Strona głównaWierszeNajpiękniejsze kondolencje SMS, jak złożyć kondolencje na odległość? Cytaty, wiersze

Najpiękniejsze kondolencje SMS, jak złożyć kondolencje na odległość? Cytaty, wiersze

Składanie kondolencji nigdy nie jest łatwe, nawet jeśli robimy to na odległość. Wyrazy współczucia powinny być jednocześnie szczere, zwięzłe, jak i wspierające, jednak z wyczuciem. W sytuacji, gdy w grę wchodzą intensywne emocje, należy postawić na dyskrecję i delikatność. Jak zrobić to, kiedy nie możemy fizycznie towarzyszyć żałobnikom? 

Przedstawimy wam sposoby na wyrazy współczucia, najpiękniejsze kondolencje, wiersze i SMS-y, dzięki którym okażecie wsparcie, nie narażając się na nietakt. Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli jak złożyć kondolencje na odległość i o czym należy pamiętać?

Zobacz: Wierszyki, życzenia i SMS-y na dobranoc

Jak złożyć kondolencje na odległość? SMS, telefon czy Facebook?

W ogólnym założeniu powinniśmy składać wyrazy współczucia osobiście, jednak wiemy, że istnieją pewne wyjątki lub okoliczności, kiedy warto zastanowić się nad tym, jak złożyć kondolencje na odległość. Taką sytuacją jest np. brak możliwości przyjazdu w dane miejsce, nie tylko na czas, ale i ogólnie – gdy znajdujemy się za granicą. Wtedy warto zareagować w porę, aby swoją pamięcią o zmarłym, jak i bliskim, mierzącym się ze stratą, dodać nieco otuchy. 

Ta opcja pojawia się również w przypadku, kiedy jesteśmy na miejscu. Często zdarza się, że członkowie rodziny są pogrążeni w głębokiej rozpaczy lub zajęci procedurami około pogrzebowymi. Wybór sposobu na to, jak złożyć kondolencje na odległość, zależy od znajomości danej osoby. Najbardziej taktowne jest składanie kondolencji przez sms-a lub na Messengerze. Wtedy osoba przeżywająca żałobę sama decyduje o tym, kiedy chce skontaktować się ze światem. Jeśli natomiast jest to ktoś bardzo bliski – telefon powinien być usprawiedliwiony. Warto pamiętać o tych zasadach, inaczej nawet najpiękniejsze kondolencje czy wiersze nie mają sensu, bo wyrządzą więcej krzywdy, niż dobrego.

Jak złożyć kondolencje sms? Pamiętaj o zasadach

Najpiękniejsze kondolencje, wiersze czy cytaty wysłane SMS-em będą niczym bez zastosowania kilku zasad. Grunt to prostota i zwięzłość. Jasne, że piękne, wzniosłe słowa wydają się czynić okoliczności bardziej podniosłymi. Niemniej chodzi o wsparcie, bliskość i wyrażenie swojej obecności przy opłakujących zmarłego bliskich. Wylewne wiadomości z pewnością nie pomogą żałobnikom tak, jak bycie przy nich i krótkie, zwięzłe wyrażenie kondolencji. Jeśli jednak chcecie postawić na takie wyrazy współczucia, kondolencje i cytaty, które są czymś więcej, poniżej znajdziecie kilka przykładów.

Zobacz: Grudniowe pozdrowienia na dzień dobry. Zdjęcia, cytaty

Najpiękniejsze kondolencje przez SMS – cytaty 

SMS jest jedną z opcji, kiedy zastanawiamy się, jak złożyć kondolencje na odległość. Raczej odradzamy wysyłanie zdjęcia osoby zmarłej, ponieważ nie wiemy, w jakim stanie są opłakujący go bliscy. Forma SMS-a pozwala na przesyłanie obrazków, dlatego na początek proponujemy kartki z prostymi, taktownymi cytatami w ramach kondolencji.

