Strona głównaOff-topicCo to znaczy UwU? Jak powiedzieć UwU?

Co to znaczy UwU? Jak powiedzieć UwU?

Emotikony to proste znaki, które pozwalają skrótowo wyrazić przeżywane emocje. Stosuje się je zwykle w nieformalnej komunikacji elektronicznej. Zwykle używane są w trakcie konwersacji SMS lub tej prowadzonej przy pomocy innych komunikatorów. Można je też spotkać na forach internetowych oraz w komentarzach pojawiających się w mediach społecznościowych. Niedawno dołączyła do nich emotka UwU. W słownikach slangu i komunikacji elektronicznej pojawiła się jakiś czas temu. Co to znaczy UwU? Jak stosować UwU emoji, by nie popełnić gafy? Przeczytaj poniżej. 

Co to znaczy UwU?

UwU symbolizuje pozytywną reakcję na coś, co jest rozczulające, urocze i budzi przyjemne emocje. Można przy jej użyciu skomentować ładne zdjęcie na portalu społecznościowym albo czyjś wygląd. Jej znaczenie ma pozytywny charakter i tylko w takich sytuacjach może być używana.

Jak powiedzieć UwU? Emotki nie powinno się używać w komunikacji werbalnej, czyli podczas rozmowy. Wykorzystuje się ją tylko w języku pisanym. Wyglądem, na który składają się litery UwU ma przypominać słodkiego kotka. Litery U to jego oczy, a W to pyszczek/usta ułożone w tę literę. 

W języku angielskim akronim UwU oznacza unhappy without you (nieszczęśliwy bez ciebie) i może być stosowany zamiast: tęsknie za tobą

W związku z tym UwU emoji można stosować w dwóch sytuacjach komunikacyjnych. Po pierwsze, by wyrazić radość, że ktoś lub coś jest ładne, słodkie, miłe (…). Po drugie jako synonim tęsknoty za kimś. 

np.: Śliczny piesek! UwU albo Kiedy wrócisz do domu? UwU!

UwU w swoim znaczeniu podobne jest do znanej wcześniej emotki :3. Ta oznacza pochwałę czyjegoś zachowania, wyraża aprobatę. Pojawia się często na komunikatorach w trakcie gier online. Pochodzenie obu jest podobne. Emotikona :3 oznacza uśmiech kota, gdzie dwukropek to jego oczy, a cyfra 3 oznacza buzię. Czy można założyć że :3 ewoluowało w UwU? Do końca nie wiadomo, ale właśnie tak mogło być. 

Jak powiedzieć UwU?

Po prostu tego nie rób. O ile można czasem usłyszeć od kogoś sformułowanie w rodzaju ale LOL, o tyle emotki UwU nie wypowiadamy. Nie byłaby to jakaś językowa zbrodnia, ale wśród młodego pokolenia, które zgrabnie porusza się w świecie emotikonów, na pewno byłoby ośmieszające. 

Emotki żyją własnym życiem. Ewoluują, zanikają i powstają na nowo. Z UwU emoji może być całkiem podobnie: za pół roku w tramwaju będziesz słyszeć to w co drugim zdaniu. 

UWU – historia, znaczenie

Twórcą pierwszej emotki 🙂 był informatyk Scott Fahlman, który użył jej już w 1982 roku. Wraz ze zlepkiem znaków 🙁 informowała o tym, które informacje są prawdziwe, a które fałszywe. Dopiero później zaczęła oznaczać radość. 

UwU zrodziło się w kulturze japońskiej (manga, anime) i wiąże się ze słowem kawaii, które oznacza coś rozkosznego

19 września ustanowiono międzynarodowym dniem emotikonów. Przy okazji też wtedy toczą się dyskusje na temat kultury i etykiety w internecie (netykiety). Emotki pierwotnie uważano za niezgodną z zasadami dobrego wychowania chęć skrócenia komunikacji. Po kilku latach na tyle zadomowiły się w Internecie, że powstają na ich temat prace naukowe. 

A i najważniejsze. To, że wiesz, co to znaczy UwU nie jest jednoznaczne z tym, że powinieneś tego używać. Jeśli w odpowiedzi przeczytasz: Ok, boomer, to znaczy, że naprawdę lepiej było nie stukać po klawiaturze:-) 

Zobacz też:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne