Strona głównaPrzemysłTanie drewno opałowe z Ukrainy - ratunek dla polskiej energetyki?

Tanie drewno opałowe z Ukrainy – ratunek dla polskiej energetyki?

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że w Polsce jest najdroższe drewno opałowe w całej Europie. 5 października 2022 roku odbyła się w naszej stolicy konferencja dotycząca tego, jak wygląda sytuacja przemysłu drzewnego w kraju. Przedstawiciele Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego opowiadali o swoich zmartwieniach i apelowali do rządzących.

Według wyżej wspomnianych przedstawicieli zmiany wprowadzane przez Lasy Państwowe będą prowadzić do ogromnego wzrostu cen już w przyszłym roku. Oznacza to dla nich kryzys. Podczas konferencji podano informację, która ma świadczyć o tym, że ceny drewna w naszym kraju wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 50 procent. W Unii Europejskiej wzrost cen drewna utrzymuje się natomiast na poziomie niecałych 30 procent. Według przedstawicieli prognozy dla naszego kraju są jeszcze bardziej zatrważające.

Przedstawiciele Lasów Polskich szybko odpowiedzieli na zarzuty i rozwiali wszelkie wątpliwości. Według nich nowe zasady są gwarantem stabilizacji cen i ograniczenia wywozu drewna z Polski.

Zobacz: Cena drewna opałowego – czy opłaca się je kupować?

Tanie drewno opałowe z Ukrainy – czy nadal można je importować?

Zastanawiacie się, co ten długi wstęp i tanie drewno opałowe z Ukrainy mają ze sobą wspólnego? Polacy boją się tego, że sytuacja w naszym kraju jest tak niejasna i z każdej strony pojawiają się inne, sprzeczne komunikaty. Komu wierzyć? Kto mówi prawdę? 

Dlatego też coraz więcej osób zastanawia się, jaka jest cena za drewno z Ukrainy, czy na drewno z Ukrainy obowiązuje cło i gdzie można kupić drewno tartaczne z Ukrainy. To pytania, które ostatnio pojawiają się coraz częściej. Niestety, tak jak to często bywa – jest dużo pytań, a mało odpowiedzi.

Jak wygląda sytuacja z drewnem na Ukrainie? Swego czasu głośno mówiło się o nielegalnym drewnie, które trafia z Ukrainy do Unii Europejskiej, a w tym także do Polski. Kilka lat temu ujawnione zostały informacje, że dzięki pomocy słupów drewno z nielegalnej wycinki trafia do wielkich firm obróbki drewna. Warto przypomnieć, że prawo Unii Europejskiej zakazuje importu drewna z niezarejestrowanych, nielegalnych źródeł. Z Ukrainy natomiast nie można eksportować drewna niepoddanego żadnej obróbce (tzw. surowe drewno).

Zobacz: Czym palić zamiast ekogroszku – o tych alternatywach nie wiedziałeś

Inną kwestią jest natomiast to, że wojna trwająca w Ukrainie przyczyniła się do zatrzymania importu zrębek drzewnych z tego kraju. Drewno, które importowane było do Polski z Ukrainy, Białorusi i Rosji stanowiło około połowę towaru z sektora drewna i wyrobów drewnianych, które docierały do naszego kraju. Można powiedzieć, że tanie drewno opałowe z Ukrainy w Polsce to już przeszłość.

Drewno z Ukrainy – cena

Wiemy, że interesuje was też drewno tartaczne z Ukrainy i konkretna cena za drewno z Ukrainy. Polacy chętnie kupowali tanie drewno opałowe z Ukrainy oraz drewno tartaczne i dlatego, nawet jeśli obecnie zakup jest nie do końca możliwy, to i tak chcą znać cenę.

Szczerze mówiąc, cena za drewno z Ukrainy również jest niejednoznaczna. Znaleźliśmy w Internecie oferty, z których wynika, że drewno tartaczne z Ukrainy, (a konkretniej zrzyny tartaczne) kosztuje 14 zł za metr sześcienny. Oferta jednak nie wygląda prawdziwie, a jedyna informacja, która się tam znajduje, dotyczy tego, że drewno tartaczne pochodzi z obwodu Czernihowskiego.

Cena za drewno opałowe z Ukrainy to natomiast 15 zł za metr sześcienny, ale również nie mamy pewności czy oferta jest prawdziwa i czy nie jest to stare ogłoszenie. Sprzedawca zdradził, że sprzedaży podlegają różne gatunki drewna o długości 2 metrów – sosna, olcha, jodła, osika, jesion, dąb, akacja i klon. Czy taka oferta wydaje wam się wiarygodna?

Zobacz: Węgiel z Ukrainy – co o nim wiemy, kiedy w Polsce?

Drewno z Ukrainy – cło

Kolejna kwestia, która wymaga wyjaśnienia to cło na drewno z Ukrainy. Ta sprawa również nie jest taka jednoznaczna. Jeden z internautów pisze na forum, że importowanie drewna z Ukrainy nie byłoby problemem, gdyby nie koszty cła i transportu. Okazuje się bowiem, że cło na drewno z Ukrainy ma różną wartość.

To, ile zapłacimy za cło na drewno z Ukrainy, zależy między innymi od takich czynników, jak: rodzaj drzewa, z którego pozyskano drewno, wartość towaru potwierdzona na fakturze, dokument, w którym zawarta jest waga towaru netto i brutto oraz liczba metrów sześciennych.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne