Mam dopiero 24 lata i do boomera jeszcze mi daleko, a i tak czasem trudno jest mi ogarnąć, o co chodzi z niektórymi powiedzeniami. Tak samo jak dzisiejsze 14 czy 15-latki należę do pokolenia Z, jednak różnica 10 lat wytworzyła między nami przepaść – no może przesadzam, powiedzmy, że szczelinę, ale taką większą. Oni wychowali się na TikToku, a ja jestem tylko jego w miarę świeżą, nieśmiałą użytkowniczką, która podgląda innych, a sama nic nie dodaje. Młodsi mają więcej odwagi i dodają tam filmiki, na których nierzadko robią rzeczy, które mnie totalnie onieśmielają – na przykład potrafią krzyczeć w centrum miasta BOKS, STOP! Co to znaczy? Sama byłam świadkiem, kiedy młody chłopak krzyknął tak w centrum handlowym, dlatego postanowiłam sprawdzić, o co w tym chodzi – zapraszam do świata generacji Z 🙂
Boks, stop – co to znaczy? Czyli o kulturze wstydu
Uwielbiam ludzi, którzy w ogóle nie przejmują się tym, co myślą o nich inni. Jak widzę tańczących nastolatków na wrocławskim rynku, którzy nagrywają nowy trend na TikToka, to automatycznie się uśmiecham. Większość z nas jest wychowana w kulturze wstydu – boimy się wychodzić poza konwenanse, bo przecież nie wypada… Bardzo wielu ludzi nie potrafi się nawet uśmiechnąć – tak o, bez powodu – do drugiego człowieka na ulicy. Bo co jeśli ktoś nie odwzajemni uśmiechu, albo – co gorsza -pomyśli, że coś od niego chcę? Mimo że zwyczaj unoszenia kącików ust do randomowych ludzi praktykuję niemalże codziennie, to w bardziej ekscentryczne zachowania nie umiem. Nie ciągnie mnie do tańczenia w miejscach publicznych ani do krzyczenia Boks, stop, baczność, ale wielu młodych ludzi tak.
Nastolatki (w większości) mają w głębokim poważaniu jakieś normy społeczne – są odważni, ubierają się inaczej niż wszyscy i lubią mieć bekę. I ja to akceptuje. Wiele osób hejtuje filmik Największy boks stop w Polsce – bo to dziecinada. No tak, średnia wieku na tym video to ok. 13 lat, więc ciężko, żeby całe wydarzenie nie miało jej znamion. Jednak czy nas nie śmieszyły X lat temu całkowicie pozbawione sensu rzeczy? W tym wieku tak to już jest – nie wszystko musi mieć sens. Byłoby super gdybyśmy my, dorośli, też przestali upatrywać we wszystkim jakiś intencji czy sensu. Nie raz doszukujemy się w czyjejś wypowiedzi czegoś, czego jej autor w ogóle nie miał na myśli. Znam mnóstwo ludzi, którzy nawet w komplemencie potrafią znaleźć coś, co całkowicie odwraca jego ideę – bo na pewno ktoś powiedział to złośliwe…
Boks, stop, baczność – co to znaczy?
Boks, stop, baczność – co to znaczy? Właściwie to nic konkretnego. Bandura (raper z Crack House, możesz go kojarzyć z kawałka Piąta rano) zapoczątkował cały ten trend. W jednym z wywiadów powiedział, że Boks, stop wzięło się z walki Wrzoska z Don Kasjo na gali Fame MMA w 2021 r. – sędzia krzyczał na niej te właśnie słowa, z czego dużo ludzi miało później ubaw. Po pół roku urywek pojedynku wleciał na TikToka i teraz Boks, stop jest viralem. Ludzie krzyczą ten tekst tak o, dla beki, w najróżniejszych miejscach.
A co z boks, stop, baczność – co to znaczy? Jak się pewnie domyślasz, baczność nie dodaje całości żadnego sensu – jest to po prostu kolejny internetowy viral, który wielu ludzi łączy z boks, stop.
Oto cała filozofia Boks, stop, baczność – jeśli kogoś to bawi, to na zdrowie! Śmiech podobno wydłuża życie, więc róbmy to jak najczęściej. My, Polacy, zdecydowanie za rzadko się śmiejemy, więc jak dla mnie każdy sposób na wyrzut endorfin jest spoko – daj znać w komentarzu co Ty myślisz o boks, stop, baczność 🙂
Zobacz też: