Strona głównaWierszeWierszyki łamiące języki

Wierszyki łamiące języki

Istnieje wiele rodzajów wierszyków, które mogą nam dostarczyć rozrywki. Wierszyki często czyta się dzieciom, by rozwijać ich wyobraźnię, wzbogacać słownictwo czy zająć im czas; a czasami czyta się im wierszyki, jako bajki na dobranoc, czy jako teksty mające zachęcić dzieci do danej czynności. Są też inne wierszyki, które mogą stanowić rozrywkę nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych w każdym wieku. Łamańce językowe, to bardzo popularna forma ćwiczenia języka, a także podnoszenia jakości naszej wymowy. Wymawianie łamańców językowych, może pomagać z seplenieniem, oraz pomaga uczyć się poprawnego wymawiania pewnych wyrażeń, czy też liter, co jest niezwykle ważne w niemal każdym aspekcie życia. Znanych jest wiele krótkich wierszyków miłosnych, które służą jako łamańce językowe, są one szczególnie popularne wśród dzieci, których aparat mowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty; ale też i wśród dorosłych, którzy wciąż mogą mieć problem z wymową poszczególnych wyrażeń. Łamańce językowe mają na celu nie tylko poprawienie wymowy, czy ćwiczenie wypowiadania pewnych wyrażeń, ale stanowią też źródło rozrywki i śmiechu. Wielu z nas już od najmłodszych lat próbowało wypowiedzieć pewne trudne, mogłoby się wydawać, że niemożliwe zdania czy słowa. Niektóre, takie jak „stół z powyłamywanymi nogami”, czy „w czasie suszy szosa sucha”, są wyjątkowo popularne, znane w całym kraju i wśród każdej grupy wiekowej. Niektórzy próbują opanować recytowanie takich wierszyków do perfekcji, co może się okazać dosyć trudnym zadaniem. Właściwe wypowiadanie pewnych wyrażeń, może wymagać wielu godzin ćwiczeń, dlatego też powstają książeczki, które zawierają w sobie całe zbiory różnych wierszyków, które mogą nam w tym pomóc. Należy jednak pamiętać, że łamańce językowe to nie tylko sposób na ćwiczenie języka, ale przede wszystkim, na dobrą zabawę, oraz na wywołanie ogromu śmiechu wśród rodziny i przyjaciół. Najtrudniejsze wierszyki, mogą sprawić nam ogromny problem w wymówieniu ich, co często spotyka się z wywoływaniem rozbawienia i śmiechu.

Trudne wierszyki

Trudne wierszyki łamiące języki mogą sprawiać trudność nie tylko w wymówieniu ich, ale i w ich znalezieniu. Wiele znanych nam łamańców językowych, to wierszyki, które w pełni opanowaliśmy, wymawianie ich zazwyczaj więc nie sprawia nam trudności. Dlatego też czasem szukamy czegoś nowego, co będzie nam trudno wymówić, ponieważ nigdy tego nie ćwiczyliśmy. Nowe, trudne wierszyki łamiące języki są też ważne, jeśli chcemy ćwiczyć wymowę swoją, czy dzieci, ponieważ stanowią one wyzwanie o wiele większe, niż wierszyki, które znamy i które wcześniej wypowiadaliśmy. Wiele łamańców językowych, jest bardzo popularnych i powszechnie znanych, trudno może być, znaleźć coś nowego, czego do tej pory nie słyszeliśmy. Na szczęście wielu internautów chętnie udostępnia zasłyszane, czy napisane przez siebie trudne wierszyki łamiące języki, dzięki czemu możemy skorzystać z wielu materiałów. Oczywiście możemy też napisać swoje własne wierszyki, mamy wtedy pewność, że będą one nowe i nikomu nieznane, dzięki czemu mogą być też trudniejsze, zwłaszcza dla innych ludzi, a najbardziej dzieci. Pisanie tego typu tekstów jest skomplikowane, często wymaga też wielu poprawek i wysilenia wyobraźni, a w dodatku zajmuje to sporą ilość czasu. W internecie na szczęście możemy znaleźć wiele inspiracji, z których można skorzystać, zarówno by się nimi posłużyć, jak i oprzeć na nich w pisaniu własnych wierszyków.

Chciał korzystać z życia stażysta,

Wszak miał on problemów trzysta.

W gąszczu chaszczy i trzcin o zmierzchu,

Chrząszcz je skrzyp na rzeczki wierzchu.

Zbzikowane wierszyki łamiące języki

„Zbzikowane wierszyki łamiące języki” to książka z kategorii literatury dziecięcej, autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Książka liczy sobie 32 strony, a została wydana w 2002 roku, przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. „Zbzikowane wierszyki łamiące języki” to pełna kolorów książka, która zawiera w sobie wiele ciekawych, mniej lub bardziej skomplikowanych łamańców językowych, które można zarówno czytać dzieciom, jak i próbować przeczytać samemu. Książka jest napisana prostym językiem, a wszystkie słowa, które mogą się wydawać dzieciom zbyt trudne, są wypisane w słowniczku, który znajduje się z tyłu książki. Książeczka jest bardzo przystępnie napisana, a do tego czytanie jej, stanowi dobrą formę dla ćwiczeń języka, oraz wymowy. Ćwiczenia działają najlepiej, kiedy dziecko czyta książkę samodzielnie, wypowiadając słowa na głos, dzięki czemu uczy się poprawnej wymowy, oraz ćwiczy giętkość języka, oraz odpowiednio szerokie otwieranie ust. Czytanie takiej książki, może też być ciekawą rozrywką oraz wywoływać duże rozbawienie, zwłaszcza wśród dzieci. Książkę „Zbzikowane wierszyki łamiące języki” można dostać w niektórych sklepach stacjonarnych, jak i w pewnych sklepach internetowych, niestety ofert jest dosyć mało, ponieważ książka została wydana już dawno temu, przez co straciła popularność. Jest też wiele innych książek, które mają podobną zawartość, są jednak szerzej dostępne.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne