Kiedy odchodzi ktoś bliski, często wydaje się niemożliwe znalezienie właściwych słów, aby wyrazić smutek i żal. Strata ukochanej babci, lubianego szwagra czy sytuacja, gdy nasz przyjaciel stracił kogoś bliskiego sprawia, że chcemy pomóc i odpowiednio okazać współczucie. Jednym z elementów tradycji chowania zmarłych jest składanie kwiatów z szarfą pogrzebową na ich grobie. Poniżej zapoznasz się z zasadami kompozycji takiej szarfy oraz słowami, które pozwolą się godnie pożegnać.
Zobacz: Matka królowej Elżbiety II – Elżbieta Bowes-Lyon – rodzeństwo, śmierć, dzieci, grób
Napis na szarfie pogrzebowej
Szarfa, którą umieszczamy na bukiecie składa się z dwóch części. Przyjęło się, że na początku napis na szarfie pogrzebowej nawiązuje do osoby zmarłej. Może to być bezpośredni zwrot typu:
- Kochanej Babci
- Najlepszemu Pracownikowi
- Zmarłej Cioci
W tej części wyrażamy kim dla nas była ta osoba oraz jakie wiążemy z nią uczucia. Może to być również wspomnienie, lubiana sentencja czy jakiś przydomek. Druga część napisu na szarfie pogrzebowej wskazuje na osobę, od której pochodzi dany wieniec, na przykład:
- pogrążony w smutku mąż
- kochający bracia
- przyjaciele z pracy
Oczywiście wybór napisu na szarfie powinien odzwierciedlać stopień zażyłości między nami a osobą zmarłą. Na inny napis może pozwolić sobie członek rodziny, przyjaciel czy, ogólnie rzecz ujmując, ktoś bliski, a na inny znajomy, koleżanka z pracy, sąsiad.
Niezależnie od tego, w jakie słowa ubierzemy nasze ostatnie pożegnanie ze zmarłym, musimy pamiętać, że miejsce na napis na szarfie pogrzebowej jest bardzo ograniczone. Z tego powodu warto postawić na krótkie i zwięzłe frazy. Jeśli jednak zdecydujemy się na jakiś dłuższy cytat, musimy liczyć się z tym, że mały druk może być trudny do odczytania.
Oryginalny napis na szarfie pogrzebowej
O ile klasyczne ostatnie pożegnanie z pewnością spotka się z ogólną aprobatą, tak nic nie stoi na przeszkodzie, by to oryginalny napis na szarfie pogrzebowej stał się naszym wyborem. Oczywiście wybór takiego napisu przysługuje tym, którzy bardzo dobrze znali zmarłą osobę i wiedzą, że ta nie miałaby nic przeciwko. Treść takiego napisu na szarfie pogrzebowej może składać się z cytatu lub treści nawiązujące bezpośrednio do życia, zainteresowań i pasji osoby zmarłej. Przykładem takich napisów może być:
- Teraz gnasz autostradą do nieba
- Chóry anielskie wezwał nową śpiewaczkę
- W ten rejs wypłynąłeś sam
Należy jednak pamiętać, że ze względu na charakter uroczystości nie powinno się używać słów niezrozumiałych dla większego grona, jak też potocznego oraz wulgarnego słownictwa.
Napis na szarfie pogrzebowej cytaty
Jeśli w chwili straty brakuje nam inwencji i nie jesteśmy w stanie wymyślić nic, co odpowiadałoby tobie i bliskim, warto sięgnąć po gotowe cytaty. Wiele osób korzysta z takiej opcji wybierając sentencje nawiązujące do śmierci, przemijaniu, wieczności i bólu po stracie. Przykładem mogą być na przykład słowa Harukiego Murakamiego „Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią.”, polskiej, cenionej noblistki Wisławy Szymborskiej „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” czy też “Nie żyjemy, aby umierać… ale umieramy, aby żyć wiecznie” Michaela Buchbergera.
Innym sposobem na wybór odpowiedniego cytatu, może być zasugerowanie się osobistymi preferencjami osoby zmarłej. Napis na szarfie pogrzebowej może zawierać lubianą frazę, sentencje z ulubionej książki lub filmu. Przy wyborze pamiętajmy jednak, by kierować się dobrym smakiem oraz tym, żeby uczestnicy ostatniego pożegnania zrozumieli przekaz.
Zobacz: Najpiękniejsze kondolencje SMS, jak złożyć kondolencje na odległość? Cytaty, wiersze
Napis na szarfie pogrzebowej dla szwagra
Uroczystości pogrzebowe są czasem, w którym często rodzina i bliscy sobie ludzie gromadzą się wspólnie nad grobem i wspominają zmarłą osobę. Wybierając napis na wieniec najłatwiej wybrać nam tekst dla osoby, z którą za życia mieliśmy dobry kontakt. Jeśli spotkania rodzinne stanowią dla nas przyjemność i śmiało możemy powiedzieć, że dobrze się znamy, to wymyślenie napisu dla szwagra, synowej czy stryja nie powinno być kłopotliwe. W takiej sytuacji warto poradzić się innych członków rodziny lub zaufać własnej intuicji. Jeśli jednak z naszą rodziną nie zawsze było nam po drodze, sprawdzi się tradycyjny napis na szarfie pogrzebowej typu “Drogiemu Szwagrowi – Ania”, “Spoczywaj w pokoju”.
Napis na szarfie pogrzebowej dla przyjaciela
Z większą swobodą do wyboru słów mamy, gdy chodzi o napis na szarfie pogrzebowej dla przyjaciela. Wtedy możemy podejść do tematu kreatywniej, ale oczywiście w granicach dobrego smaku. Pamiętajmy, że ostatnie pożegnanie ma być przede wszystkim oddaniem szacunku osobie zmarłej. W związku z tym wszelkie frazy, powiedzenia czy hasła, jakie wybierzemy, by pożegnać naszego przyjaciela nie powinny być niesmaczne dla rodziny i innych zgromadzonych na uroczystości.
Napis na szarfie pogrzebowej dla babci
Pogrzeby, w jakich najczęściej zdarza nam się uczestniczyć, to są niestety pogrzeby naszych dziadków i innych starszych rodu. Wtedy stajemy przed zadaniem, jak poprzez napis na szarfie pogrzebowej dla babci czy dla dziadka wyrazić nasz smutek i głębokie poczucie straty. W zależności do tego, jak wyglądała nasza relacja, poza tradycyjnym pożegnaniem, możemy na takiej szarfie nawiązać do wspólnie spędzonych chwil lub przedmiotów kojarzących się z dziadkami, jak choćby “Twoje róże będą pod dobrą opieką”, “Twoje nauki pozostaną z nami”.
Zobacz: Filip Łuszcz – syn ,,Magika’’ z Paktofoniki – wiek, Wikipedia, z mamą
Napis na szarfie pogrzebowej dla znajomego
Inny typ napisu na szarfie pogrzebowej wymusza na nas sytuacja, gdy osoba, z którą się żegnamy jest po prostu znajomym. W takich sytuacjach najlepiej jest postawić na klasyczne frazy “Z wyrazami głębokiego smutku”, “Ostatnie pożegnanie”, “Spoczywaj w pokoju”, “Tacie naszego kolegi”. Jak już zostało wspomniane, w drugiej części napisu na szarfie pogrzebowej dodajemy informację, od kogo pochodzi wieniec. W przypadku znajomego bywa, że trudno właściwie ująć stopień zażyłości. W takiej sytuacji warto po prostu podać swoje imię. Jeśli jednak dany znajomy dzielił z nami pracę, był razem w jakimś klubie, jak najbardziej można to ująć na wieńcu “Zarząd i Dyrekcja firmy”, “Koledzy z klubu szachowego”, “Przyjaciele z biura”.
- Spoczywaj w pokoju – (podpis)
- Spoczywaj w Bogu – (podpis)
- Na zawsze Twoi – (imiona)
- Z wyrazami głębokiego smutku – (podpis)
- Złączeni w modlitwie – (podpis)
- Ostatnie pożegnanie – (podpis)
Pogrzeby dla wielu są przykrym doświadczeniem utraty, początkiem procesu godzenia się ze stratą. Niech to będzie dla każdego czas do refleksji, a chwila wyboru napisu na wieniec pogrzebowy będzie pretekstem do dzielenia się dobrymi wspomnieniami i wdzięczności za wspólnie przeżyty czas.