Badaniem Ziemi jako planety zajmuje się geofizyka. To specjaliści z tej dziedziny znają odpowiedź na pytanie, w którą stronę kręci się Ziemia i co by było, gdyby nagle zmieniła kierunek. W ciągu 5 minut ty też, choć dość ogólnie, możesz się dowiedzieć więcej na ten temat. Sprawdź z nami, co to jest ruch obrotowy Ziemi i jakie są jego konsekwencje.
Zobacz: Ziemia okrzemkowa – opinie, rakotwórczość, cena, efekty, dawkowanie
Dlaczego Ziemia się kręci?
Ziemia wykonuje:
- ruch po własnej osi, który trwa 24 godziny (ruch obrotowy, ruch wirowy)
- ruch obiegowy wokół Słońca, który trwa 365 dni 6 godzin 9 minut i nieco ponad 9 sekund – stąd rok przestępny co 4 lata
Nasza planeta kręci się od zawsze. Ruch ten wynika z tego, że zachowała go po materii, która ją stworzyła. Większość planet i ciał niebieskich powstało z planetozymali. Te były w nieustannym ruchu i zderzając się z sobą, łączyły się.
Był czas, kiedy naukowcy zastanawiali się, jaka siła sprawia, że Ziemia nieustannie krąży wokół własnej osi. Panowało wtedy przekonanie, że naturalnym stanem jest spoczynek (Arystoteles). Od czasów Galileusza, a potem Newtona, wiemy jednak, że naturalnym stanem dla wszystkich ciał jest ruch jednostajny prostoliniowy. W związku z tym, że na Ziemię nie działają żadne nowe siły, które mogłyby zmienić to, że wiruje, ten stan jest wieczny.
Poniżej dowiesz się, w którą stronę obraca się Ziemia.
W którą stronę kręci się Ziemia?
Ziemia obraca się z kierunku zachodniego na wschód (przeciwnie do wskazówek zegara). Jest to jednocześnie ruch w przeciwny do pozornego ruchu słońca oraz ruchu sfery niebieskiej.
Każdy punkt na Ziemi, z wyłączeniem biegunów, w ciągu doby zatacza koło. Z zagadnieniem tego, w którą stronę kręci się Ziemia wiążą się dwa pojęcia:
- doba słoneczna – trwa 24 godziny i jest to okres pomiędzy kolejnymi górowaniami Słońca
- doba gwiazdowa (syderyczna) – to czas obrotu względem odległych gwiazd; trwa 23 godziny 56 minut i 4,1 sekundy; korzystają z niej głównie astronomowie.
Z tym, w którą stronę obraca się Ziemia, wiąże się sporo konsekwencji – sprawdź, czy znałeś wszystkie skutki ruchu obrotowego Ziemi!
Jak szybko kręci się Ziemia?
Prędkość, z jaką Ziemia kręci się wokół własnej osi największa jest na równiku. Wynosi 1674 km/h. Im dalej od równika, tym jest mniejsza. Na biegunach, które nie wykonują obrotu, równa się zeru.
Naukowcy obliczyli, że prędkość Ziemi maleje co kilka lat, ale można to zauważyć tylko przy pomocy zegarów atomowych, które są niezwykle precyzyjne. Bardzo możliwe jest, że daleko idącą konsekwencją tego, że Ziemia zwalnia, będzie zwiększona częstotliwość występowania trzęsień Ziemi i postępujące zmiany klimatyczne.
Na to, że Ziemia minimalnie zwalnia wpływają oddziaływania grawitacyjne Słońca i Księżyca. Prędkość naszego globu mogą też zmienić spadające na niego meteoryty. Musiałyby jednak być ogromne i spadać bardzo często.
Zobacz: Biotebal – skutki uboczne, efekty, sprawdzamy opinie
Jakie są skutki ruchu obrotowego Ziemi?
Do skutków ruchu obrotowego Ziemi zalicza się:
- rytm dobowy
Dzień i noc wiążą się bezpośrednio z tym, która część planety zwrócona jest w kierunku Słońca. Zmiana pór roku zaś związana jest ruchem obiegowym wokół Słońca.
- kształt elipsy
Ziemia nie jest idealną kulą, spłaszczenie na biegunach wynosi 0,00335 stopnia.
- istnienie siły Coriolisa
Powoduje ona to, że ciała przechylają się w prawo na półkuli północnej i w lewo na półkuli południowej. W potocznej świadomości jej znaczenie jest niewielkie, ale biorą ją pod uwagę np. snajperzy, kierując broń w odległy cel.
- ruchy mas powietrza i wiatru
Prądy morskie, które są z tym bezpośrednio powiązane wpływają na zmiany klimatyczne. Zaś stałość w ruchu mas powietrza (niże i wyże) pozwala przewidywać z dużą dokładnością pogodę.
Co by było gdyby Ziemia obracała się w drugą stronę?
To, w którą stronę obraca się Ziemia, ma charakter stały. Aby Ziemia zaczęła kręcić się w drugą stronę (ze wschodu na zachód), musiałaby zadziałać na nią jakaś zewnętrzna siła, co jest niemożliwe.
Gdyby Ziemia obracała się w drugą stronę, klimat na jej powierzchni całkowicie by się zmienił. Wiele gatunków roślin i zwierząt w wyniku tych zmian przestałoby istnieć.
Póki co to jedynie materiał na film katastroficzny i prawdopodobnie zmiana kierunku ruchu obrotowego Ziemi na zawsze pozostanie w sferze rozważań teoretycznych.
Zobacz: Jak dostosować swoją stronę pod wyszukiwarkę Google?