Bardzo często zdarza się, że używamy sformułowań, których znaczenia nie znamy. Zdarza się również, że jest ono zupełnie odmienne od tego, jakie nam się wydawało. Z tego względu warto poświęcić chwilę na sprawdzenie, co oznaczają poszczególne formułowania. Na pierwszy ogień – przerost formy nad treścią. Co to oznacza? KIedy możemy korzystać z tego powiedzenia? Przekonaj się, czy używasz go w prawidłowy sposób.
Zobacz: Przykładowe wpisy do księgi pamiątkowe – życzenia do księgi gości
Przerost formy nad treścią – co to znaczy?
Ze sformułowania “Przerost formy nad treścią” korzystamy wówczas, kiedy poszczególne elementy wyglądają na znacznie poważniejsze niż są w rzeczywistości. Co to oznacza? Na przykład ktoś rozpisuje się nad zaletami poszczególnych rozwiązań. Jednak w rzeczywistości powtarza w kółko te same, znane już wszystkim sformułowania, które w żaden sposób nie zbliżają nikogo do poznania meritum sprawy.
Możemy z niego korzystać również w sytuacji, kiedy dane wydarzenie było bardzo mocno reklamowane, jednak w ostateczności okazało się zupełnie nijakie, pozbawione emocji lub po prostu nudne. Na przykład opowiadasz o wielkim koncercie, który ma się odbyć, o znanych muzykach oraz ogromnym wydarzeniu. Natomiast w rzeczywistości okazuje się, że jest to występ szkolnego chóru, który ma niewiele wspólnego z wielkim wydarzeniem, o jakim była mowa.
Przykłady przerostu formy nad treścią
Przykłady przerostu formy nad treścią mnożą się bardzo często w mediach społecznościowych. Możemy mieć z nimi do czynienia również w sytuacjach, kiedy oglądamy rozmaite reklamy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest mowa o niesamowitych rozwiązaniach oraz rewolucyjnych pomysłach. Podczas gdy okazuje się, że to zwyczajne produkty, z których każdy korzysta od wielu lat.
Określenie przerostu formy nad treścią można usłyszeć również od swoich rodziców. Kiedy? Na przykład w sytuacji, kiedy opowiadasz o wielkich wydarzeniach, które uniemożliwiły Ci naukę do egzaminu. Skupiasz się na potyczkach słownych ze znajomymi oraz na utrudnieniach, które pojawiły się na Twojej drodze. Wszyscy doskonale wiedzą, że zła ocena z testu wynika z braku chęci do nauki. Jednak Ty uparcie twierdzisz, że jest zupełnie inaczej. Wówczas pada znamiennie “To jest przerost formy nad treścią”, które często kończy dyskusję na jakikolwiek temat.
Przerost formy nad treścią synonimy
Synonimy do przerost formy nad treścią z pewnością przydadzą się osobom, które chcą napisać artykuł lub pracę na ten temat. Wówczas staramy się nie powtarzać ciągle tych samych słów, żeby móc w pełni oddać charakter naszej wypowiedzi i być odpowiednio zrozumiałym. W jaki więc sposób można zastąpić to określenie?
Najczęściej występujące synonimy przerost formy nad treścią to:
- opowiadanie na okrągło,
- powiedzenie “zstąpił do piekieł, po drodze mu było”,
- nadmuchane wydarzenie,
- nadmierna ekscytacja.
Zdarza się również, że pojawiają się tutaj słowa na temat oszustwa lub tak zwanej sztucznej pompy. Oznacza to, że wydarzenie jest promowane jako coś niesamowitego i niespotykanego. Jednak podczas trwania okazuje się, że jest to proste spotkanie, które nie ma nic wspólnego z obiecanymi atrakcjami.
Zobacz: Artur Topolski – opinie. Negatywne czy pozytywne? Przykładowy jadłospis
W jakich okolicznościach nie wypada użyć określenia “przerost formy nad treścią”?
Zdarza się, że ogromnie chcemy skorzystać z pewnego powiedzenia, jednak nie jesteśmy pewni, czy to jest odpowiednie miejsce oraz czas na to. Wówczas warto sprawdzić, kiedy powinno się skorzystać z opcji wyciszenia się oraz posłuchania innych. Warto również wtedy sięgać po inne określenia na te same odczucia.
Przykład, kiedy przerost formy nad treścią nie jest właściwym określeniem to sytuacje oficjalne w pracy, szkole czy w miejscach publicznych. Jeżeli wybierasz się na jakieś wydarzenie, a na miejscu okazuje się, że jego reklamy zdecydowanie przewyższają rzeczywistość, wówczas możesz mieć odczucia, że jest to przerost formy nad treścią. Jednak zdecydowanie nie powinno się sięgać po to określenie, ponieważ może ono być powodem nieprzyjemnej sytuacji. Lepiej wówczas zaznaczyć, że spodziewałeś się czegoś innego.
Z kolei w pracy podobne określenia mogą być odbierane jako zbyt potoczne. Oczywiście w sytuacji, kiedy rozmawiasz z kolegą z działu nie ma to większego znaczenia. Jednak staraj się unikać podobnych określeń w obecności szefa lub przełożonego.