Określenia proza życia codziennego używają przede wszystkim osoby starsze. Ma ono odnosić się do codzienności, którą każdy z nas przeżywa na swój sposób. W pewnym stopniu ma znaczenie nostalgiczne i odnosi się do czynności, które są wykonywane codziennie, niezmiennie od wielu już lat.
Zobacz: Przerost formy nad treścią – przykłady i znaczenie
Co to jest proza życia?
Proza życia codziennego to powtarzalne schematy i czynności, które wykonujemy na co dzień. Oznacza te elementy, które są wręcz nieznośnie żmudne i schematyczne. Co to oznacza?
Proza życia kojarzona jest przede wszystkim negatywnie, ponieważ mówi o monotonii związanej z codziennymi obowiązkami. Jeżeli ma ona miejsce w naszym życiu, pojawia się rezygnacja oraz zniechęcenie do wszystkiego, co robimy.
Ze względu na swoje specjalne znaczenie jest wykorzystywana głównie przez osoby starsze. Dlaczego? Ponieważ najczęściej tacy ludzie przeżyli już dużo w swoim życiu i wykonują podobne czynności od wielu lat. Zdarza się, że tracą z oczu prawdziwy sens wszystkiego, czego się na co dzień podejmują. Z tego względu nie widzą już niczego ekscytującego w standardowych sytuacjach, jakie mają miejsce na co dzień.
Proza życia – synonimy
Proza życia ma wiele synonimów. W jaki sposób je znaleźć? Najlepiej zastanowić się co to znaczy. Proza życia to przeciętność, rutyna, trywialność i szarzyzna.
Inne synonimy dla prozy życia codziennego to:
- typowość,
- prostota,
- prostolictwo,
- monotonia
- zwyczajność
- płaskość,
- prozaiczność.
Wszystkie te słowa jasno wskazują, że proza życia codziennego to negatywne zjawisko, jakie spotyka te osoby, które straciły z oczu sens życia. Najczęściej tacy ludzie wpadli w złą rutynę, która wydaje im się nie do przeskoczenia. Mają wrażenie, że nie ma możliwości wyjścia z błędnego koła, jakie stale pojawia się w ich życiu.
Przykłady prozy życia codziennego
Przykłady prozy życia codziennego możemy spotkać na co dzień na ulicach. Są to osoby, które nie wiedzą, po co wykonują poszczególne czynności.
- Rodzice zanurzeniu w prozie życia codziennego
Doskonałym przykładem może być tutaj rodzic, który stara się zarabiać na jak najlepsze wykształcenie swoich dzieci. Chce, żeby potomstwu było jak najlepiej, dlatego codziennie wychodzi do swojej pracy. Jednak nie widzi w niej większego sensu, ponieważ pochłania ona całą jego energię. Dodatkowo po powrocie do domu zajmuje się licznymi obowiązkami, jak sprzątanie czy gotowanie. W konsekwencji proza życia codziennego uniemożliwia takiej osobie zadbanie o siebie lub skupienie się na swoich potrzebach. Odbija się to w sposób bezpośredni na samopoczuciu, a nawet relacjach z najbliższymi.
Zobacz: Sezon ogórkowy – co to znaczy i kiedy się zaczyna?
- Proza życia codziennego a osoby starsze
Innym przykładem osoby, którą dopadła proza życia codziennego może być starszy człowiek, który spędza większość czasu w samotności. Jeżeli jego zdrowie na to nie pozwala, nie wykonuje żadnych dodatkowych czynności poza podstawowymi, które są konieczne do przeżycia. W związku z tym odczuwa bardzo dotkliwie prozę życia codziennego. Widzi, jak wiele traci i pamięta czasy, kiedy miał znacznie więcej siły. Obecnie jednak ma możliwość zanurzenia się w swojej codziennej rutynie, która wydaje mu się pozbawiona sensu.
Kiedy można używać zwrotu “Proza życia codziennego”?
W jakich sytuacjach określenie mówiące o prozie życia codziennego najlepiej pasuje do okoliczności? Zdecydowanie nie wypada, żeby używać go w kontekście sytuacji innej osoby. Znacznie lepiej, jeśli wówczas sięga się po zwroty, które mają dodać otuchy.
O prozie życia codziennego można mówić wówczas, kiedy sytuacja dosięga nas w sposób bezpośredni. Dla przykładu wtedy, kiedy czujemy, że codzienne obowiązki nas przytłaczają i sprawiają, że czujemy się niespełnieni. Wówczas określenie dotyczące prozy życia codziennego jest jak najbardziej uzasadnione oraz może być wykorzystane.
Jak pokonać prozę życia codziennego?
W jaki sposób można pokonać prozę życia codziennego? Co to znaczy? Jest to przede wszystkim moment, w którym czujemy, że możemy pokonać monotonne schematy, które władają naszym życiem. Przede wszystkim mówimy o przełamaniu prozy życia w chwili, kiedy dzieje się coś niespodziewanego, zaskakującego i pozytywnego.
Trzymając się powyższych przykładów, dla rodziców może to być wspólny wyjazd na wakacje i możliwość odpoczynku od codziennych obowiązków. Natomiast w przypadku osób starszych – odwiedziny dzieci i wnucząt, których dawno nie widzieli. Czasem niewiele potrzeba, żeby pokonać negatywną prozę życia codziennego.