Odpowiednio częste przerwy w nauce, są bardzo ważne zarówno dla dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę ze szkołą, jak i dla najstarszych nawet studentów. Nauka bardzo stymuluje mózg, jednak za duża jej ilość na raz, może doprowadzić do poważnych problemów, natury zarówno psychicznej jak i fizycznej. Przy największym nawet nawale nauki, bardzo ważne jest, by pamiętać o odpoczynku i chwili dla siebie. Zbyt długo stymulowany mózg, szybciej się męczy, dlatego lepiej przyswajamy wiedzę, gdy mamy chwilę na odpoczynek. W zwykłym w rytmie szkolnym naszymi co tygodniowymi przerwami są weekendy, które pozwalają nam zregenerować siły oraz dają nam czas na odpoczynek i rozrywkę.
W ciągu roku szkolnego występuje wiele dłuższych przerw, takich jak długie weekendy spowodowane świętami, święta zarówno wielkanocne jak i bożonarodzeniowe, a także występujące między styczniem a marcem coroczne ferie. Najdłuższą przerwą od nauki, są oczywiście wakacje, które trwają od końca czerwca, przez cały lipiec i sierpień, a kończą się w pierwszy poniedziałek września. Ferie zimowe trwają dwa tygodnie, i dla różnych województw zaczynają się w różnych terminach. Pierwsze terminy zaczynają się od połowy stycznia, a ostatnie mogą zaczynać się nawet na początku marca, jest więc między nimi duża rozbieżność. Zazwyczaj są cztery tury ferii, przy czym ostatnia zaczyna się podczas trwania poprzedniej. Ferie obowiązują dzieci od wieku przedszkolnego, przez podstawówkę, do szkoły średniej, wliczając w to licea, szkoły zawodowe, oraz technikum. Wiele osób zastanawia się, czy studenci oraz uczniowie z szkół wyższych obchodzą ferie tak samo jak uczniowie innych szkół, i czy opiera się to na tych samych zasadach?
Kiedy studenci mają wolne?
Odpowiedź na pytanie, czy studenci mają ferie zimowe, niestety nie jest prosta. Nowy semestr dla studentów zaczyna się tuż po sesji, która zazwyczaj wypada w tym samym czasie co ferie zimowe dla innych szkół i przedszkoli. Wszystko zależy w dużej mierze od studenta i od tego, w jakim czasie zdąży wyrobić się z całością sesji, oraz ewentualnymi poprawkami. Warto zapoznać się z organizacją roku akademickiego, który obowiązuje każdy Uniwersytet, publiczny i prywatny. Ciężko jest więc powiedzieć czy studenci mają ferie zimowe i czy właściwie istnieją ferie na studiach, ponieważ dla każdego studenta okres przerwy może być bardzo indywidualny. Szkoły podstawowe i średnie podlegają Ministerstwu Edukacji Narodowej, natomiast szkoły wyższe i uczelnie podlegają Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dlatego też organizacja czasu nauki jest dla tych dwóch sfer inna.
Uczelnie indywidualnie ustalają terminy sesji, a więc także i przerwy, jaka po nich następuje. Warto też pamiętać, że przerwa po sesji nie jest odgórnym nakazem Ministerstwa, lecz indywidualną sprawą każdej uczelni, przerwa ta więc wcale nie musi występować, chociaż często tak właśnie jest. W zapoznaniu się z terminami sesji oraz powrotu na uczelnie i uniwersytety może pomóc zapoznanie się z kalendarzem akademickim, który różni się w zależności od uczelni, którą chcemy sprawdzić. Zazwyczaj jeśli przerwa między semestrami w ogóle występuje, nie trwa przez dłużej niż tydzień. Możemy ją jednak sobie przedłużyć, poprzez szybsze zdawanie egzaminów i zakończenie sesji. W czasach pandemii koronawirusa nastąpiły pewne zmiany, a system roku akademickiego i obowiązujących w nim przerw, uległ pewnej modyfikacji, choć nie we wszystkich uczelniach wyższych. To, czy na studiach obowiązują nas jakiegokolwiek rodzaju ferie, czy przerwa zimowa, zależy od indywidualnego planu roku akademickiego naszej uczelni, oraz od tego jak i w jaki okres czasu poradzimy sobie z sesją.
Zobacz też: