Strona głównaCelebryciJerzy Trela — na co zmarł? W jakich filmach grał? Pochodzenie, dzieci,...

Jerzy Trela — na co zmarł? W jakich filmach grał? Pochodzenie, dzieci, żona

Jerzy Trela był aktorem teatralnym, filmowym oraz telewizyjnym, który cieszył się ogromnym uznaniem zarówno widzów, jak i innych aktorów. W ciągu swojej niezwykle długiej kariery wystąpił w ogromnej ilości filmów, a ponadto doczekał się dziesiątek różnych nagród. Na co zmarł Jerzy Trela, w jakich filmach grał, co ciekawego można powiedzieć o jego życiorysie, jakie było jego pochodzenie i kim są jego dzieci oraz żona i czy ma rodzeństwo?

Jerzy Trela — kim był? W jakich filmach grał? Role teatralne

Jerzy Trela to polski aktor, który zdobył wielkie uznanie już w latach 70. i należał do jednych z najbardziej szanowanych aktorów w naszym kraju, którego role teatralne i telewizyjne będą na długo zapamiętane.. Urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach, skąd pochodzi jego rodzina, a swoją karierę aktorską rozpoczął już w młodości. Młody Trela wpierw ukończył liceum plastyczne w Krakowie, a w roku 1969 zakończył edukację na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie. 

Od samego początku występował w teatrach, głównie w Krakowie. O czym mówi także jego strona na wiki. W latach 1969-2014 występował w Państwowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej i należał do podstawowego zespołu tego właśnie teatru. Jego życiorys jest niezwykle bogaty i pełen występów w wielu filmach. Sławę przyniosły mu to, w jakich filmach grał, czy też między innymi role teatralne Konrada w Dziadach z 1973 roku. Konrada w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego z 1974 roku, czy też Mefistofelesa w Fauście z roku 1997. Ma na koncie także wiele występów filmowych. Pierwszym z nich był serial „Stawka większa niż życie”, gdzie wystąpił w jednym odcinku. Ponadto grał w produkcjach takich jak „Pan Tadeusz”, „Quo Vadis”, „Ida”, a jego ostatni występ miał miejsce w 2022 roku, gdyż zagrał rolę w czterech odcinkach serialu „Wielka Woda”, który opowiadał o powodzi, która zalała Wrocław w latach 90. XX wieku. Dokładna lista tego, w jakich filmach grał, a także, w jakich sztukach występował, jest dostępna na stronie wiki, czyli na Wikipedii, która traktuje właśnie o Jerzym Treli. 

Życiorys Jerzego Treli jest znacznie bogatszy. W ciągu swojego życia był na przykład rektorem uczelni PWST w latach 1984-1990. Ponadto był posłem na Sejm PRL IX kadencji (1985-1989). Doczekał się też wielu odznaczeń i nagród w tym aż sześciu odznaczeń państwowych. Lista nagród jest bardzo długa, o czym można się przekonać, sprawdzając stronę na wiki. 

Jerzy Trela — choroba, na co zmarł? Przegrał z nowotworem?

Na co zmarł ten wielki aktor? Niestety Jerzego Trelę pokonała choroba. To na co zmarł on 15 maja, jest znane opinii publicznej. Mowa tu o nawrocie choroby nowotworowej. Po raz pierwszy zdiagnozowano ją już 20 lat temu. Jej nawrót nastąpił w 2017 roku, a w pod koniec roku 2021 stan aktora znacznie się pogorszył. Ostatecznie nowotwór pokonał Jerzego Trelę 15 maja 2022 roku. Poinformowała o tym Piwnica pod Baranami. Do końca otrzymywał wielkie wsparcie od znajomych w tym od Jerzego Stuhra, który rozmawiał z Trelą jeszcze kilka dni przed śmiercią z powodu nowotworu.

Jerzy Trela — żona

Żoną Jerzego Treli była Georgeta Jensz, która potem przyjęła nazwisko męża. Trela wraz z przyszłą żoną poznali się jeszcze w liceum, gdy ona marzyła o byciu malarką, a on o karierze aktorskiej. Początkowo traktowali się jako przyjaciele, lecz po czasie Jerzy Trela zakochał się w niej na zabój. W młodości każdy zachwycał się między innymi francuskim imieniem ukochanej Treli. Wtedy też zaczął swoją przyszłą żonę nazywać „Jerzynką”. 

Niestety Jerzy Trela i jego żona zostali przedwcześnie rozdzieleni. Trela pokonał raka i para była gotowa na spokojną starość. Niestety Georgeta Trela nagle zachorowała w 2015 roku. Niedługo później, a dokładnie 3 grudnia 2015 roku zmarła, co złamało serce Jerzego Treli, który nigdy nie pogodził się ze śmiercią ukochanej. Miało to spory wpływ nie tylko na życie prywatne, ale też zawodowe, bo po chorobie i śmierci żony przestał przyjmować role teatralne i występował już tylko w telewizji.  

Jerzy Trela — życie prywatne, czyli dzieci, córka

Jerzy Trela podobnie, jak wiele innych sławnych osób chronił swoje życie prywatny. Wiemy jednak, że wraz ze swoją ukochaną Jerzy Trela doczekał się dwójki dzieci. Pierwszy był syn Piotr, który urodził się w 1967 roku. Kilka lat później urodziła się córka Jerzego Treli — Monika. Od wtedy żona Treli, Georgeta zaczęła zajmować się domem i dziećmi, które po latach zaczęły pracować w branży filmowej. Jego syn to operator filmowy, a córka Treli zaczęła pracować jako kierownik produkcji i asystentka reżysera. Można więc powiedzieć, że dzieci poszły w ślady ojca i zarówno syn, jak i córka pracują w branży filmowej.

Jerzy Trela — rodzina, rodzeństwo, jakie jest jego pochodzenie?

To, co jeszcze wiemy o życiu prywatnym to fakt, że Jerzy Trela pochodził z małej miejscowości w powiecie wadowickim. Urodził się on w rodzinie kolejarzy i był synem Józefa oraz Janiny. Pochodzenie Treli sprawiało, że pierwotnie miał być właśnie kolejarzem. Ostatecznie zdecydował się jednak na aktorstwo. Miał on też rodzeństwo. 

Jego  rodzeństwo, jak i cała rodzina miało ogromny wpływ na dalsze życie. Ojciec Jerzego Treli zginął bowiem w wypadku kolejowym, gdy młody Jerzy miał zaledwie 9 lat. Ponadto o śmierci dowiedział się chwilę przed tym, jak odbył się pogrzeb ojca. Wtedy właśnie młody Trela zdecydował, że nigdy nie chce być kolejarzem, pomimo tego, że jego pochodzenie sprawiało, iż ten zawód i rola kolejarza były mu w teorii przeznaczone

Jerzy Trela — pogrzeb

Pogrzeb Jerzego Treli odbył się 23 maja w bazylice dominikanów. Tam miejsce miała msza, lecz Trela został pochowany w swojej rodzinnej miejscowości, czyli w położonych obok Wadowic Leńczach. Gdy pogrzeb się zakończył i rodzina go pożegnala, spoczął on obok swojej ukochanej żony, której nagła choroba i śmierć w 2015 roku była ogromnym ciosem dla aktora. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne