Strona głównaRozrywkaFundacja 420 - co to, kto jest założycielem?

Fundacja 420 – co to, kto jest założycielem?

Pierwsze wysiłki w celu zniesienia zakazu posiadania marihuany na użytek własny podjął Ruch Palikota w 2011 r. Partia dołączyła do stowarzyszenia Wolnych Konopii, czyli inicjatywy społecznej założonej w 2006 roku przez działaczy Kanaby i Inicjatywy Wolne Konopie, którzy wspólnie dążą do zmiany praw regulujących użytkowanie konopi w Polsce. Ruch Palikota rozpadł się, ale walka o depenalizację trwa nadal. Dwa projekty ustaw konopnych autorstwa Stowarzyszenia Wolne Konopie oraz Parlamentarnego Zespół ds. Legalizacji Marihuany dotyczące hodowli i posiadania marihuany na własny użytek zostały już odrzucone. Do dalszego rozpatrzenia przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisję Zdrowia trafił trzeci projekt, autorstwa posła Kukiz’15. Projekt zakłada podniesienie limitu THC w konopiach włóknistych, o co od lat bezskutecznie apelują polscy rolnicy. Ma to związek z karami za jego przekroczenie. Ustalanie limitu jest problematyczne. Rolnicy mają dosyć strachu, gdyż nawet najmniejsza zmiana w nasłonecznieniu roślin, może podwyższyć poziom ich THC. 

Fundacja 420 – kto założył?

Zmiana profilu Maty, a właściwie jego alter ego, czyli Skutego Bobo (raper wypuszcza piosenki z tych dwóch pseudonimów artystycznych), na profil Fundacji 420 był szokiem dla wielu obserwatorów młodego artysty. Fundacja 420 i Skute Bobo połączyło się w jedność. Sam pseudonim odnosi się do bycia pod wpływem marihuany. Jaki był cel tego zabiegu? Dość prosty – profil artysty miał już dużo obserwujących, dzięki czemu zmiana nazwy profilu na Fundacja 420 ze Skute Bobo przyniosła wielu followersów na start. Fundacja 420 – kto ją założy? Fundacja 420 i Young Leosia, podobnie jak Mata, są ze sobą związane. Raperzy wspólnie wydali piosenkę promującą tę inicjatywę. Utwór „Cicho” zapoczątkował promocję Fundacji 420 przez Skute Bobo i Young Leosie. Kolejną piosenką reklamującą Fundację 420 jest „Wyspa Nadziei”. Tytułową wyspą jest Jamajka, na której zostały nagrane teledyski do obu piosenek. Od 2015 r. można tam posiadać marihuanę w ilości do 56 gramów. 

Fundacja 420, czyli Young Leosia i Mata

Połączenie Fundacji 420 z Young Leosią jak i Matą może przynieść większy rozgłos tematowi depenalizacji marihuany w Polsce. Są oni idolami ogromnej liczby nastolatków, ale nie tylko. Artyści mają fanów z różnych grup wiekowych, jednym z nich jest znany dziennikarz muzyczny i felietonista – Kuba Wojewódzki. Po ogłoszeniu związku Fundacji 420 z Young Leosią i Skutym Bobo, raperzy wytłumaczyli odbiorcy, dlaczego to robią. Z nagranego instastory na dawnym profilu Maty, wynikało, że chcą oni propagować naukową wiedzę dotyczącą marihuany. Młody Matczak, zapytany o cel fundacji powiedział: „Główny cel to depenalizacja. Chcemy to zrobić prowadząc działania mające na celu uświadamianie społeczeństwa, jak wielu różnych ludzi w Polsce korzysta z tej rośliny. Stereotypy i prawo dotyczące konopi są krzywdzące, dlatego chcemy mieć realny wpływ na ich zmianę”. Wiele osób ma jednak złą odpowiedź na pytanie „Fundacja 420 – kto ją założył?”. Większość myśli, że jest to Mata i Young Leosia, jednak raperzy są jej propagatorami. Za założenie fundacji 420 odpowiada autor podcastu i bloga „Otwieramy Oczy” – Mateusz Zbojna. Jej działania skupiać się będą na tworzeniu muzyki, z której dochód przeznaczany będzie na realizację celów Fundacji 420.

Skute Bobo i Young Leosia

Do tej pory byliśmy świadkami trzech kawałków duetu popularnych artystów. Cały materiał opublikowany na YouTubie został zrealizowany na Jamajce, o czym artyści często nawiązują. Do tej pory Young Leosia i Skute Bobo nagrali takie utwory jak „Cicho”, „KC” i „Wyspa Nadziei”. Wszystkie materiały od autorstwa raperów mają za zadanie nagłośnić sprawę i wypromować fundację 420.

Cele Fundacji 420

W działania fundacji zaangażować mają się również: aktywiści, naukowcy i prawnicy. Cele fundacji są skupione w obszarach promocji pozytywnego wpływu, jaki przyniesie depenalizacja, edukacji społeczeństwa o użytkownikach i użytkowaniu marihuany oraz na rozrywce dostarczanej przez artystów. Fundację wesprzeć można choćby przez słuchanie piosenek wypuszczanych z jej ramienia. Inne środki finansowania tego przedsięwzięcia mają zostać ogłoszone wkrótce. Kogo jeszcze usłyszymy w piosenkach promujących fundację 420? Nie znamy przyszłych planów fundacji, ale patrząc na pierwszy duet promujący jej działania, możemy spodziewać się największych nazwisk polskiej sceny muzycznej! 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne