Strona głównaOff-topicTanatopraksja – co to jest i ile trwa kurs?

Tanatopraksja – co to jest i ile trwa kurs?

W życiu są pewne dwie rzeczy: podatki i śmierć. Dlatego branża funeralna jest jedną z bardziej stabilnych, a zarobki pracowników zdecydowanie powyżej przeciętnych. Praca w branży jest pewna i stabilna, a ze względu na specyfikę zawodu jest ona mniej popularna, co ułatwia znalezienie zatrudnienia. Szczególnie pożądani są specjaliści tanatopraksji. Czym jest tanatopraksja? Czy do wykonywania zawodu potrzebny jest kurs i ile on kosztuje? Ile zarabia tanatopraktor i tanatokosmetolog?

Zobacz: Sommelier – co to, kto to, kurs, zarobki, praca

Czym się zajmuje Tanatopraktor?

Tanatopraksja to szeroki zakres usług, które mają przygotować ciało zmarłego do bezpiecznego i godnego pochówku. Dokładniej jest to czasowa balsamacja zwłok, która ma na celu zahamowanie rozkładu ciała, ale też przygotowanie go na wystawienie publiczne. Tanatopraktor zajmuje się często całym procesem, obowiązującym przygotowanie zmarłego:

·       konserwacja i balsamowanie ciała;

·       czynności higieniczne;

·       ewentualna rekonstrukcja uszkodzonych części ciała;

·       makijaż pośmiertny (tanatokosmetyka);

·       ubranie ciała.

To oznacza, że tanatopraktor zajmuje się ciałem tak, aby zmarły prezentował się, jak najlepiej, co często jest bardzo istotne dla bliskich i umożliwia im godne pożegnanie. Pracownik wykonuje usługę, dopasowując poszczególne zabiegi do oczekiwań rodziny i stanu zwłok. Tanatopraksja może obejmować tylko konserwację i zabezpieczenie zwłok oraz podstawowe usługi higieniczne (np. czesanie i golenie) lub kompleksowe przygotowanie ciała łącznie z makijażem twarzy, dekoltu i dłoni oraz farbowaniem i strzyżeniem włosów. Wszystko zależy od tego, czego życzy sobie rodzina zmarłego.

Jak zostać Tanatopraktorem?

Tanatopraktorem nie może zostać każdy: niezbędne do tego są pewne cechy charakteru oraz odpowiednie umiejętności, które pozwala zdobyć kurs tanatopraksji. Każda osoba, która chce pracować w branży funeralnej, powinna wykazywać się dużą empatią, wysoką kulturą osobistą, poczuciem odpowiedzialności i odpornością na stres. Dodatkowo tanatopraktor powinien być dosyć mobilny, gdyż często swoje usługi świadczy na terenie całego kraju. Do tego zawodu na pewno nie nadaje się osoba wrażliwa, dla której zabiegi tanatopraksji mogłyby być zbyt trudne i mogłyby wywoływać poczucie obrzydzenia. Tanatopraksja kurs to wiele zagadnień i możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymują certyfikat, a tanatopraksja kurs jest „przepustką” do podjęcia zatrudnienia.

Zobacz: ESKK – opinie, za darmo, chomikuj, opinie o kursach, kod rabatowy, forum

Ile zarabia Tanatokosmetolog?

Tanatopraksja obejmuje również tanatokosmetologię, czyli wykonywanie makijażu pośmiertnego. Używa się do tego specjalnych kosmetyków, a samo nakładanie makijażu wygląda zupełnie inaczej niż wizaż osoby żywej, dlatego jest to ważna część kursu tanatopraksji. Tanatopraktor może zajmować się całkowitym przygotowaniem ciała do pochówku lub tylko tanatokosmetologią w zależności od specyfiki zakładu pogrzebowego. Niemniej jest to zawód bardzo opłacalny, a godzina pracy to zazwyczaj zarobek rzędu od 100 do 200 zł. Ciało z mocnymi obrażeniami może wymagać nawet 48 i więcej godzin, aby było w pełni gotowe do pochówku. To oznacza, że za pracę przy jednych zwłokach można zarobić nawet od 5 000 do 10 000 zł. Oczywiście na najwyższe zarobki mogą liczyć jedynie specjaliści i sporym doświadczeniu i umiejętnościach. Jednak początkujący tanatokosmetolog lub tanatopraktor zarabia nawet 10 000 zł miesięcznie!

Źródło: tanotopraksja.pl

Ile kosztuje kurs Tanatopraksji?

Tanatopraksja kurs jest dość drogi, ale biorąc pod uwagę rozległość programu oraz możliwość wysokich, przyszłych zarobków, jest on tego wart. Ceny uzależnione są od rodzaju i czasu trwania kursu. Najbardziej podstawowy kurs z tanatokosmetyki i toalety pośmiertnej kosztuje 2500 zł. Tanatopraksja kurs podstawowy, który obejmuje wszystkie zagadnienia związane z przygotowaniem ciała do pochówku, kosztuje 11 000 zł. Osoby, które posiadają już doświadczenie w tanatopraksji oraz ukończyły kurs podstawowy mogą dalej rozwijać się w tej dziedzinie, decydując się na tanatopraksja kurs zaawansowany. Kurs podstawowy uczy bezpiecznego obchodzenia się z ciałem, zabiegów higienicznych, zabezpieczenia ciała, rekonstrukcji uszkodzeń oraz tanatokosmetologii. Kurs zaawansowany to przede wszystkim nauka postępowania ze zwłokami mocno zmienionymi na skutek chorób, zabiegów oraz opóźnionego pochówku, a także przygotowania ciała do dłuższego transportu. Osoba po kursie zaawansowanym jest w stanie w pełni samodzielnie przygotować ciało (niezależnie od jego stanu) do pochówku.

Zobacz: Tomasz Terlikowski – romans, Małgorzata Terlikowska, dzieci, Zofia Terlikowska, Edward Konkol, Mikołaj Terlikowski, książki

Sprawdź jeszcze

Popularne