Strona głównaPrzemysłPellet ze słomy - opinie, cena, forum, kaloryczność, wartość opałowa

Pellet ze słomy – opinie, cena, forum, kaloryczność, wartość opałowa

Agropellet w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Cena za tonę tego opału – w porównaniu do pelletu z drewna lub ekogroszku – jest całkiem okazyjna. Jak słoma, w formie pelletu, sprawdza się jako opał? Jak się pali? Jacy producenci mają pellet ze słomy w ofercie i jakie są ceny za tonę? Jakie pellet ze słomy do palenia w kotle ma opinie na forach internetowych? Sprawdzamy!

Pellet ze słomy – jak się pali? Wady i zalety

Jak się pali pellet ze słomy? Ta odpowiedź może Cię nie usatysfakcjonować, jednak musi paść: to zależy. Są osoby, które są zadowolone z tego rodzaju opału, jednak są też takie, które widzą w nim same wady. Agropellet cechuje wyższa zawartość popiołu i niższa wartość opałowa, więc na pewno ma on jakieś wady. Mimo wszystko cena za tonę jest naprawdę zachęcająca – zwłaszcza w dobie galopującej inflacji, która z miesiąca na miesiąc coraz szybciej czyści nasze portfele. 

Sprawdź: Pellet z łuski słonecznika – opinie, kaloryczność, cena, parametry, hit czy bujda?

Pellet ze słomy – wartość opałowa, kaloryczność, parametry

Wartość opałowa pelletu ze słomy wynosi średnio 14-17 MJ/kg. Nie jest to wysoka kaloryczność, jednak nie zawsze to, co bardziej kaloryczne, wychodzi nas taniej. Czasem bardziej opłaca się kupić więcej opału o niższej wartości opałowej. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas priorytetem: cena czy wygoda. Parametry tego agropelletu są dużo słabsze, no i trzeba uważać na różne domieszki – w przypadku pelletu ze słomy jest to piasek, który może uszkodzić piec. Mniej uczciwi producenci pelletu, a zwłaszcza agropelletu (czyli np. pelletu z łuski słonecznika albo pelletu ze słomy) dodają do opału wypełniacze chemiczne, które również są szkodliwe dla pieca i środowiska. 

Jacy są na rynku najbardziej popularni producenci pelletu ze słomy? Na przykład Tani Pellet – pellet ze słomy Gold. Kaloryczność tego opału wynosi około 17 MJ/kg. Na wydajność pelletu ze słomy wpływa także zwartość wilgoci – wiadomo, im niższa, tym lepiej. Niestety agropellet ma takie właściwości, że szybko wchłania wilgoć, więc trzeba bardzo uważać, jak się go przechowuje i jak był przechowywany w danym składzie opału.

Pellet ze słomy – ile kosztuje tona? Cena w 2022

Jaka jest cena pelletu ze słomy? Na stronie tanipellet.pl 975 kg kosztuje 810 zł – w porównaniu do pelletu z drewna iglastego, który kosztuje 2000-2900 zł za tonę, jest to bardzo atrakcyjna cena. Oczywiście ona również w ostatnich miesiącach bardzo wzrosła, bo niestety kiedyś pellet ze słomy kosztował około 200-400 zł za tonę. Kryzys energetyczny dotknął wszystkich i to nie tylko w Polsce, dlatego musimy szukać nowych, tańszych alternatyw, którą pellet ze słomy zdecydowanie jest.

Jednak zakup tego rodzaju opału jest ryzykowny, bo niestety nieuczciwych producentów nie brakuje na rynku. Sztuczne wypełniacze i piasek mogą uszkodzić piec – naprawa tak drogiego urządzenia może sprawić, że finalnie okaże się, że nic na paleniu pelletem ze słomy nie zaoszczędziliśmy. Producent Tani Pellet napisał, że pellet Gold nadaje się do: kotła na pellet, kominka na pellet, pieca na pellet lub jako ściółka dla zwierząt hodowlanych. Są oczywiście osoby, które palą pelletem w kotłach o innym przeznaczeniu, jednak wtedy trzeba liczyć się awariami – nieumiejętne palenie pelletem ze słomy w piecu o innym zastosowaniu, może go zepsuć. 

Sprawdź: Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Kilkaset zł oszczędności

Pellet ze słomy do palenia – opinie 

Słoma jako opał, w formie pelletu, ma różne opinie. Według kilku osób na forum jest to paliwo, które ma sporo siarki, chloru i jest korozyjne. Część internautów napisała, że zostawia dużo popiołu i spieków, które powoduje niska temperatura topnienia popiołu agropelletów. Na forach są osoby, które w opiniach odradzają palenie pelletem ze słomy w piecach z palnikami rynnowymi z podajnikiem wrzutowym. Jeden z internautów napisał, że miał problemy z rozpalaniem i zrezygnował z pelletu ze słomy – do palenia wybrał pellet z drewna. 

Pellet ze słomy – opinie na forum

Jak widzisz, opinie na forach są mocno podzielona. Są ludzie, którzy nauczyli się palić pelletem ze słomy i zaakceptowali jego wady, którymi jest spora ilość popiołu i mniejsza kaloryczność. Cena pelletu ze słomy jest oczywiście oceniana bardzo pozytywnie – mało, który opał kupimy obecnie za około 800-1200 zł za tonę (wzięliśmy pod uwagę również ceny z OLX). Poniżej przedstawiamy dwie opinie z forów:

Źródło: forum.info-ogrzewanie.pl
pellet ze słomy opinia
Źródło: forum.info-ogrzewanie.pl

Już wiesz jak sprawdza się pellet ze słomy jako opał – ile użytkowników, tyle opinii. Są ludzie, którym ten opał się sprawdza, a są tacy, którzy uważają, że ma on więcej wad niż zalet. Wartość opałowa pelletu ze słomy nie jest najwyższa, jednak niska cena w jakimś stopniu to wynagradza. Kupując pellet ze słomy, pamiętaj, aby dobrze sprawdzić danego producenta, bo niestety zdarzają się na rynku pellety, w których jest piasek, który jest niebezpieczny dla Twojego kotła. Chemiczne dodatki i wypełniacze również. Jeśli jednak trafisz na dobry pellet ze słomy, którym można palić w Twoim kotle, to możesz wyjść na tym korzystnie. Daj znać w komentarzu, czy zdecydowałeś się na zakup pelletu ze słomy – jeśli tak, jaka była jego cena za tonę

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne