Mówi się, że książki uczą, bawią oraz wychowują i trzeba przyznać, że jest w tym ogrom prawdy. Od małego rodzice czy opiekunowie czytali nam najróżniejsze książki, opowiadania czy wierszyki, zaczynając od tych najmniej ambitnych; kończąc na tych, które pomogły nam kształtować nasze osobowości. Czasem nasze ulubione bajki na dobranoc, wybrzmiewają nam w głowach, mimo że od wielu lat ich nie słyszeliśmy; potrafią wciąż zapewnić nam spokój, oraz dodać otuchy, a czasem nawet posiadają moc, która pozwala im na układanie nas do snu. Wielu z nas ma swoje ulubione powieści, książki czy wiersze, które do teraz potrafią wywierać na nas wpływ, chociaż często są one tylko i wyłącznie książkami i opowiadaniami na noc. Czytanie, a zwłaszcza to, które zaczyna się bardzo wcześnie, kształtuje nie tylko naszą osobowość czy światopogląd, ale też pomaga rozwijać się naszym emocjom oraz wyobraźni, bez których mało kto jest w stanie odnieść prawdziwego sukcesu, czy też poczuć się stabilnie w świecie. Wyobraźnia jest integralną częścią naszego życia, chociaż niestety często pomijaną i nietraktowaną poważnie, zwłaszcza przez dorosłych, którzy są przyzwyczajeni do racjonalizmu i utylitaryzmu, co chociaż nie jest samo w sobie złym nawykiem, często pozbawia nas mocy spojrzenia na świat i życie z o wiele szerszej perspektywy. Dlatego tak ważne jest, by dzieci już od najmłodszych lat rozwijały wyobraźnię, oraz potrafiły odnaleźć się w świecie, który je otacza, oraz który pełen jest możliwości i trudnych wyborów, które nawet jeśli dotykają dorosłych, rozwiązane mogą być tylko i wyłącznie dzięki odpowiedniej dozie wyobraźni oraz wiary i nadziei. Obie te rzeczy są cechami, które charakteryzują przede wszystkim dzieci, i to na ich rozwój mają największy wpływ. Czytanie dzieciom książek, wierszyków czy opowiadań różnych autorów, takich jak Brzechwa czy Tuwim, może mieć ogromny wpływ na ich przyszłe życie. Czytanie tekstów rozwija wyobraźnie oraz poszerza horyzonty, nawet od najmłodszych lat, dlatego warto czytać dzieciom, oraz namawiać je do czytania już od bardzo młodego wieku. Należy przy tym pamiętać o prawidłowym dobraniu tekstów do wieku dziecka, tak, by nie narażać go na brak zrozumienia czy skonfundowanie. Mówi się, że czytanie to największy dar, jaki możemy ofiarować dzieciom, ponieważ jest ono naturą mądrości.
Krótkie wierszyki dla dzieci
Krótkie wierszyki dla dzieci, szczególnie popularne są w przedszkolu czy w szkole podstawowej, zwłaszcza w najwcześniejszych latach nauki. Często uczymy się ich na pamięć, co pomaga nam w rozwijaniu możliwości naszej pamięci, a także wpływa to na utrwalanie się w naszym umyśle pewnych postaw, cech czy zachowań, które możemy okazywać w danych sytuacjach. Krótkie wierszyki dla dzieci często służą nam też za bajki na dobranoc, sprawdzając się zwłaszcza wtedy, kiedy ich teksty są rytmiczne oraz rymowane. Czytanie dzieciom wierszyków, jest nie tylko świetną pożywką dla ich umysłów, ale też dobrym pomysłem na spędzanie z nimi czasu. Czytanie najmłodszym książek, opowiadań czy wierszy, jest wynagradzającym sposobem na tworzenie z nimi więzi, oraz jest to też wspaniała metoda na zabicie czasu. Czytając małym dzieciom wierszyki, pokazujemy też, że chcemy spędzać z nimi czas, i że ważna jest dla nas więź z nimi. Czytanie małym dzieciom, pomaga też w późniejszej nauce czytania, ułatwiając łączenie poszczególnych liter w całe słowa, a później w zdania. Jest wiele wierszyków, dłuższych i krótszych, które idealnie nadają się do czytania jako rozrywka w ciągu dnia, jak i opowieści na dobranoc.
Wiersze dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy
Jan Brzechwa to urodzony pod koniec XIX wieku poeta, który znany jest przede wszystkim jako autor różnorakich bajek czy też wierszy dla dzieci; ale także też satyrycznych i komediowych tekstów przeznaczonych dla dorosłych, piosenek i skeczy, oraz tłumacz i adwokat. Brzechwa, tuż obok Tuwima, to autor najpopularniejszych polskich tekstów i bajek dla dzieci, a jego poezja do tej pory stanowi podstawę poezji dla dzieci. Brzechwa jest autorem wierszyków takich jak: „Tańcowała igła z nitką”, „Pomidor”, „Żuraw i Czapla”, „Kaczka Dziwaczka”, „Na Wyspach Bergamutach”, czy „Na straganie”. Jednym z jego dzieł jest też książka pod tytułem: „Akademia Pana Kleksa”, która została wielokrotnie zekranizowana. Jan Brzechwa jest też laureatem nagród takich jak Nagroda Miasta Stalinogród, którą otrzymał w 1954 roku; Nagroda Prezesa Rady Ministrów, otrzymana w 1956 roku czy Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, która została mu przyznana w 1965 roku. Poeta otrzymał też różne odznaczenia, takie jak Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, czy Medal 10-lecia Polski Ludowej. Wiersze Jana Brzechwy często wydawane są długich książkach, które zawierają od kilku do kilkudziesięciu wierszy tego autora. Nawet do tej pory, utwory tego pisarza, wciąż są najbardziej popularnymi tekstami czytanymi dzieciom, oraz przedstawionymi najmłodszym w szkołach. Jan Brzechwa, podobnie do Juliana Tuwima, do teraz pozostaje najbardziej popularnym i rozpoznawalnym autorem tekstów, wierszyków i opowiadań dla dzieci. Jego teksty wychowały wiele pokoleń dzieci, i nie ulega wątpliwości, że pomogą wychować kolejnych kilka.
Teksty wierszyków dla dzieci
Teksty wierszyków dla dzieci możemy wymyślać sami, wykazując się przy tym zaangażowaniem oraz wyobraźnią. Można jednak skorzystać z wierszy mniej lub bardziej znanych autorów, od Brzechwy, Fredry i Tuwima zaczynając. W internecie możemy też znaleźć wiele gotowych tekstów, długich i krótkich, które idealnie nadają się do czytania najmłodszym. Teksty wierszyków dla dzieci mogą być tematyczne, na przykład dotyczyć świąt takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy też Halloween; ale mogą też być wierszami na dobranoc, układającymi dzieci do snu. Często bohaterami bajek i wierszyków dla dzieci są zwierzęta, którym nadaje się cechy ludzkie; bajki zazwyczaj kończą się morałem, który ma na celu uczenie najmłodszych, oraz kształtowanie ich osobowości. Internet oferuje wiele utworów, które mogą spodobać się dzieciom w różnym wieku.
Były sobie dwa kocięta,
Jedno białe, drugie rude,
Chciały dostać coś na święta,
By zaradzić coś na nudę.
Białe kocię, choć wciąż młode,
Bardzo chciało podróżować,
Wybrać się za wielką wodę,
Białym jachtem pożeglować.
Poprosiło więc o pociąg,
By móc zwiedzić aż pół świata,
A, że jazda nie dla kociąt,
Pod choinką była mapa.
Rudy kociak, mała psota,
Chciał się tylko wciąż wygłupiać,
Tak więc naszła go ochota,
By swej Mamy się nie słuchać.
Życzył sobie wielu rzeczy,
Klocków, misiów, chlebka z szynką,
Lecz, że kotkiem był niegrzecznym,
Znalazł rózgę pod choinką.
Mały niedźwiadek, lubiący słoneczko,
Bawił się grzecznie swoją piłeczką.
Piłeczka jednak zgubiła się w lesie,
Miś musi więc czekać, aż ktoś ją odniesie.
Śpij maleństwo, śpij kochanie,
Jutro znowu słońce wstanie,
Dzisiaj jednak oczka zmruż,
Czas na spanie przyszedł już.
Śpij maleństwo, śpij kochanie,
Już twa pora jest na spanie,
Jutro znowu przyjdzie dzień,
Dzisiaj lepiej zapaść w sen.