Strona głównaPrzemysłDrzewa szybko rosnące na opał - co sadzić?

Drzewa szybko rosnące na opał – co sadzić?

Wiem, że wszyscy żyjemy pod presją pojawiających się informacji o kryzysie energetycznym i zbliżająca się wielkimi krokami zima wcale nie polepsza sytuacji. Każdy szuka rozwiązań, które sprawią, że najchłodniejsza pora roku wcale nie będzie taka chłodna. 

W naszych głowach pojawiają się różne pomysły i nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się one szalone, to czasami da się je przekuć w coś fajnego. Każdy inaczej sobie radzi z napływającymi wiadomościami o drożyźnie, inflacji i blackoucie… a o węglu i jego cenach, to już chyba nikt nawet nie chce słyszeć, bo po co się tak dołować.

Dlatego też, zamiast węgla wzięliśmy sobie teraz na tapetę drewno. Pisaliśmy wam o tym, gdzie można kupić tanie drewno na opał i jak wygląda sprzedaż w Lasach Państwowych, a teraz posuwamy się o krok dalej. I tak drewno znów staje się drzewem. 

Wielu z was pyta o to, jakie drzewo szybko rośnie i jakie drzewo szybko rosnące nadaje się na opał. Wiemy, że marzycie o magicznym drzewie, które w ciągu nocy wyrośnie tak jak fasola z bajki o Jasiu i magicznej fasoli, ale (jak mogliście się spodziewać) realia są trochę inne. Oczywiście, nawet temat szybko rosnących drzew nie jest nam straszny i podejmujemy się tego wyzwania.

Zobacz: Czy akacja nadaje się do kominka? Akacja jako drewno opałowe?

Jakie drzewa rosną szybko i można je wykorzystać na opał?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że drzewa szybko rosnące na opał to bardzo ciekawy temat, ale nie chcemy zaczynać od dawania wam fałszywej nadziei, dlatego mówimy głośno i wyraźnie: nie ma drzewa, które wyrośnie tak szybko, że będziecie mogli je przeznaczyć na opał jeszcze w tym roku. Wszystko wymaga czasu.

Nie zmienia to jednak faktu, że warto szukać rozwiązań, które pozwolą nam być lepiej przygotowanym na kolejne zimy. Czy jeśli posadzimy drzewo szybko rosnące na opał już teraz, to jest szansa, że za kilka lat serio przeznaczymy je na ogrzewanie domu? Przekonajmy się.

Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę drzew, które szybko rosną, a już za chwilę sprawdzimy też, czy nadają się na opał. Drzewa szybko rosnące na opał, czy one naprawdę istnieją?

Zobacz: Lasy Państwowe i sprzedaż drewna – cennik, ile kosztuje drewno z polskich lasów?

Jakie drzewo szybko rośnie – oto lista szybko rosnących drzew:

  • Brzoza – brzoza to drzewo, które ze względu na specyficzną łuszczącą się korę o białym kolorze, znane jest nam już od dziecka. Okazuje się, że brzoza nadaje się także na opał – drewno łatwo i ładnie płonie, nawet jeśli nie była długo sezonowana. Ważną informacją jest też to, że ma mało substancji smolistych, co sprawia, że jest często wybierana na opał do kominka. Brzoza to drzewo, które po pierwszym roku, może osiągnąć wysokość 1 metra. 
  • Topola – to kolejne drzewo, które szybko rośnie i nadaje się na opał. Okazuje się, że topola jest drzewem najszybciej rosnącym właśnie w polskim klimacie. W początkowej fazie wzrostu, czyli w ciągu kilku pierwszych lat od posadzenia rośnie od 1,5 do 2,5 metra w skali roku. Ważną informacją jest to, że topola ma niską wartość opałową i szybko się spala, dlatego świetnie sprawdzi się jako podpałka. 
  • Wierzba – to kolejne drzewo szybko rosnące na opał. Jeśli odpowiednio się je uprawia, to może osiągnąć nawet 50 metrów w ciągu 10 lat. Patrząc jednak z krótszej perspektywy czasu – często zdarza się, że wierzba początkowo w skali roku rośnie o 1,5 – 2 metry. Wierzba dobrze sprawdzi się jako podpałka, ponieważ ma małą wartość opałową i szybko się spala. 
  • W tym miejscu warto też wymienić wierzbę wiciową (nazywaną też wierzbą energetyczną) – wierzba ta przypomina bardziej krzew, a ciekawostką jest to, że jej gałęzie przerabiane są na biomasę. Ze względu na to, że wierzba energetyczna jest rośliną łatwą w uprawie, często sadzona jest wyłącznie w celu wykorzystywania jej witek. Źródła podają, że wierzba energetyczna może w ciągu jednego sezonu osiągnąć 3 metry. Jednak, żeby nie było tak pięknie, muszę wspomnieć o tym, że można ją spalać jedynie w specjalnych piecach.
  • Jodła daglezja – to iglaste drzewo szybko rosnące na opał – do jej zalet (oprócz tego, że szybko rośnie) można zaliczyć też odporność na mróz i długowieczność. Mówi się o tym, że daglezja rośnie nawet 70 cm rocznie, jest to więc dość imponujący wynik. Jodła daglezja najlepiej będzie się spalać w zamkniętym palenisku i również dobrze sprawdzi się na rozpałkę.

Wiecie już, jakie drzewo szybko rośnie i które drzewa szybko rosnące najlepiej nadają się na opał. Pamiętajcie, że im więcej czasu poświęcicie uprawie, tym lepsze (i szybsze) rezultaty. Na wszystko jednak trzeba czasu i cierpliwości.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne