Są słowa i skróty, których znaczenia nie znamy. I nie ma w tym nic złego – ciężko nadążać za wszytskim, co dzieje się w sieci. Z tego artykułu dowiesz się, co oznacza 2115? Co to za dziwny zbiór cyferek? Skąd się wziął? Jeśli jesteś ciekawy, co to 2115, to zapraszam do lektury.
Co to 2115?
2115 – co to znaczy? Jeśli Twoim ulubionym gatunkiem muzycznym nie jest rap, to nic dziwnego, że nie wiesz o, co chodzi z tą liczbą. Wszystko wzięło się od Bedoesa, który jest jednym z najbardziej znanych raperów – uwielbiają go setki tysięcy ludzi.
Bedoes założył zespół 2115 Gang – jego członkami są inni raperzy, na przykład White czy Kuqe. Popularność 2115 Gangu wzrosła do tego stopnia, że Bedoes postanowił otworzyć własną wytwórnię – to w niej został wydany hit Bedoesiara, który ma już prawie 10 milionów wyświetleń na YouTube. Przedtem wydawał w SBM Label, czyli w wytwórni, którą założył Solar i Białas.
Skąd się wzięła liczba 2115? Co to znaczy? Bedoes na jednym ze swoich filmów powiedział, że założył skład w 2015, a że są 100 lat przed wszystkimi, to postanowił nazwać go 2115 Gang. Samo 2115 oznacza albo fanów Bedoesa, członków Gangu 2115 albo jego wytwórnię.
Jak już wspominałam, Bedoes jest raperem – i to nie byle jakim. To, że jego twórczość nie wszystkim się podoba, nie odbiera mu popularności i tego, że ma swoją wytwórnię. Bedoes już w wieku 13 lat zaczął nagrywać pierwsze piosenki. Jak miał 18 lat podpisał kontrakt z SBM Label – to w tej wytwórni wydał swoje największe hity. Bedoes współpracował między innymi z: Quebonafide, Białasem, Solarem, Malikiem Montaną, Young Multim i Taco Hemingwayem. Gonciarz, który jest topowym polskim youtuberem, nagrał film pt. Spędziłem dzień z Bedoesem. Raper poruszył w nim kwestie hejtu i swojego wizerunku – jeśli więc jesteś ciekawy, kim dokładnie jest Bedoes, to polecam Ci obejrzeć ten materiał.
2115, 2137, 007, 420 – czyli o tym, jak liczby mogą wyrażać więcej, niż tysiąc słów
Język ewoluuje i trzeba się z tym pogodzić. Oczywiście, poprawność językowa jest bardzo ważna i trzeba jej pilnować jednak nowe słowa, zwroty i skróty nie są czymś, co zawsze świadczy o olewaniu zasad poprawnej polszczyzny. Nowości językowe będą powstawać i jeśli chcemy zrozumieć nasze dzieci (czy dzieci naszych znajomych) za 10-20 lat, to niestety, ale musimy śledzić rozwój języka polskiego.
Słysząc 007 od razu mam przed oczami Jamesa Bonda. Fani żartów związanych z papieżem od razu uśmiechają się, jak widzą gdzieś 2137. Ci, którzy lubią spalić śmiesznego papierosa, 420 automatycznie kojarzą z czilerą. Osoby zorientowane w muzyce również od razu 2115 wiążą z osobą Bedoesa. Kojarzenie liczb z osobami lub wydarzeniami jest dla pokolenia Z normalną sprawą.
To samo dotyczy słowotwórstwa, które spotkasz na przykład w podcaście Ja i moje przyjaciółki idiotki. Jego autorka, Joanna Okuniewska, nie dość, że nadała słowu idiotki inny wydźwięk, to przy okazji stworzyła takie określenia jak: wirek świrek, typ niemowlarz czy typ wychowywany przez wilki. Jej słuchacze słysząc któreś z powyższych stwierdzeń, od razu wiedzą, o jakim dokładnie typie człowieka ktoś opowiada. Mają przed oczami jego cechy osobowości i utarte schematy działania. Czy to nie jest niesamowite, że dwa słowa wystarczą, aby od razu mieć przekrój czyjegoś charakteru w głowie?
Rozwój języka widać również w liczbie zapożyczeń z języka angielskiego. Przez globalizację coraz więcej osób posługuje się językami obcymi. Skutkuje to tym, że z łatwością bierzemy sobie z innych języków określenia, których brakuje w naszym pięknym języku polskim. Na przykład słowo mood, które po angielsku znaczy nastrój, ma całkiem inny wydźwięk niż jego polskie tłumaczenie. Podpisując zdjęcie słodyczy i masy innych przekąsek słowem mood, od razu dajemy odbiory znać, że mamy dzisiaj dzień bezdennego żołądka. Jeśli skwitowalibyśmy je słowem nastrój, to od razu pojawia się w głowie pytanie Ale na co nastrój? Mood jest dla mnie i dla wielu innych osób nie do zastąpienia żadnym polskim odpowiednikiem.
Już wiesz, co oznacza 2115. Jak widzisz, nie jest to pierwszy dziwny skrót myślowy, którego używają ludzie. I na pewno nie jest ostatni – świat rozwija się coraz szybciej, a przez to nasz język również będzie pełen nowości. To język kształtuje naszą rzeczywistość, więc jest to niemożliwe, aby stał on w miejscu i nigdy się nie zmieniał.
Sprawdź: