Strona głównaCelebryciWojtek Sawicki – Agata Tomaszewska, przed chorobą, kiedyś, wiek, zdrowy, kto to,...

Wojtek Sawicki – Agata Tomaszewska, przed chorobą, kiedyś, wiek, zdrowy, kto to, rodzice, partnerka, dziewczyna

Pierwszy influencer z niepełnosprawnością w Polsce. Od niedawna ma żonę, a para planuje zostać rodzicami. Swoją obecność w internecie traktuje jako misję. Kto to jest Wojtek Sawicki, wiek, choroba, historia, rodzice, ojciec, partnerka, dziewczyna, jak wyglądał przed chorobą, kiedyś, zdrowy – jeśli jesteście ciekawi tych informacji – zapraszamy!

Zobacz: Jose Carreras – ile ma lat, Julia Carreras, romans z Polką, Edyta Górniak, choroba, młody, rodzice, Patrycja Wojciechowska

Wojtek Sawicki – kto to? Choroba, historia

Wojtek cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Jest to nieuleczalna choroba genetyczna, powodująca postępujący i nieodwracalny zanik mięśni. Wojtek pierwsze symptomy zauważył u siebie w wieku około pięciu lat. Zaczął wtedy chodzić na palcach, często się przewracał i chodził inaczej niż wszyscy. Rodzice konsultowali się z lekarzami, jednak przez 2 lata nie otrzymał diagnozy. Dopiero ojciec poprosił o poradę znajomego lekarza i to on zaczął podejrzewać, na co może chorować Wojtek. Kiedy miał 9 lat zaczął jeździć na wózku. W podstawówce i gimnazjum uczęszczał do klas integracyjnych i był najlepszym uczniem. Następnie dostał się do prestiżowego liceum nr 3 w Gdyni. Budynek nie był przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, więc koledzy wnosili go na piętro, gdzie odbywały się lekcje. Następnie Wojtek studiował filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Na zajęcia chodziła za niego jego mama i sporządzała mu notatki.

W latach 2009-2017 pełnił funkcję redaktora naczelnego niezależnego serwisu muzycznego Porcys i stworzył od zera „listę przebojów Carpigiani”. Przeprowadzał także wywiady z muzykami i pisał recenzje. Zajmował się również montowaniem filmów i pisaniem scenariuszy. To wszystko było znacznie utrudnione, ponieważ Wojtek musiał cały czas zmagać się z chorobą, ograniczeniami i uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych.

Źródło: Instagram lifeonwhlz

Przez cały czas ktoś musi czuwać przy Wojtku i wykonywać takie czynności jak zmiana pozycji, ubieranie, czesanie, mycie oraz nasłuchiwanie, czy respirator się nie odczepił. Do pracy na komputerze nie potrzebuje pomocy. Odkąd pojawił się internet to stał się jego oknem na świat. Wojtek dzięki internetowi mógł ukryć, że ma problemy z poruszaniem się i mówieniem. Jego współpracownicy z Porcys nie mieli pojęcia o jego niepełnosprawności. Wojtek nie udostępniał żadnych informacji o sobie, ani nie publikował zdjęć. Nikt nic o nim nie wiedział, ani go nie widział. I tak Wojtek funkcjonował przez 10 lat.

Wojtek Sawicki – partnerka, dziewczyna, czyli Agata Tomaszewska

Dzięki miłości do muzyki Wojtek poznał swoją partnerkę, Agatę Tomaszewską. Kto to jest i jak wyglądała historia ich związku? Dziewczyna prowadziła bloga, na którym pisała o muzyce i była fanką Porcys. Wiedziała, że Wojtek jest jego redaktorem naczelnym. Imponowało jej to, że jest on erudytą, wie wszystko o muzyce i wspaniale o niej pisze. Para kojarzyła się, ale nie rozmawiali ze sobą. W dniu swoich urodzin Wojtek postanowił napisać do Agaty Tomaszewskiej na Messengerze. I tak zaczęli ze sobą pisać i dobrze się dogadywali. Po kilku tygodniach rozmów przez komunikator chłopak postanowił wyznać, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Agata Tomaszewska paradoksalnie poczuła wtedy ulgę, ponieważ w środowisku muzycznym krążyły różne plotki, na temat tego, dlaczego Wojtek nie pokazuje twarzy. Na początku ich znajomości Agata mieszkała w Warszawie, a Wojtek w Gdyni. Zdecydowała się przyjechać do chłopaka pierwszy raz, wciąż nie wiedząc jak wygląda. Kiedy weszła do jego pokoju Wojtek siedział na wózku. Jego postać i choroba nie przeraziła dziewczyny i rozmawiali ze sobą długie godziny. Para zaczęła regularnie się spotykać. 9 września 2021 roku Wojtek oświadczył się partnerce, a 10 września 2022 roku wzięli ślub. Od tej pory Agata Tomaszewska stała się Agatą Sawicką.

Zobacz: Dariusz Pachut – rozwód, dzieci, Wikipedia, Doda, rodzina, wiek, żona, Dorota Gardias

Wojtek Sawicki – przed chorobą, jak wyglądał zdrowy

Wojtek już od około 5 roku życia nie funkcjonował jak zdrowy człowiek. Na jego Instagramie z okazji Wszystkich Świętych możemy znaleźć zdjęcie z jego zmarłym dziadkiem, na którym widać jak chłopiec wyglądał przed chorobą.

Wojtek Sawicki – wiek, wzrost, ojciec, gdzie mieszka i życie prywatne

Wojtek Sawicki urodził się 2 lutego 1987 roku, więc za kilka dni skończy 36 lat. Przy okazji 35 urodzin napisał na Instagramie, że gdyby ktoś dekadę temu powiedział mu, że dożyje wieku 35 lat, mocno by się zdziwił. A tymczasem przetrwał, stał się osobą publiczną i z optymizmem patrzy w przyszłość.

Agata i Wojtek na co dzień mieszkają w Gdyni. Ślubu udzieliła im prezydent Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz.

Źródło: Instagram lifeonwhzl

Ze względu na chorobę Wojtka trudno powiedzieć ile ma wzrostu.

Wojtek kiedyś się ukrywał, a teraz jest odwrotnie. Został influencerem, wspólnie z żoną prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @lifeonwhlz, gdzie zgromadził 141 tysięcy obserwatorów. Prężnie działa również na TikToku. Poprzez działalność internetową chce walczyć z ableizmem i nietolerancją. Pragnie pokazywać, że osoby z niepełnosprawnościami również czerpią radość z życia i chce, żeby jego historia była inspiracją dla takich osób, by chętnie brały udział w życiu społecznym. Para przełamuje tabu i opowiada o życiu seksualnym osób z niepełnosprawnościami. Intymność jest dla nich bardzo ważna, a Wojtek chciałby zostać ojcem.

Zobacz: Paweł Wąsek – wiek, dziewczyna, ile ma lat, wzrost, rodzina, siostra, waga, wypadek, zarobki

Sprawdź jeszcze

Popularne