Jedna z najbardziej rozpoznawalnych emotikonek. Według niektórych wyraża więcej, niż tysiąc słów. “Iks de”, to chyba najczęściej i najbardziej używana emotikonka, która zaraz po systemowych, jest najpopularniejsza. Co znaczy “xd”? Emotikon xd lub xD oznacza radość, a dokładnie szeroko otwartą buzię, a “x” oznacza zaciśnięte oczy. Jednak “xd” to nie jedyna forma tej emotikonki. Możemy spotkać się także z wersją właśnie “xD”, a także “XD”, co oznacza coś naprawdę śmiesznego lub w niektórych przypadkach coś cringe’owego. Jest nic innego, jak po prostu wyrażenie, że coś nas naprawdę rozbawiło. Jaka jest różnica pomiędzy “xd”, a “xD”? Przede wszystkim ta pierwsza wersja oznacza, że coś według nas jest śmieszne. To samo znaczenie ma ten emotikon zarówno w komunikatorze GaduGadu, ale także w Messengerze. Z kolei wersja z dużą literką “D” oznacza, że coś według nas jest naprawdę śmieszne i rozbawiło nas do łez. Przez długi czas stosowało się dwóch literek do napisania tego emotikona, jednak coraz nowsze oprogramowania systemów, między innymi iOS, czy Android, wprowadziło do swoich systemowych emotikonów właśnie minkę, która obrazować ma słynne “xD’. Przedstawia ona szeroki uśmiech i zaciśnięte oczy, ale podobne znaczenie ma też emotikon z szeroko otwartą, śmiejącą się twarzą oraz łzami, co oznaczać ma nic innego, jak rozbawienie do rozpuku.
Emotikon xD
Emotikon xD oprócz znaków graficznych, czy niedawno stworzonej graficznej postaci , można wyrażać także za pomocą słów. “Iks de” dla osób, które są wtajemniczone i na codzień korzystają z tego emotikona, wiedzą, o co chodzi. “Iks de”, jak wcześniej wspomniano, wyraża więcej niż tysiąc słów. Nie trzeba już pisać zwykłego “haha”, jeśli uznajemy coś za coś naprawdę zabawnego lub dana treść nas rozbawiła. Użycie “xD”, a w szczególności “XD” jest w tej sytuacji wystarczające. Z kolei użycie “XDD” i nawet więcej liter “D” oznacza, że to było naprawdę śmieszne. Im więcej liter “D”, tym bardziej śmieszne.
Już wiesz, co to znaczy “xd”, tak więc nie powinieneś mieć problemu ze zrozumieniem różnych memów czy wypowiedzi osób, które używają tego emotikona. Emotikon jest znany głównie wśród młodzieży, ale coraz częściej osoby dorosłe zaczynają korzystać z tego emotikona. Co Słownik Języka Polskiego mówi na ten temat? Przede wszystkim jest on używany przez grono głównie nastolatków, a znaczenie jego według słownika to nic innego, jak właśnie rozbawienie, czy w niektórych sytuacjach zdziwienie. Emotikon “xd” oprócz wirtualnego świata, znalazł także znaczenie w świecie realnym i bardzo często używany jest w języku potocznym, głównie slangu młodzieżowym. Wszystko za sprawą Internetu, który spopularyzował ten emotikon na szeroką i międzynarodową nawet skalę. Dla niewprawionych z korzystania emotikonów, a zwłaszcza dla tych, którzy nadal nie wiedzą, co znaczy “xd”, warto skorzystać z przykładowych wypowiedzi, w których użyte zostało słynne “xD”. Jednak nadal to za mało, ponieważ może on wyrażać dzisiaj już naprawdę wszystko, w zależności od sytuacji. Wspomniany wcześniej cringe również przez niektórych jest oznaczany emotikonem “xd”.
Jednak “xd” to niejedyny emotikon, który zyskuje na popularności. Język Internetu ma to do siebie, że coraz więcej powstaje nowych słów czy znaków, dzięki czemu w prosty i szybki sposób możemy opisać swoje emocje, czy nastroje. To samo tyczy się języka polskiego. Nie powinno być zdziwieniem, że z roku na rok do Słownik Języka Polskiego wzbogaca się o coraz to nowsze zwroty i wyrażenia. Wszystko za sprawą właśnie Internetu i młodych ludzi. Co roku wybiera się słowo lub wyrażenie roku, które jest najczęściej używane przez grono nastolatków. Oznacza to jedynie, że nasz język cały czas się rozwija, a stare, archaiczne wyrażenia idą w zapomnienie. Każdego dnia możemy się spodziewać, że ktoś wpadnie na pomysł wymyślenia nowego hasła, zwrotu, czy na przykład właśnie emotikonki “xd”. Starszemu pokoleniu pozostaje tylko dowiedzieć się, co ono znaczy, aby móc swobodnie z niego korzystać.