Strona głównaPrzemysłWęgiel z Ukrainy - co o nim wiemy, kiedy w Polsce?

Węgiel z Ukrainy – co o nim wiemy, kiedy w Polsce?

Od miesięcy Polska zmaga się z poważnym problemem braku węgla. Z nadchodzącą, coraz większymi krokami, zimą ludzie zaczynają odczuwać desperację. Ceny za tonę węgla z importu są kosmiczne, a walka o ten z rodzimych kopalni to droga przez męki bez gwarancji sukcesu. Strach o najbliższą przyszłość zagląda w oczy, a coraz zimniejsze noce napawają lękiem. Brak tego surowca stwarza poważne problemy dla Polaków, którzy próbują szukać alternatyw, gdzie tylko się da. 

10 września w końcu nastąpił swojego rodzaju przełom. Premier Ukrainy – Denys Shmyhal – na Twitterze potwierdził propozycję prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, o imporcie węgla do Polski, którego warunki omówione zostały z premierem Mateuszem Morawieckim. Czego możemy oczekiwać? Jaki będzie węgiel z Ukrainy? Ile będzie kosztował, a także, kiedy dostawa dotrze do Polski? Na wszystko to odpowiem poniżej.

Sprawdź: Oni za tonę węgla płacą 258 zł. Polakowi zawsze wiatr w oczy?

100 tysięcy ton węgla przyjdzie do Polski?

Tak, właśnie 100 tysięcy ton węgla trafi do Polski z Ukrainy. Według premiera Ukrainy są oni zabezpieczeni na zimę i z chęcią zaoferowali import tego kruszcu, by pomóc swoim przyjaciołom. Już wkrótce Polacy będą mogli liczyć na węgiel z Ukrainy. Ile będzie kosztował, jeszcze nie zostało określone, gdyż nadal trwają rozmowy pomiędzy przywódcami państw, ale wiadome jest, że cena za tonę węgla będzie zdecydowanie niższa niż te, które oferują inne kraje. 

Liczba ton, które mają przybyć do Polski, brzmi obiecująco. Zapewne interesuje Cię, kiedy dostawa węgla z Ukrainy trafi do Polski. Premier Ukrainy na Twitterze 10 września zapowiedział, że owe 100 tysięcy ton, ma przybyć do Polski jeszcze we wrześniu. 

Ile kosztuje tona węgla na Ukrainie?

Pod koniec sierpnia wielu Polaków odkryło nowe rozwiązanie dla swojego problemu z ogrzaniem domu na zimę. Głośno zrobiło się o niesamowicie tanim kruszcu, w porównaniu z innymi opcjami. Jeśli jeszcze nie wiesz jaki węgiel – z Ukrainy? Ile będzie kosztował po imporcie do Polski, zależy od postanowień premierów, jednak do tej pory cena za tonę węgla wynosiła 780 zł, a cena za tonę ekogroszku 1550 zł. Tyczyło się to jednak tylko samego kruszcu, do którego trzeba było doliczyć opłatę za przewóz, jak również cło. Transport był możliwy tylko do granicy Polski, a stamtąd trzeba było już organizować się samemu. Ludzie mieszkający przy granicy mieli naprawdę dobrą ofertę na węgiel z Ukrainy. Ile będzie kosztował teraz, gdy już niedługo trafi do Polski? Sprawdźmy.

Sprawdź: Cena ekogroszku w Niemczech – gdzie kupić, ile kosztuje?

Ile będzie kosztować węgiel z Ukrainy w Polsce?

Kiedy dostawa kruszcu dotrze do Polski, może okazać się wybawieniem dla wielu domostw i placówek, które teraz nie mają pomysłu na ogrzewanie zimą. Jeśli Ty też masz dość wysokich stawek, gdzie cena za tonę dochodzi często do nawet 4000 zł, to równie niska cena, z pewnością Cię zszokowała i przykuła Twoją uwagę. To, co oferują prywatni sprzedawcy na OLX, brzmi zachęcająco, dlatego Polacy zastygli w oczekiwaniu na informację o tym, ile będzie kosztował węgiel z Ukrainy po imporcie do Polski. 

Niestety to, ile będzie kosztował węgiel z Ukrainy, jest nadal niewiadome. Możemy natomiast spodziewać się, że ceny te, będą znacznie niższe i o wiele bardziej przystępne niż to, z czym mamy do czynienia z innymi krajami. Możemy również spodziewać się, że cena będzie uzależniona od tego, jaki węgiel trafi do Polski. 

Od dawna wiadome było, że Ukraina z chęcią odwdzięczy się Polakom za pomoc, w trakcie tych trudnych miesięcy. W sobotę 10 września zostało potwierdzone, że 100 tysięcy ton węgla ma trafić do Polski jeszcze we wrześniu. 

Ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejne komunikaty dotyczące tego, jaki węgiel będzie importowany z Ukrainy, a także, ile będzie kosztował, kiedy dostawa przybędzie do Polski. Obecnie możemy o tym jedynie spekulować, ale prognozy są pozytywne. Zakłada się, że można będzie liczyć na naprawdę tani węgiel, którym zaprzyjaźniony naród zdecydował się z nami podzielić.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne