Czytanie książek jest zajęciem niezwykle rozwijającym oraz pouczającym. Wiele badań udowodniło, że czytanie dzieciom od najmłodszych lat życia, rozwija ich wyobraźnię, pojęcie o świecie, a także wiedzę. Nie sposób jest wymienić każdą z zalet czytania książek, ponieważ jest ich zdecydowanie zbyt dużo. Wielu rodziców zaczyna czytać swoim pociechom już nawet w pierwszych miesiącach życia, czy to bajkę na dobranoc, czy książeczkę, która pomoże potem rozpoznawać kształty i kolory. Czytanie od tak młodego wieku, może w dzieciach rodzić też pasje, które są związane nie tylko z czytaniem czy pisaniem, ale też z kompletnie innymi dziedzinami życia. Małe dzieci są bardzo podatne na przyjmowanie informacji, oraz na zapamiętywanie ogromu rzeczy, dlatego też są w stanie utożsamiać się z pewnymi charakterami w książkach, nawet lepiej niż ludzie dorośli. Z książek uczą się tego jak rozróżniać dobro od zła, w jaki sposób traktować ludzi, jak dobre i złe uczynki wpływają na nasze życie, a także poszerzają swoją wiedzę o otaczającym je świecie, oraz emocjach, które z wiekiem tylko przybierają na sile.
Czytając o czyichś dokonaniach, przeżyciach czy też pasjach, są w stanie nabyć pewne cechy, które w późniejszym życiu pozwolą im na rozwijanie się w każdym kierunku, jaki wybiorą. Paradoksem czytania jest to, że im więcej czytamy, tym większa pasja się w nas rodzi i tym mniej nasyceni książkami jesteśmy. Z tych powodów książki jednocześnie ucząc nas, oraz pomagając poznawać świat, rozwijają w nas głód wiedzy i zapotrzebowanie informacji, co w późniejszym życiu może uczynić nas ludźmi nie tylko mądrymi i oczytanymi, ale też ludźmi, którzy potrafią się tą wiedzą dzielić, a także rozwijać ją jeszcze bardziej.
Czytanie niezwykle rozwija wyobraźnię, zwłaszcza u najmłodszych, dzięki czemu stają się oni ludźmi o wielkiej empatii, a także ludźmi wielu pomysłów i planów, które niejednokrotnie mogą przydać się nam w późniejszym życiu. Nie ma również wątpliwości, że samo czytanie dla zabicia czasu, jest działaniem o wiele bardziej rozwijającym, niż oglądanie losowych programów w telewizji, czy też ciągłego przebywania w internecie. To wszystko jest jednym z powodów, dla których tak chętnie daje się dzieciom w prezencie książki. Okazji może być wiele, mogą być to urodziny czy też święta Bożego Narodzenia, albo dzień dziecka czy imieniny, jednak jest to bez wątpienia bardzo przemyślany i potrzebny prezent. Jedną z okazji, kiedy dzieciom daje się książki, są uroczystości związane ze szkołą, takie jak, chociażby zakończenie roku. Kiedy już zdecydujemy się, jaka książka jest odpowiednim prezentem, przychodzi pora na zastanawianie się nad tym, jak właściwie chcemy ją zadedykować. Trudno może być, wymyślić, jakie słowa powinny się pojawić na pierwszej stronie książki, ponieważ przekazanie naszych myśli właściwymi słowami, może być trudniejsze, niż się wydaje. Na szczęście z pomocą przychodzą internauci, którzy chętnie dzielą się swoimi własnymi pomysłami.
Dedykacja do książki dla ucznia na zakończenie roku szkolnego
Wręczanie uczniom zadedykowanej książki na zakończenie roku szkolnego, to nie tylko stosowny do okazji prezent, ale też dawanie dzieciom szansy na to, że mimo trwania wakacji, nie zaniedbają swojego rozwoju, a nawet nauczą się czegoś więcej. Jednak przy dawaniu takich prezentów, często zastanawiamy się, co właściwie mamy napisać? Jaka jest odpowiednia dedykacja do książki dla ucznia na zakończenie roku szkolnego? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, a opcji niemal nieskończenie dużo. Można posłużyć się klasykami, oraz cytatami znanych pisarzy, a można też spróbować znaleźć odpowiednie słowa samemu. Poniżej znajdują się przykłady wierszyków dla dzieci, które mogą pomóc w znalezieniu inspiracji.
Ten, kto czyta, żyje nie tylko swoim życiem, ale tysiącami żyć.
Czytanie to pierwszy krok do mądrości.
Nie ma lepszego druha niż dobra książka.
Dedykacja do książki od nauczyciela
Dedykacja do książki dla dziecka od nauczyciela, jest specjalnym rodzajem dedykacji, który często wymaga głębokich rozmyślań. Tradycja wpisywania się do książek przez nauczycieli, trwa już od wielu lat. Tworzy to ogromną pamiątkę, oraz często stanowi inspirację w późniejszych latach. Trudno jest znaleźć odpowiednią dedykację do książki dla dziecka od nauczyciela, dlatego warto, jest czasem poszukać pomocy w sieci. Internauci często chętnie wstawiają na forum własne pomysły, czy też inspiracje.
Aby nauka nie poszła w las!
Za wszystkie upadki i wzloty – mądrości.