Strona głównaPrzemysłJak pokruszyć węgiel na ekogroszek?

Jak pokruszyć węgiel na ekogroszek?

Ekogroszek to niezwykle popularny rodzaj paliwa stałego. Służy on do ogrzewania mieszkań oraz budynków. Do jego produkcji wykorzystuje się węgiel kamienny. Zastanawiasz się jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? A może chciałbyś nabyć urządzenie, jakim jest kruszarka do węgla na ekogroszek? W tym artykule informujemy, czym jest kruszarka do ekogroszku, jak ją zrobić lub gdzie ją kupić. 

Jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? Jak to zrobić? 

Zastanawiasz się jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? To trochę czasochłonny proces. To paliwo stałe wytwarzane jest z węgla kamiennego o wysokiej kaloryczności. Pierwszy etap polega na kruszeniu brył węgla, na drobniejsze części. Do tego służy kruszarka do węgla na ekogroszek. Gdy już bryły są rozdrobnione, należy je przesiać na sitach w takich sposób by otrzymać ziarna o wielkości maksymalnej wynoszącej 25 mm. Następnie przesiewany materiał zostaje dokładnie przepłukany lub przedmuchany w celu usunięcia z niego pyłu węglowego. Ten składnik pogarsza parametry spalania oraz przyczynia się do dużego wytwarzania zanieczyszczeń.

kruszarka do węgla
Kruszarka do węgla własnej roboty

Po wypłukaniu ekogroszek poddawany jest procesowi suszenia. Wilgotność gotowego wyrobu wynosi od 5 do 10%. To optymalny poziom wilgotności, który pozwala uniknąć pylenia ekogroszku w czasie transportu oraz ułatwia jego przechowywanie i późniejszy załadunek do pieca. 

Ostatnim etapem jest pakowanie ekogroszku w worki dwudziestopięcio kilogramowe lub 15-kilogramowe. Produkt przechowywany w workach nie wietrzeje nawet po kilku miesiącach składowania w kotłowni lub w magazynie

Masz dość kupowania ekogroszku w niepewnych źródłach? A może masz dostęp do węgla typu orzech, a potrzebujesz do opalania samego eko-groszku? Czy wiesz, że możesz samodzielnie przygotować dla siebie odpowiednią ziarnistość węgla. Właśnie do tego służy kruszarka do węgla domowej roboty. 

Kruszarka do węgla na ekogroszek potrafi zmielić do pół tony węgla w niespełna godzinę. Jest solidnie wykonana i z pewnością posłuży Ci przez długie lata. Po zmieleniu otrzymujesz ekogroszek w zakresie od 10-25 mm. 

Kruszarka do ekogroszku – ile kosztuje? Domowej roboty 

Niestety, nie każdy oferowany na rynku produkt o nazwie ekogroszek faktycznie nim jest. W związku z tym lepiej przygotować go samemu. Nie wiesz, jak pokruszyć węgiel na ekogroszek? Wystarczy, że zakupisz odpowiednie urządzenie. Jest nim kruszarka do węgla na ekogroszek.

Kruszarka do ekogroszku służy do rozdrabniania kruchych lub średnio twardych materiałów. Jej budowa nie jest skomplikowana. Sprzęt składa się z walca i zębów wykonanych ze stali utwardzanej. Napędzany jest silnikiem o różnej mocy, najczęściej jest to 3 kw 380 V. Posiada także zbiornik zasypowy o różnej pojemności, nowe 10 litrów lub więcej. 

Dobra kruszarka do węgla na ekogroszek kosztuje kilkaset złotych. Jednak jej zakup bardzo szybko się zwraca. Jeśli nie stać Cię obecnie na zakup takiego sprzętu możesz zastanowić się nad jego wynajmem. Domowa kruszarka do ekogroszku nie zajmuje dużo miejsca, w zależności od rozmiaru waży około 5-60 kg, więc w dwie osoby można ją z łatwością przetransportować w dowolne miejsce. Najlepiej umieścić ją w centralnej części kotłowni, tak aby mieć do niej dostęp z każdej strony. Pamiętaj o tym, że urządzenie musi być podłączone do gniazdka elektrycznego. Uwzględnij to podczas jego montażu w pomieszczeniu gospodarczym.

Kruszarka do ekogroszku jest urządzeniem solidnym i trwałym. W internecie aż roi się od ogłoszeń. Niektórzy sprzedawcy oferują swój sprzęt od ręki, na inne trzeba zaczekać, gdyż jest wykonywany na zamówienie. 

A może ktoś z Twoich znajomych ma kruszarkę do ekogroszku i zastanawiasz się, czy nie zrobić sobie takiej kruszarki samemu? Nie jest to niemożliwie, ale wymaga poświęcenia odrobiny wolnego czasu, a nie każdy go posiada. Kruszarka do ekogroszku ma prostą konstrukcję składającą się jedynie z kilku elementów. To urządzenie można stworzyć od podstaw. Na forach internetowych jest mnóstwo instrukcji i poradników jak to zrobić. Możesz się na nich opierać i kruszarka do węgla domowej roboty zagości u Ciebie.

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne