Strona głównaPoradyJak rozpoznać karaluchy — czym się charakteryzują?

Jak rozpoznać karaluchy — czym się charakteryzują?

Istnieje powszechne przekonanie, że tylko w domu, w którym się nie sprząta, może pojawić się robactwo. Prawdą jest, że to wszechobecny problem, ponieważ może zostać przyniesione przez zwierzęta, na naszych ubraniach, czy nawet z zakupami. Często otwarte drzwi lub okna są zachętą do wejścia do środka. W jaki sposób się przed nimi chronić? Jak rozpoznać, że mieszkają w domu karaluchy?

Zobacz: Jak rozpoznać lustro weneckie?

Czym są karaluchy?

To potoczna nazwa, ponieważ tak naprawdę to karaczany prusaki. Jak rozpoznać karalucha? Owad charakteryzuje się nie tylko złotobrązowym kolorem, ale przede wszystkim na przedpleczu posiada dwa ciemne pasy. Ponadto mają długie i ruchliwe czułki. Można je spotkać w piwnicach, ale również kanałach. Wiąże się to z tym, że doskonale czują się w chłodnym i ciemnym miejscu. Dlatego tak duże znaczenie ma to, by wszelkiego rodzaju żywność mieć dobrze zabezpieczoną. Dotyczy to zarówno makaronów, mąk, jak i innych produktów sypkich, które warto przesypać do szczelnie zamkniętych pojemników. Przede wszystkim robimy to dla własnego bezpieczeństwa, ale i zapobiegamy ich zmarnowaniu. Warto pamiętać, że nawet jeśli staramy się utrzymać dom w czystości, może zdarzyć się, że gdzieś zamieszkają. Dlatego odcinając je od pokarmu, można będzie przyczynić się do likwidacji. 

Jak rozpoznać karalucha? 

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak rozpoznać karalucha? Cechą charakterystyczną jest nie tylko złotobrązowy kolor, ale również podłużna budowa ciała i fakt, że jest w stanie wspinać się nawet po idealnie gładkich powierzchniach. Stąd też wejście do słoika czy po szybie nie będzie stanowił dla niego większego wyzwania. Dorosłe osobniki mogą mieć do 15 milimetrów, zwykle w ciągu dnia pozostają w odosobnieniu, natomiast po zmroku wychodzą ze swoich ryjówek w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego tak duże znaczenie ma to, by jednak chronić żywność, ponieważ w przypadku braku dostępu, same się wyniosą z domu. 

Dlaczego należy pozbyć się karaluchów? 

Oczywiście wszelkiego rodzaju szkodniki, które znajdują się w naszych wnętrzach, należy usuwać. W przeciwnym razie mogą się przyczynić nie tylko do zmarnowania jedzenia, ale także mogą być nosicielami groźnych chorób. Z tego właśnie powodu już zauważenie jednego szkodnika, powinno zmobilizować, do przejrzenia zapasów jedzenia, czy też sprawdzania czystości w szafach. Może zdarzyć się sytuacja, gdy jakiś pojemnik będzie nieszczelny, tym samym wysypany produkt, może stać się doskonałą pożywką dla robactwa. Dlatego regularne przeglądanie szafek, dbanie o właściwe przechowywane produktów może skutecznie ochronić przed pojawieniem się robactwa. Nawet jeśli gdzieś zostaną zauważone pojedyncze osobniki, można będzie sobie z nimi szybko poradzić. 

Zabity karaluch

Zobacz: Ginekomastia objawy i jak ją rozpoznać?

Gdzie zazwyczaj znajdują się karaluchy?  

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie szukać ewentualnych szkodników. Często można je spotkać zarówno w kanałach, jak i w piwnicach czy garażach. Doskonale czują się szczególnie w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Bardzo dużą uwagę należy zwrócić na szpary i szczeliny, ponieważ to właśnie w nich mogą się schronić za dnia. Jeśli ktoś podejrzewa, że gdzieś mieszkają karaluchy, warto po zmroku obserwować to miejsce. Szczególnie jeśli trzymamy tam pożywienie. Nawet szyby czy słoje nie stanowią dla nich większej przeszkody. Warto utrzymywać czystość w szafkach, ale także regularnie odkręcać listwy przypodłogowe, w celu sprawdzenia, czy pod nimi nie ma szkodników. Kuchnia jest miejscem, w którym można je spotkać najczęściej, dlatego dbając o czystość w tym pomieszczeniu, w znacznym stopniu można się uchronić przed tymi mieszkańcami. 

Jak zapobiegać pojawieniu się karaluchów?  

 Przede wszystkim należy regularnie sprzątać. W szczególności dotyczy to miejsc, w których jest przechowywane pożywienie, czy nawet konfitury. Dobrym rozwiązaniem będzie przesypywanie jedzenia w pojemniki, które charakteryzują się szczelnością. Warto pamiętać, że regularne sprzątanie nie tylko ochroni przed pojawieniem się karaluchów, ale także będzie można zwrócić uwagę na to, by wszystkie produkty miały aktualną datę przydatności do spożycia. Wypracowując w sobie nawyk przesypywania wszystkiego tuż po powrocie z zakupów, można na bieżąco kontrolować zgromadzone zapasy, ale także ich przydatność do spożycia. Tym samym utrzymując porządek w szafkach, można uniemożliwić pojawienie się szkodników w kuchni, czy innych pomieszczeniach. Od czasu do czasu należy postawić na generalne porządki, które nie tylko obejmą mycie szafek, ale także odsunięcie ich, odkręcenie listew, a nawet odmalowanie ścian czy konserwację mebli. Warto zadbać o to, by przestrzeń, w której mieszkamy, była bezpieczna. 

Zobacz: Jak powstają robaki w mięsie?

Sprawdź jeszcze

Popularne