Źródło: weekendowo.pl
Źródło: besty.pl

Preferujesz cytaty w formie pisanej? Żaden problem. Poniżej zawarliśmy kilka przykładów na tę okoliczność. Inną, wzruszającą opcją wyrażenia swojego żalu, jest zacytowanie słów osoby, która odeszła, aby dodać otuchy jej bliskim. To wariant dla osób, które bardzo dobrze znają odbiorców swojego SMS-a. W przeciwnym wypadku łatwo o nietakt, jak i jeszcze większe cierpienie żałobników. Tego nie chcemy.

Najpiękniejsze kondolencje – krótkie sms 

Czasem najlepsze okazują się krótkie, zwięzłe formy. Sprawdzą się szczególnie wtedy, kiedy nie znamy zbyt dobrze zmarłego, a nie chcemy popełnić nietaktu w próbie wsparcia zapłakanych bliskich. Oto kilka propozycji kondolencji, które możesz przesłać SMS-em, zastanawiając się, jak złożyć kondolencje na odległość:

  • Drogi/a (imię osoby w żałobie), przyjmij moje najszczersze wyrazy współczucia. Trzymajcie się.
  • Proszę przyjąć kondolencje z powodu śmierci (tu wstaw kim był zmarły dla żałobnika). Był/a wspaniałą osobą.
  • Współczuję Twojej stracie, myślami jestem z Tobą.

Najpiękniejsze kondolencje – wiersze, na SMS i nie tylko 

Jeżeli wiesz, że możesz pozwolić sobie na bardziej poetycką formę, sposobem na najpiękniejsze kondolencje są wiersze. Możesz wysłać je nie tylko SMS-em czy przez komunikator, ale również napisać na kartce i wręczyć osobom w żałobie. Pięknym, a jednocześnie dyskretnym wierszem mówiącym łagodnie o śmierci jest Kot w pustym mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Wyraża prawdziwy smutek, zagubienie i żal, ale bez zbędnego patosu i poetyzowania. 

Innym, pełniącym funkcję najpiękniejszych kondolencji jest wiersz Dla zakochanych to samo staranie – co dla umarłych Stanisława Grochowiaka. Ten utwór poetycki również opowiada o śmierci w sposób nieoczywisty, który nie zawiera w sobie ciężaru patosu i cierpienia jak większość wierszy żałobnych. Wybór Grochowiaka polecamy w przypadku kondolencji dla osoby, która straciła partnera lub partnerkę.

Wyrazy współczucia kondolencje – cytaty

Kolejnym sposobem na okazanie wyrazów współczucia i kondolencji, są cytaty. W zależności od tego, jaka była osoba, z którą się pożegnaliśmy, jak i ta, która ją opłakuje, można rozegrać to na dwa sposoby. Jeśli była wierząca lub szuka pocieszenia w modlitwie, warto sięgnąć po cytaty z Pisma Świętego, szczególnie po psalmy. Przykładowo, cytat z Psalmu 34 pozwoli pocieszyć żałobnika i uświadomić mu, że zmarły jest w dobrym miejscu:

Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan, szczęśliwy człowiek, który do Niego się ucieka. 

Jeśli natomiast chcemy złożyć kondolencje bliskim zmarłego, aby w subtelny sposób ich samych pocieszyć, warto sięgnąć po słowa z Psalmu 36:

W Tobie, Boże, jest źródło życia i w Twej światłości oglądamy światło.

Jeżeli nie przemawiają do was cytatu z Pisma Świętego, mamy jeden, który uważamy za taktowny, łagodny i wyrażający najpiękniejsze kondolencje. Jest to cytat z Nocy i dni Marii Dąbrowskiej:

Rodzimy się i umieramy, a wszystko dzieje się tak, jakby nas nie było.

Podsumowując – o czym należy pamiętać, myśląc, jak złożyć kondolencje na odległość:

  • bądź zwięzły/a
  • nie udzielaj rad osobom w żałobie
  • bądź oszczędny w pocieszaniu – masz do czynienia z silnymi emocjami
  • swoje kondolencje dostosuj do tego, jak dobrze znasz osobę, której one dotyczą

Sprawdź jeszcze

Popularne