Strona głównaPrzemysłWęgiel brunatny - sprawdzamy cenę za tonę

Węgiel brunatny – sprawdzamy cenę za tonę

Ceny opału biją rekordy. Ludzi nie stać na zakup węgla na cały okres grzewczy. Mimo że kryzys energetyczny już trochę trwa, to nadal średnio sobie z nim radzimy. Nową strategią działania jest dopuszczenie do sprzedaży węgla brunatnego – od 2020 roku palenie nim było zakazane. Ile kosztuje węgiel brunatny? Cena za tonę jest całkiem przyzwoita – jeśli jesteś jej ciekawy, to zapraszam do lektury. 

Zobacz: Dobry węgiel z jakiej kopalni? Sprawdzamy opcje

Węgiel brunatny – cena za tonę 

Węgiel brunatny cenowo w 2022 roku wychodzi naprawdę korzystnie. Jest to chyba jedyny opał, który nie kosztuje obecnie kroci. Jak na razie węgiel ten można kupić tylko na stronie spółki PGE oraz bezpośrednio w kopalni Bełchatów i Turów. 

Węgiel brunatny – cena za tonę w kopalni Bełchatów (bez akcyzy):

GRANULACJACENA NETTOCENA BRUTTO
0-80 mm155,70 zł191,51 zł
80-300 mm248,42 zł305,56 zł

Węgiel brunatny – cena za tonę w kopalni Turów (bez akcyz):

GRANULACJACENA NETTOCENA BRUTTO
0-40 mm266 zł327,18 zł
40-80 mm316 zł388,68 zł
80-300 mm402 zł494,46 zł

Węgiel brunatny cenę w 2022 roku ma dobrą, ale należy pamiętać, że opał ten jest o wiele mniej wydajny, niż węgiel kamienny czy pellet. W dodatku surowiec ten podczas spalania wytwarza gęsty smog, który przez m.in. siarkę jest dla nas niebezpieczny. Nie bez powodu został on wycofany z użytku. 

Zobacz: Węgiel z Ukrainy – co o nim wiemy, kiedy w Polsce?

Mimo wszystko kryzys rządzi się swoimi prawami – dostępność węgla kamiennego jest niska, a jego ceny uniemożliwiają wielu osobom większy jego zakup. Palenie samym węglem brunatnym jest mało ekonomiczne. Ma on bardzo wysoką zawartość wilgoci oraz niską wartość opałową. Może również powodować problemy na palniku – nie we wszystkich piecach można nim palić. Jeśli chciałbyś zamówić węgiel brunatny,  to kopalnie wymagają dostarczenia:

  • złożonej przez Ciebie wcześniej deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – ma to potwierdzić, że Twoim głównym źródłem ciepła jest węgiel
  • oświadczenia nabywcy węglowego
  • pełnomocnictwa dla przewoźnika
  • dowodu osobistego (skanu)

Czy obowiązują jakieś limity? Tak – każde gospodarstw domowe może zamówić od 2 do 6 ton węgla brunatnego łącznie. Nie trzeba wykorzystać limitu jednorazowo – możesz zrobić kilka zamówień, jednak może Cię to wyjść drożej, bo doliczyć trzeba jeszcze transport opału.

Węgiel brunatny – cena zachęca, ale czy warto? To zależy. Jeśli wiesz, że węgla lub ekogroszku może Ci nie starczyć, to warto jest rozważyć, zrobienie mieszanki węgla kamiennego z brunatnym. Są osoby, które tak właśnie planują wykorzystać zamówiony w kopalniach węgiel brunatny. Ceny w 2022 roku załamują – ludzie łapią się wszystkiego, przez co w obecnym sezonie grzewczym w piecach wyląduje nie tylko ten surowiec. Polacy palić będą również sklejkami, plastikiem i śmieciami – niestety. Czeka nas naprawdę okropna jakość powietrza, która na pewno w jakimś stopniu odbije się na naszym zdrowiu. Mimo wszystko ciężko jest się tym przejmować, kiedy nad wieloma polskimi domami krąży widmo siedzenia w zimnie.

Jak myślisz – czy zaproponowane przez kopalnie węgla brunatnego ceny są w porządku? Czy z racji na jego bardzo słabe parametry powinny być jeszcze niższe? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne