Strona głównaOff-topicJak mieć chrypkę? Sposoby

Jak mieć chrypkę? Sposoby

Zastanawialiście się kiedyś, skąd u aktorów charakterystyczna chrypka? Zwłaszcza ci, którzy pracują przy dubbingu mają czasem tak zmieniony głos, jak gdyby przyszli na plan nagrań z chorobą. Po głosie rozpoznają ich tłumy, a czasem jedynie z charakterystycznym głosem kojarzą ich nazwiska.

Jak się okazuje, istnieje parę sposobów na to, by mieć kontrolowaną chrypkę bez infekcji gardła. Granica pomiędzy jednym i drugim jest dość cienka, ale wielu ludzi sprawdza, jak mieć chrypkę, a potem wprowadza w czyn. My też sprawdziliśmy, co zrobić żeby mieć chrypę. Niektóre sposoby na to są naprawdę proste!

Sprawdź: Jak złamać rękę lub palec?

Jak mieć chrypę? 

Najpopularniejszym sposobem na to, by nabawić się chrypki jest palenie papierosów. Jeśli na co dzień tego nie robisz, wypalenie kilku jeden po drugim może okazać się skuteczne. Dym nikotynowy drażni nabłonek pokrywający struny głosowe. To sprawia, że zmienia się barwa głosu i pojawia się chrypka. To niekoniecznie zdrowe, ale jeśli chcesz sprawdzić, jak mieć chrypę, możesz kupić paczkę papierosów i spróbować. 

Możesz też spróbować wypić dużą ilość zimnego gazowanego napoju. Najlepsza będzie mocno gazowana woda prosto z lodówki. Chrypa może nie pojawi się od razu, ale po przebudzeniu kolejnego dnia twój głos może być zmieniony. Działa też z szampanem, ale poza chrypką gwarantuje ogromny ból głowy. Kac po szampanie to jedno z gorszych doświadczeń, które może was spotkać po solidnej balandze. 

Na swoim telefonie możesz zainstalować aplikację, która służy do zmiany głosu. Korzystają z niej niektórzy streamerzy i fani gier online. To zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na to, by zmienić swój głos. 

Wśród nastolatków panuje przekonanie, że wystarczy wyjść na dwór prosto po kąpieli lub bez odpowiedniego ubrania. Efekt potęgować ma mokra głowa (w sumie włosy). To ponoć gwarantuje zachrypnięty głos kolejnego dnia. Przy okazji można nabawić się jeszcze paru innych schorzeń, ale nie wymagajmy od nastolatków wyobraźni!

Czy popularni aktorzy robią to wszystko? Zdecydowanie nie! Potrafią modulować swój głos i zmieniać jego barwę, bo właśnie tego uczyli się w szkole aktorskiej. Doświadczenie  w połączeniu z naturalnym talentem sprawia, że potrafią mieć zachrypnięty głos na zawołanie. Aktorzy zdolni są do wielu poświęceń, ale tylko nieliczni narażą swoje zdrowie po to, by mieć zachrypnięty głos. 

Zobacz: Jak nie iść do szkoły?

Co zrobić żeby mieć chrypę?

Chrypka częściej dopada osoby, które na co dzień sporo operują głosem i przebywają w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche. Możesz zatem spróbować tego sposobu. Po prostu cały czas mów, śpiewaj, krzycz… aż ochrypniesz!

Pytanie, co zrobić żeby mieć chrypkę, często zadają nastolatki, którym nie chce się iść do szkoły. Drogie dzieci! Lepiej udawać ból głowy albo brzucha! Tego nie musi być widać (i słychać), a skuteczność będzie podobna. 

Pamiętajcie, że wasze eksperymenty wcale nie muszą skończyć się na niewinnej przecież chrypce. Dla laryngologa albo lekarza rodzinnego to pierwsza oznaka infekcji gardła. Istnieje niemałe ryzyko, że zapalenie gardła, które możecie u siebie wywołać, skończy się infekcją ucha albo zatok. Wtedy ból będzie tak ogromny, że do momentu połknięcia czwartej albo piątej dawki antybiotyku, będziecie chodzić z bólu po ścianach! I to na czworakach Czy warto? Zanim spytacie na forum swoich rówieśników, jak mieć chrypę, zastanówcie się, czy gra jest warta świeczki. 

Chrypka może być nic nie znaczącym incydentem. Wielu ludzi miewa zachrypnięty głos po imprezie albo nadwyrężeniu strun głosowych. Najczęściej taka chrypa mija samoistnie, kiedy pozwoli się gardłu nieco odpocząć. Trzeba po prostu sporo pić (najlepiej ciepłych napojów) i mało mówić. Jeśli sprawa nie jest poważna, to pomoże na pewno. 

Gdy zaś chrypka nie przechodzi i towarzyszy jej uporczywy ból gardła, trzeba sięgnąć po leki. Najlepiej zacząć od tych dostępnych bez recepty. Istnieje sporo domowych sposobów na to, by pozbyć się infekcji gardła. W każdym razie, dopóki nie pojawi się gorączka, wizyta w przychodni wydaje się być bezcelowa.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne