Strona głównaOff-topicModlitwa o zdrowie psychiczne - skuteczna

Modlitwa o zdrowie psychiczne – skuteczna

Z modlitwą zwracamy się do Boga, prosząc go, aby wspierał nas w trudnej chwili, ciężkim okresie czy podczas gorszego samopoczucia. Sama modlitwa oczywiście wystarczy, jednak warto sprecyzować swoją prośbę. Modlitwa o zdrowie psychiczne to idealne rozwiązanie dla osób wierzących, które zmagają się z problemem, mają ciemne myśli i zakładają jedynie czarne scenariusze. Jak sprecyzować słowa tej prośby? 

Św. Walenty patron chorych psychicznie – modlitwa

Święty Walenty z pewnością większości osób kojarzy się z Walentynkami, czyli świętem dla zakochanych. Wśród świętych można doszukać się, aż 8 innych osób z tym samym imieniem. Przeglądając w sieci artykuły, znajdziesz informację o tym, że Św. Walenty jest patronem osób chorych psychicznie. Podobno uzdrawiał on osoby chore na epilepsję, stąd też obchodzimy w Polsce Dzień Chorego na Padaczkę.

Św. Walenty żył w III wieku w czasie prześladowań. Był on męczennikiem, opiekunem chorych psychicznie, osób, które zmagają się z demonami w swojej głowie, psychice i podświadomości. 

Litania do św. Walentego – modlitwa o zdrowie psychiczne

Święty Walenty, lekarzu dla chorych, który ratuje nas w potrzebie — zmiłuj się nad nami.

Daj nam siłę, która pomoże przejść przez trudny okres i pokonać ciemność.

Spraw, abyśmy zawsze byli szczęśliwi, pełni energii i pozbawieni lęków. 

Oczywiście modlitwę możecie ułożyć samodzielnie. Właściwie taka spersonalizowana modlitwa, może wam przynieść lepsze efekty, niż ta nauczona na pamięć. Pamiętajcie, aby zawsze kierować się głosem swojego serca i tym, co jest wam na ten moment potrzebne. Poza samą modlitwą warto także poczynić własne kroki jak np. rozmowa z bliskim, wizyta u księdza czy nawet pomoc lekarza specjalisty. Własnego zdrowia nie wolno bagatelizować. Psychika jest bardzo ważna. Jeśli ona upadnie, ciężko się podnieść. 

Nie oznacza to, że jest to zadanie niemożliwe. Nie tylko proś Świętego Walentego o pomoc, ale i w głębi swojego serca, uwierz, że ową pomoc otrzymasz. Z pewnością taka postawa pomoże ci przezwyciężyć wszystkie niedogodności i wpuścić na nowo do swojej głowy, serca i życia światło, jasność. 

Modlitwa za chorych psychicznie – kiedy ją odmawiać?

Modląc się o zdrowie psychiczne czy to dla siebie czy dla innej, bliskiej lub dalszej nam osoby. Warto zwrócić się np. do Świętej Dymfny. Jest to patronka osób chorych psychicznie, epileptyków, autystyków, lunatyków. Każda osoba, która cierpi przez działania upadłych aniołów, może zwrócić się do niej z prośbą o uzdrowienie.

Koronka do Świętej Dymfny składa się z 17 paciorków. 15 z nich symbolizuje lata życia świętej, a pozostałe dwa są w intencji Ojca Świętego. Taka koronka powinna zawierać kolor zielony, czerwony i biały. Czerwień oznacza męczeństwo, biały dziewictwo, a zielony osoby chore psychicznie. Warto zwrócić także uwagę na symbolikę koniczynki, która przedstawia Trójcę Świętą. Czterolistna koniczyna to natomiast symbolika Świętej Dymfny. 

Swoje modlitwy warto kierować także do Świętego Judy Tadeusza, który był jednym z dwunastu apostołów. Zaliczany jest on do grona męczenników. Jest on nie tylko patronem Armenii, ale i patronem spraw trudnych i beznadziejnych. Choroby psychiczne są właśnie sprawami trudnymi, a sami chorzy czują się beznadziejnie i mają poczucie, że są kompletnie bezradni i każdego dnia coraz mocniej zatracają się w ciemności. 

Życie każdego z nas często usłane jest próbami, na które wystawia nas Stwórca. Tylko od nas zależy, jak sobie z nimi poradzimy i czy zechcemy udać się po pomoc do naszych patronów, Matki Bożej czy samego Syna Bożego. Poza spisaną lub stworzoną przez biskupa litanią warto dodać kilka słów od siebie i dokładnie sprecyzować swoją prośbę. Aby było to możliwe, musisz wykonać rachunek sumienia i zastanowić się, co tak naprawdę jest ci potrzebne, aby osiągnąć szczęście oraz spokój ducha. A Ty jaką znasz modlitwę za chorych psychicznie?

 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne