Fundacja Szlachetny Bohater zajmuje się pomocą finansową i rzeczową na rzecz rodziców i ich niepełnosprawnych dzieci. Dla fundacji to właśnie opiekunowie małych bohaterów są tytułowymi szlachetnymi bohaterami. Pod skrzydłami fundacji znajduje się obecnie 78 podopiecznych. Do tej pory jej działania wsparło ponad 10 tysięcy osób.
Fundacja Szlachetny Bohater zajmuje się organizacją zbiórek. Ostatnia miała miejsce z okazji Dnia Dziecka, który przypada 1 czerwca. Wolontariusze fundacji zbierali wtedy zabawki oraz słodycze dla dzieci. Wcześniej organizowana była pomoc rzeczowa dla bezdomnych (śpiwory, środki czystości), a także osób przybyłych z Ukrainy w związku z toczącą się tam wojną.
Dziś sprawdzamy, jakie są działania statutowe fundacji Szlachetny Bohater i jakie opinie o fundacji można spotkać w internecie.
Fundacja Szlachetny Bohater – prawda czy oszuści?
Fundacja Szlachetny Bohater zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Widnieje pod nr KRS: 0000600056. Została wpisana do rejestru stowarzyszeń 2. lutego 2016 roku. Posiada statut, który definiuje jakie są jej cele i obszary działania.
Zawsze, gdy spotykamy się z informacjami na temat fundacji lub stowarzyszenia, zastanawiamy się, czy to prawda czy oszuści. Niestety czasem w mediach pojawiają się informacje na temat tego, że jakaś fundacja pod przykrywką pomocy chorym, przywłaszczyła sobie środki lub majątek przekazany podopiecznym.
Podobnie dzieje się w przypadku internetowych zbiórek. Zdaje się, że założenie takiej zbiórki nie jest trudne i jeśli osoby wpłacające na nią pieniądze same nie będą oczekiwać od organizatorów, na co przeznaczone są środki zgromadzone na rachunku, nigdy nie dowiedzą się, czy trafiły we właściwe miejsce.
Szukając informacji na temat fundacji, o której dziś piszemy, nie natknęliśmy się na opinię, że Szlachetny Bohater Poznań to oszuści. Co więcej, w serwisie dla pracowników posiada bardzo pozytywne opinie wystawione przez osoby, które dla fundacji pracowały. Powiela się w nich informacja, że praca w fundacji jest ciężka, głównie z powodu społecznej znieczulicy, ale warto pomagać i cele nadrzędne są najważniejsze. Przyznajemy, że rzadko się to zdarza, ale znalezione opinie o fundacji były pozytywne. Nie spotkaliśmy się z informacjami na temat tego, że fundacja działa w sposób niezgodny z celami, dla których została powołana.
Na stronie internetowej fundacji Szlachetny Bohater udokumentowane są prowadzone przez nią zbiórki. Na fotografiach widać wolontariuszy oraz darczyńców, którzy niosą pomoc potrzebującym i pakują dla nich paczki.
Szlachetny Bohater – opinie na forum, co mówią na forum?
Opinie o fundacji można przeczytać na forum zrzeszających pracowników gowork.pl Spośród wszystkich zgromadzonych na forum opinii jedna była negatywna. Osoba, która ją napisała była niezadowolona ze sposobu, w jaki rozmawiał z nią pracownik fundacji. Fundacja przeprosiła za zaistniałą sytuację i to zakończyło temat.
Wielu internautów, którzy podzielili się opinią, jest przekonanych, że pomaganie słabszym ciągle nie ma takiego wymiaru, jak mieć powinno. Nadal wiele osób oczekuje na pomoc i nie może jej otrzymać. W dużej mierze ma to wynikać z nastawienia społeczeństwa. Czy jesteśmy tak nieufni i nie chcemy wpłacać pieniędzy fundacjom? A może jesteśmy wyczerpani pomaganiem i realizowaniem zadań, które powinno przejąć państwo?
Czy to rzeczywiście wstyd, że w kraju, który leży w środku Europy na operację małego dziecka składa się naród, bo państwo nie zajmuje się najsłabszymi?
Tego rodzaju pytania zawsze mnożą się wtedy, gdy pojawia się dyskusja na temat wolontariatu i finansowania osób najsłabszych. Odpowiedź okazuje się bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Państwowy worek, choć obserwując rzeczywistość możemy nie mieć tego świadomości, nie jest bez dna. Niestety, nie da się pomóc wszystkim potrzebującym.
Każdy musi samodzielnie zdecydować, czy chce pomagać słabszym, dla których los nie był łaskawy, czy uważa, że nie jest to jego rolą. Jedni decydują się pomagać innym, bo uważają to za obowiązek: skoro sami mają wszystko to, czego potrzebują, powinni się dzielić. Inni pomagają, bo w ten sposób czują się lepiej.
Pomagać można na wiele sposobów. Najprostszą i najbardziej powszechną formą pomocy jest wsparcie finansowe. Zamiast tego można działać w wolontariacie: odwiedzać osoby potrzebujące i spędzać z nimi czas. Zdarza się, że jest to ważniejsze niż wpłata konkretnych środków na konto fundacji.
Sprawdź: