapraszamy bezzwłocznie do lektury.
Ile trwa ruski rok? Ile dni? Co to znaczy?
Jak mawiał klasyk: ale o co chodzi? Słyszymy już od dziecka, frazę ruski rok. Co to znaczy? Etymologicznie rzecz tłumacząc, wyrażenie to wywodzi się od frazy ruski miesiąc, która to oznacza okres czasu dłuższy niż kalendarzowy miesiąc. Odpowiadając więc na zagadkę ruski rok, co to znaczy? Możemy śmiało powiedzieć, że użycie tego wyrażenia, ma na celu podkreślenia długiego okresu czasu. Warto dodać też, że stosowany przez kościół prawosławny kalendarz juliański, charakteryzuje się tym, że jego miesiące są dłuższe o 12 dni w porównaniu z kalendarzem gregoriańskim (który stosuje się, chociażby w Polsce). Niektórzy twierdzą nawet, że słowo ruski w odniesieniu do miesiąca, ma zatem więcej sensu, niż jest to w przypadku użycia go do słowa rok. Warto wspomnieć też, że frazy ruski rok nie znajdzie się w żadnym słowniku, co świadczy o tym, że ma status wyłącznie potoczny.
Odpowiedź w kwestii – ruski rok, ile ma dni, jest prosta. Wynosi tyle, co u nas. Jednak samo powiedzenie, raz na ruski rok, wywodzi się z XVIII wieku, kiedy to Rosja wprowadziła wspomniany już wcześniej kalendarz juliański. Wielka Brytania oraz Polska zrobiły to na przykład w XVI wieku. Stąd też są widoczne rozbieżności w zapiskach historycznych. Być może to właśnie wtedy powstał ten termin. W zapiskach z XIX wieku, można znaleźć wzmianki o ruskim miesiącu, które wywodzi się ze wspomnianego już wcześniej XVII wieku. Być może to wtedy też, powstał frazeologizm, który brzmi popamiętać ruski miesiąc.
Ile trwa ruski rok? Tyle, co normalny, jednak jego użycie, ma na celu podkreślenie faktu, że jakaś czynność zajmie więcej czasu, niż powinna. Co wynikać może również z tego, że rok w Rosji zaczyna się kiedy indziej i trwa przez to dłużej.
Niektórzy poszukiwacze odpowiedzi na pytanie, ile to jest ruski rok, dopatrują się w tym powiedzeniu wpływowi faktu, że rosjanie wykonują powierzone im zadania i obowiązki dość wolno. Jednak nie da się odpowiedzieć w prosty sposób na pytanie, ruski rok i ile ma dni. Jest to przenośnia, stosowana dla podkreślenia długiej ilości czasu potrzebnej do zrealizowania jakiejś czynności lub zadania.
Detektywi poszukujący odpowiedzi na zagadkę, ile to jest ruski rok, muszą zadowolić się takimi odpowiedziami. Nie ma tu bowiem zero jedynkowej odpowiedzi. Natomiast jeśli jest to dla Was niesatysfakcjonujące rozwiązanie pytania, ruski rok, ile ma dni? Możemy to powiedzieć na głos. Jest to 365 dni.
Mając taką wiedzę, możecie w towarzystwie zabłysnąć. Jeśli ktoś zarzuci Wam, że coś robicie zbyt wolno, używając w swojej wypowiedzi omawianego w tym artykule powiedzenia. Możecie zapytać ich wtedy, czy wiedzą ile to jest ruski rok. Jest to naprawdę długi kawałek czasu, zatem jeśli ktoś powie Wam, że robicie coś zbyt wolno, nie bójcie im się odpowiedzieć, że wiecie, co to znaczy.
Możecie też wspomnieć, że ruski rok, według starych kalendarzy z czasów bizancjum, rozpoczyna się 1 września. Czym również, możecie pochwalić się w gronie swoich towarzyszy. Uważamy, że frazy, których używamy na co dzień, ich etymologia i znaczenie, powinny być częściej tłumaczone. Wiele z nich stosowanych jest w niewłaściwych i nieadekwatnych sytuacjach.
Zobacz też: