Krajem słynącym z pięknych krajobrazów, pysznego sera, scyzoryków i przepysznej czekolady bez dwóch zdań jest Szwajcaria. Mówi się, że tutaj wszystko chodzi jak w zegarku, ponieważ tutejsi mieszkańcy słyną z dokładności oraz pracowitości. Może właśnie dzięki temu mieszkanie w tej zachodniej części Europy jest tak kuszące także dla naszych rodaków. Przeprowadzki do Szwajcarii nie zaskakują już tak jak kiedyś. O czym warto jednak wiedzieć, zanim spakujemy swoje walizki i wyjedziemy na stałe?
Przeprowadzka do Szwajcarii – o tym nie każdy wie
Szwajcaria jest jednym z droższych państw, co początkowo może przestraszyć przyjeżdżającego. Warto jednak pamiętać, że na ceny narzekają przede wszystkim osoby, które nie są zatrudnione w tym kraju, dlatego jeżeli zamierzasz tutaj zamieszkać, to postaraj się znaleźć pracę jeszcze przed przeprowadzką. W innym przypadku konieczne jest posiadanie oszczędności, które pomogą Ci przetrwać przez najbliższe miesiące.
Zobacz więcej na https://fortis-przeprowadzki.pl/przeprowadzki/miedzynarodowe.
Czy jednak cudzoziemcom trudno jest znaleźć zatrudnienie? Chociaż Szwajcaria słynie z niskiego bezrobocia, to jednak bardzo duży odsetek ludzi bez pracy to właśnie osoby, które nie urodziły się w tym kraju. Wynika to głównie z tego, że wymagane są naprawdę wysokie kwalifikacje – tutejsza edukacja jest bardzo dobra i wiele osób zdobywa odpowiednie wykształcenie na miejscu. Przyjeżdżające osoby często nie mają konkurencyjnych umiejętności.
Jak przygotować się do przeprowadzki zagranicę?
Zacznij od skompletowania podstawowych dokumentów, które zawsze zabierasz ze sobą podróż. Twój dowód to podstawa, ale przyda się także aktualny paszport (może w przyszłości pomyślisz o dalszych, wakacyjnych podróżach?). Do trzech miesięcy można legalnie przebywać w Szwajcarii, ale po tym czasie konieczne jest otrzymanie zezwolenia na pobyt. Dlatego warto w tym czasie znaleźć zadowalającą nas posadę oraz lokum, w którym zatrzymamy się na dłużej.
Dobrze jest również wiedzieć, że obowiązują tutaj aż trzy języki urzędowe, czyli niemiecki, francuski, włoski czy retoromański. Jeżeli chcemy zostać na dłużej, na pewno warto poznać bliżej występujące tutaj dialekty. Nierzadko język angielski może być dla nas niewystarczający.
Jak przetransportować dobytek do Szwajcarii?
Niezależnie od tego, za granicę przeprowadzamy się w pojedynkę w młodym wieku, czy może nawet nieco później i to wraz z rodziną – za każdym razem będzie to niemałe wyzwanie logistyczne. W końcu nie jest to tylko tymczasowy wyjazd, z którego wrócimy niebawem. Warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie posiadane rzeczy muszą zostać przez nas zabrane. Niekiedy mamy możliwość ulokowania przynajmniej części swojego dobytku u znajomych lub rodziny. Na pewno jednak ilość pudeł i walizek, które będziemy musieli zabrać, przerośnie nasze oczekiwania.
Dlatego tutaj lepiej oszczędzić sobie stresu i wynająć odpowiednią pomoc. Na przykład specjaliści pracujący w firmie Fortis Przeprowadzki doskonale wiedzą, jak odpowiednio zabezpieczyć cenne przedmioty, aby te zostały przewiezione bez jakiegokolwiek uszczerbku – także za granicę.
Artykuł sponsorowany