Strona głównaPrzemysłMiał węglowy - ile kosztuje tona? Czy jest tańszy?

Miał węglowy – ile kosztuje tona? Czy jest tańszy?

Jest piękny poranek, a jedyne, o czym teraz myślisz to, jaki opał na zimę wybrać. Tyle opcji i rodzajów, tyle parametrów i specyfikacji. Jak się w tym wszystkim połapać? Co będzie najlepszym rozwiązaniem? Wiemy, że możliwości jest wiele i właśnie dlatego zrobimy wszystko, żeby ułatwić ci ten wybór.

Skoro czytasz ten artykuł i chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje miał węglowy (a dokładniej jaka jest cena za miał węglowy luzem i za tonę) to pewnie nie musimy tłumaczyć ci, czym jest miał węglowy. Pamiętaj jednak, że kto pyta, nie błądzi. Żebyśmy mieli pełny pogląd na temat, o którym dzisiaj porozmawiamy, powiemy ci, że miał węglowy to węgiel rozdrobniony na małe kamyki. 

Ci z was, którzy nie siedzą w temacie, spytają się pewnie, po co to wszystko? Niektórzy uważają miał węglowy za zwykły odpad, ale nie jest to prawda! Miał węglowy jest środkiem grzewczym wytwarzanym z węgla kamiennego. 

Oczywiście miał węglowy nie jest najchętniej wybieranym rozwiązaniem, ale gospodarze (mając na uwagę zimę, która nadchodzi coraz większymi krokami) zastanawiają się nad różnymi alternatywami dla węgla. Dlatego internauci bardzo chętnie czytają też o ekogroszku oraz pellecie i brykiecie.

Sprawdź: Najtańszy ekogroszek workowany, który można kupić TERAZ

Miał węglowy cena za tonę

Cena to podstawowa kwestia, którą bierzemy pod uwagę przy zakupie jakiejkolwiek rzeczy. No, chyba że jesteś milionerem i czytasz ten artykuł wyłącznie z ciekawości. 

Miał węglowy nie zyskał na popularności bez powodu. Mówi się, że cena za tonę miału jest o wiele korzystniejsza niż w przypadku węgla. Atrakcyjna cena miału węglowego jest chyba tym, o czym w jego kontekście słyszymy najczęściej. 

Szczególnie warto rozważyć zakup miału węglowego, dlatego że dobrze sprawdza się w przypadku dużych powierzchni, które powinny być równomiernie ogrzane. Miał wykorzystywany jest do ogrzewania szkół, przedszkoli, urzędów i kotłowni osiedlowych. Ile więc kosztuje miał węglowy? Czy to rozwiązanie naprawdę jest aż tak ekonomiczne?

Miał węglowy, ile kosztuje? Oto zestawienie z podziałem na województwa:

  • dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, podkarpackie – cena za tonę: ok. 1000 zł,
  • zachodniopomorskie, mazowieckie – cena za tonę: ok. 1200 zł,
  • lubuskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie – cena za tonę: ok. 1100 zł,
  • opolskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, łódzkie – cena za tonę: ok. 1150 zł.

Zobacz: Ekogroszek czeski – opinie, zakaz, cena za tonę

Miał węglowy luzem cena

Miał węglowy nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o to, jak można go sprzedawać – dostępny jest w workach oraz luzem – tak samo, jak ma to miejsce w przypadku węgla czy ekogroszku, o który tak często pytacie. 

Ile kosztuje miał węglowy? Jaka jest cena za miał węglowy luzem? Pytania się mnożą, a odpowiedzi jest niewiele. Udało nam się znaleźć ofertę, która wskazuje na to, że cena za miał węglowy luzem to 520 złotych za tonę (wartość opałowa tego ekogroszku to 24 kJ). Trzeba przyznać, że ta cena wygląda dość korzystnie, lecz niewiarygodnie. Na stronie PGG możemy znaleźć miał węglowy 21-24 (KWK Staszic-Wujek), którego cena wynosi 1105 zł za tonę.

Udało nam się również znaleźć informacje na temat tego, jaka jest cena za ekomiał węglowy luzem. W sklepie internetowym PGG ekomiał Greenpal kosztuje 1305 zł. Najniższa cena na innych stronach to 1400 zł, a najwyższa sięga 2700 zł. Pamiętajcie, aby wybierać mądrze i nie przepłacać.

Miał węglowy zakaz sprzedaży?

Wiemy, że dużo kontrowersji wiąże się z tym, czy na miał węglowy obowiązuje zakaz sprzedaży. Jeśli tak jest to dlaczego miał węglowy jest w ofercie różnych sklepów internetowych? W 2020 roku został wycofany ze sprzedaży dla gospodarstw domowych oraz kotłów, które mają moc mniejszą niż 1 megawat. Zakaz sprzedaży na miał węglowy został wprowadzony w trosce o środowisko. Miał określany jest jako paliwo gorszego sortu przez to, że zawiera duże ilości siarki i popiołu.

Ze względu na ograniczoną dostępność węgla, zakaz sprzedaży na miał węglowy został zawieszony na 60 dni (w okresie od lipca do sierpnia 2022). Ten okres już minął, ale pojawił się kolejny projekt, który miałby pozwolić na zakup miału węglowego dla gospodarstw domowych. Nawet rzecznik prasowy PGG poinformował o tym, że prawdopodobnie już w tym tygodniu możliwy będzie zakup miału w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. 

Jak widzicie, sytuacja związana z dostępnością węgla jest na tyle poważna, że nawet zakaz sprzedaży na miał węglowy stoi pod znakiem zapytania. Specjaliści informują o tym, że miał można zmieszać z węglem, by podnieść jego kaloryczność i polepszyć stosunek jakości do ceny – już sami wiecie, ile kosztuje miał węglowy.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne