Strona głównaOff-topicEssa - co to znaczy? Slang młodzieży

Essa – co to znaczy? Slang młodzieży

Czasy się zmieniają i to szybciej niż myślisz. Jeśli chcesz być trendy, to koniecznie musisz znać slang, którym posługuje się dzisiaj młodzież. 

Minęły już czasy do zoba, swag i yolo, teraz musisz wiedzieć, co znaczy essa, by zaimponować swoim kumplom.

Dlaczego tak ważne jest to, aby znać slang i rozumieć jego znaczenie? 

Przede wszystkim slang jest obecnie podstawą komunikacji i wiek jest tu mało ważny. Slangiem posługujemy się zarówno w szkole, jak i w biurze, a częściowo nawet w domu. Na pewno macie takie słowa, które rozumieją tylko wasi domownicy lub znajomi.

Jeśli chcesz zrozumieć drugą osobę, to po prostu musisz wiedzieć, co do ciebie mówi. Najważniejsze jednak, żebyś sam wiedział, co mówisz. Podam ci prosty przykład – ile razy widziałeś, jak ktoś na TikToku używa “pov”? A ile razy wyłapałeś, że użył tego słowa w złym kontekście? Pov to skrót od angielskiego point of view, czyli punkt widzenia. Bez sensu jest więc pisać “ pov: złe wspomnienia”, bo to nie pokazuje twojego punktu widzenia, czaisz? 

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jakie jest znaczenie słowa essa, co to znaczy być na essie, skąd to słowo się w ogóle wzięło i czy można mieć esse.

Essa – co to znaczy?

Co to znaczy essa? Tak naprawdę essa ma wiele znaczeń. Najczęściej jednak używamy tego slangu, kiedy chcemy pokazać, że jesteśmy zadowoleni, a nawet szczęśliwi. Essa to słowo, które wykrzykujemy w chwili uniesienia. Po zakończeniu roku szkolnego mogłeś na przykład powiedzieć “Essa! Nareszcie wakacje!”, ale 1 września raczej nie powiesz “Essa! Mam matmę 4 razy w tygodniu!”…bo nie cieszy cię, że będziesz miał matmę 4 razy w tygodniu, prawda?

Znaczenie essa obejmuje też sytuacje, w których odnosisz sukces, świętujesz triumf lub jesteś z siebie dumny. Możesz więc użyć słowa essa, kiedy wygrałeś mecz lub, kiedy odezwał się do ciebie najfajniejszy chłopak w szkole. Wbiłeś kolejny level w grze? Essa! 

Essa nie ma jednego znaczenia, zawsze używana jest jednak w kontekście zdarzenia pozytywnego. Kiedy czujesz dobry vibe, skaczesz z radości, jesteś podekscytowany i masz ochotę wykrzyczeć swoje szczęście, spokojnie możesz powiedzieć wtedy essa. 

Ten slang jest dość uniwersalny – essa może też po prostu oznaczać styl życia. Na czym to polega?

Wyznawcy essy są przede wszystkim zadowoleni ze swojego życia. Nie zważają na przeciwności losu, problemy i nie biorą udziału w spinach. Cechuje ich luz i spokój ducha, zajmują się sobą i swoim życiem, nie patrząc na to, co robią inni. Ważne jest też, żeby wierzyć w swoje umiejętności i możliwości, z odpowiednim podejściem, można osiągnąć niemal wszystko! Jeśli chcesz mieć esse, to nie przejmuj się opiniami innych ludzi, którzy cię nie znają i nie mają pojęcia, jak wygląda twoje życie oraz co daje ci szczęście. Otaczaj się osobami, przy których czujesz się swobodnie i po prostu dobrze. Zwracaj uwagę na małe rzeczy, które cię cieszą, a nie na zmartwienia. 

Kiedyś prawdopodobnie uznalibyśmy, że są to założenia epikureizmu i powiedzieli Carpe Diem, ale co ten Epikur mógł wiedzieć o życiu…

Co to znaczy być na essie?

Być na essie, czy mieć esse? Co to znaczy i skąd się to wzięło? 

Wydaje się, że oba sformułowania zapożyczone ze slangu są prawidłowe. Nie są one też jednoznaczne znaczeniowo – można mieć esse, kiedy czuje się luz i ma się gdzieś, co myślą inni. Być na essie i mieć esse można też wtedy, kiedy pod wpływem alkoholu ma się lepszy humor i jest się bardziej wyluzowanym.

Co ciekawe, jakiś miesiąc temu jeden z polskich streamerów na Twitchu podczas IRL powiedział “zobacz, jaką mam esse”, kiedy w dłoni trzymał prawie pustą butelkę wódki. To prawdopodobnie on był pierwszą osobą, która pokazała, że można mieć esse też w tym znaczeniu.

Jakiś czas temu inny polski streamer, Young Multi, podzielił się na Twitterze informacją, że ma esse. 

Można więc powiedzieć, że być na essie i mieć esse znaczy to samo, czyli być pod wpływem alkoholu lub po prostu dobrze się bawić! 

Essa – skąd się to wzięło?

Zdecydowana większość wyrażeń ze slangu młodzieżowego wzięła się z języka angielskiego. Jak jest w tym przypadku? Skąd się wzięło wyrażenie essa? Essa to hasło, które po raz pierwszy użyte zostało przez rapera o pseudonimie Wini. Mężczyzna wytłumaczył, że “essa” po raz pierwszy usłyszał na imprezie w Szczecinie, był to tam swego rodzaju okrzyk radości. Essa można użyć na przywitanie i na pożegnanie, można krzyknąć essa, kiedy dobrze się bawisz i jesteś na przedniej imprezie. 

Raper w swoich kawałkach często używał słowa essa, a inni szybko to podłapali i tak się to wszystko zaczęło! Wini i Sobota nagrali nawet w 2016 roku kawałek o tym tytule. Podpowiadają tam, w jakich sytuacjach można powiedzieć essa i jakie jest znaczenie tego slangu. BBX i Stachursky poszli w ślady raperów i rok później też wydali kawałek pod tytułem ESSA.

Wiesz już, co to znaczy essa i co zrobić, żeby mieć esse, jakie ma znaczenie ten popularny slang i skąd się to wszystko wzięło. 

Nie pozostaje mi nic innego, jak powiedzieć ci essa!

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne