Grabisz sobie to potoczne określenie, które można usłyszeć bardzo często na podwórku pełnym dzieci. Zdarza się, że w ten sposób również rodzice zwracają się do swojego potomstwa. Chcą tym samym zakomunikować, że przekraczają pewne granice, które zostały ustalone w rodzinie. Co właściwie oznacza ten zwrot? W jaki sposób można z niego korzystać w sytuacjach codziennych oraz tych bardziej formalnych? Sprawdź, kiedy nie powinno się odzywać w ten sposób do innych osób.
Zobacz: Proza życia codziennego – co to znaczy?
Grabisz sobie – co to znaczy?
Co właściwie oznacza określenie “grabisz sobie”? Najczęściej sięgamy po nie wtedy, kiedy chcemy pokazać innej osobie, że posuwa się za daleko. Jej zachowanie lub słowa mogą mieć konkretne konsekwencje, które nie będą przyjemne dla tej osoby.
Jest to reakcja na niewłaściwe zachowanie, które nas denerwuje i wywołuje w nas pewnego rodzaju niepokój. Grabisz sobie to z pozoru lekkie i potoczne określenie, które ma chować głębsze uczucia, jak niepokój czy złość. Pod nim kryje się niezadowolenie z takiego obrotu sprawy, który nam nie odpowiada i jest sprzeczny z tym, czego oczekujemy.
Grabisz sobie – synonimy
Jakich słów możemy użyć, jeżeli nie chcemy zwracać się do kogoś “Grabisz sobie”? Czy istnieją adekwatne synonimy, które mogą zastępować to określenie? Jest to z pewnością stwierdzenie, które umożliwia uzyskanie zadowalającego efektu. Zdecydowana większość z nas doskonale wie, co oznacza i jak na nie reagować. Jednak niekoniecznie chcemy sięgać po nie w bardziej oficjalnych sytuacjach.
Synonimy dla grabisz sobie:
- przesadzasz,
- naruszasz moje granice,
- sprawiasz, że czuje się niekomfortowo,
- Twoje zachowanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji,
- chcesz doprowadzić mnie do zastosowania trudnych rozwiązań.
Wszystkie te określenia synonimiczne mogą być wykorzystywane w sytuacjach bardziej formalnych, kiedy klasyczne “grabisz sobie” może brzmieć zbyt obcesowo lub zwyczajnie nie na miejscu, na przykład w pracy lub w szkole.
Jak używać określenia grabisz sobie?
W jaki sposób warto używać określenia grabisz sobie, żeby osiągnąć zamierzony efekt? Najlepiej, jeżeli jego wykorzystanie jest w pełni uzasadnione. Dla przykładu w sytuacji, kiedy kolega lub koleżanka nadmiernie starają się wykorzystać nasze dobre zachowanie, przekraczając granice. Wówczas można ich upomnieć stwierdzeniem grabisz sobie.
Można po nie sięgnąć również w sytuacji, kiedy dziecko nadmiernie dyskutuje z rodzicami. Na przykład znacznie przekracza ustalone granice i nagina zasady dotyczące wspólnego życia w rodzinie. Wykorzystując podczas dyskusji krótkie “Grabisz sobie” można dać znać, że nie podoba nam się to zachowanie i przekracza ono znacznie ustalone wspólnie granice.
Krótkie stwierdzenie grabisz sobie, wykorzystane w odpowiednim momencie, pozwala wyciszyć dyskusję i przenieść rozmowę na spokojniejsze tory. Należy jednak przy tym być ostrożnym. Warto sięgnąć po konsekwentny ton, który pokazuje, że nie pozwalamy na takie zachowanie. Jednak nie powinien on w żadnym stopniu zachęcać do dalszej dyskusji lub sprawiać, że temperatura rozmowy jeszcze bardziej wzrasta. Raczej jest to określenie, które ma uspokoić rozmówcę i sprawić, żeby zastanowił się nad tym, co właśnie zrobił.
Zobacz: Sezon ogórkowy – co to znaczy i kiedy się zaczyna?
Czy określenie grabisz sobie jest obraźliwe?
Określenie grabisz sobie może być odebrane chwilami jako obraźliwe. Dzieje się tak szczególnie w sytuacjach, kiedy zwracamy się do osoby starszej od nas wiekiem lub stopniem. Dla przykładu jest to niedopuszczalne określenie w pracy, do szefa czy współpracownika. W sytuacjach oficjalnych znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięganie po synonimy tego określenia, które lepiej oddają powagę sytuacji.
W środowisku dzieci, młodzieży lub w domu stwierdzenie “Grabisz sobie” jest odbierane w taki sposób, jak zostało to ustalone w danej grupie. Jeżeli inne osoby uznają je za obraźliwe, zdecydowanie lepiej jest się powstrzymać od korzystania z niego. Jednak jeżeli jest powszechnie wykorzystywane, można po nie sięgać.
Czy można powiedzieć do nauczyciela “Grabisz sobie”?
Zdecydowanie nie jest to wskazane ani akceptowalne społecznie, żeby zwracać się do nauczyciela słowami “Grabisz sobie”. Jest to jawne podważanie jego autorytetu oraz okazanie braku szacunku z naszej strony. Dodatkowo jest to sytuacja formalna, kiedy tego typu określenia nie są odbierane pozytywnie przez społeczeństwo.
Grabisz sobie to doskonałe określenie które można wykorzystać w sytuacjach nieformalnych. Pozwala szybko i konkretnie pokazać rozmówcy, że przekracza nasze granice. Jednak nie powinno być wykorzystywane w sytuacjach formalnych.