Strona głównaPrzemysłCena drewna opałowego - czy opłaca się je kupować?

Cena drewna opałowego – czy opłaca się je kupować?

Wszyscy wiemy o tym, że ceny opału cały czas idą w górę i nie zapowiada się na to, by miały w najbliższym czasie stanąć w miejscu. Sezon największego zużycia jeszcze przed nami, więc lepiej uzbroić się w cierpliwość. Wiele z was zaopatrzyło się już w węgiel lub inne paliwo, ale są też tacy, którym ciągle brakuje kilku ton, by ocieplić dom tej zimy.

Spełniamy wasze prośby, dlatego dziś przychodzimy z kolejną propozycją, która może sprawić, że będziecie spać spokojnie. Alternatywą dla węgla lub ekogroszku może być drewno, które jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteście posiadaczami kominka. O tej porze roku, kiedy nie jest jeszcze aż tak zimno, można ocieplać dom, przepalając właśnie w kominku. 

Drewno to naturalny surowiec opałowy. Mówi się, że to najbezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ ma zerowy bilans dwutlenku węgla. Oczywiście jego cena też poszła w górę, ale wciąż należy on do tych tańszych rozwiązań. Jaka jest cena drewna opałowego? Przeczytaj ten artykuł, jeśli interesuje cię:

  • cena drewna opałowego za m3,
  • cena drewna opałowego za kubik,
  • cena drewna opałowego w nadleśnictwie.

Zobacz: Czy akacja nadaje się do kominka? Akacja jako drewno opałowe?

Cena drewna opałowego w 2022

Tak jak już powiedzieliśmy, cena drewna opałowego w tym roku wzrosła i chyba nikogo nie dziwi ta informacja. Podaje się nawet, że cena drewna opałowego za m3 wzrosła o ponad 100%. Coś, co wydaje się istnym szaleństwem, jest teraz rzeczywistością.

Mówiąc o cenach drewna, trzeba wspomnieć o tym, że na to, ile kosztuje drewno opałowe, ma wpływ kilka bardzo ważnych czynników. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że najtańsze drewno kupimy bezpośrednio od nadleśnictwa. Ważny jest też rodzaj drewna – inną cenę będzie miał dąb, a inną sosna. Inne aspekty dotyczą tego, ile było sezonowane drewno i w jakim województwie mieszkamy. Przejdźmy jednak do konkretnych cen.

Cena drewna opałowego za m3

Cena drewna opałowego za m3 jest czymś, co bardzo was interesuje. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że różne firmy stosują inne zasady dotyczące sprzedaży drewna opałowego za metr sześcienny. Co mamy na myśli? Jedni sprzedawcy uznają, że w cenę powinno się wliczać stos drewna z korą oraz wolną przestrzenią pomiędzy tymi kawałkami, a inni nie wliczają wolnej przestrzeni. Koniecznie zwróćcie na to uwagę przy zakupie.

Prawda jest taka, że cena drewna opałowego za m3 powinna być ceną brutto, czyli taką, która uwzględnia wolną przestrzeń między kawałkami drewna, a cena za kubik drewna opałowego to cena netto, czyli taka, która nie uwzględnia pustej przestrzeni. Można więc powiedzieć, że cena za m3 brutto to koszt metra przestrzennego.

Źródła podają, że cena drewna opałowego za m3 waha się w granicach od 400 zł do 500 zł.

Zobacz: Czym palić zamiast ekogroszku – o tych alternatywach nie wiedziałeś

Kubik drewna opałowego – cena

Wiecie już jak rozróżnić metr przestrzenny (metr sześcienny brutto) od kubika. Żeby jeszcze bardziej wam pomóc, możemy powiedzieć, że biorąc pod uwagę różne gatunki drewna opałowego i inne czynniki, które wymienialiśmy, przyjmuje się, że jeden metr przestrzenny drewna opałowego to od 0,25 kubika do 0,75 kubika. 

Tak jak powiedzieliśmy, cena drewna opałowego za m3 (a więc też kubik) to około 500 zł. Niestety w sieci pojawiają się już także oferty, w których cena za kubik drewna opałowego wynosi nawet 600 zł. Jeśli znaleźliście niższe ceny za kubik/m3 drewna opałowego to koniecznie dajcie nam znać.

Cena za kubik drewna opałowego zależy też od tego, jakiego rozmiaru jest opał, który zamawiamy. Można znaleźć na przykład drewno w wałkach metrowych lub 40-centymetrowych.

Cena drewna opałowego w nadleśnictwie

Pozostała nam jeszcze kwestia dotycząca tego, jak wygląda cena drewna opałowego w nadleśnictwie. Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, to właśnie nadleśnictwo jest miejscem, w którym cena jest najniższa. Dlaczego tak jest? Prywatni sprzedawcy ustalają własne ceny i nie jest to w żaden sposób regulowane, a nadleśnictwa są jednostką Lasów Państwowych.

Zanim powiemy, jaka jest cena drewna opałowego w nadleśnictwie, warto wspomnieć, że coraz więcej nadleśnictw wprowadza limity, które określają, ile drewna może kupić jedna osoba.

W zależności od rodzaju drewna (grab, sosna, dąb, topola, buk, akacja, brzoza) cena za metr przestrzenny drewna opałowego wynosi od 110 złotych do 200 złotych. Sami widzicie, że różnica pomiędzy ceną oferowaną przez nadleśnictwa a tą od prywatnych dostawców jest naprawdę ogromna. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zainteresowanych jest drewnem z nadleśnictw i że te wprowadzają limity.

Odpowiadając na tytułowe pytanie: czy opłaca się kupować drewno opałowe? Można powiedzieć, że tak. Cena za drewno, tak jak w przypadku innych opałów, również jest wyższa niż w poprzednich latach, ale wciąż nie dorównuje cenie węgla. Dodatkowo drewno jest surowcem odnawialnym.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne