Strona głównaCelebryciMatka królowej Elżbiety II - Elżbieta Bowes-Lyon - rodzeństwo, śmierć, dzieci, grób

Matka królowej Elżbiety II – Elżbieta Bowes-Lyon – rodzeństwo, śmierć, dzieci, grób

W obliczu wydarzeń, które miały miejsce 8 września 2022 roku, pragniemy przypomnieć historię niezwykłej kobiety, która odgrywała znaczącą rolę w życiu królowej Elżbiety II. 

Wczorajszego dnia świat obiegła wiadomość, która sprawiła, że dla wielu czas zaczął płynąć wolniej, a może nawet się zatrzymał. Brytyjczycy pogrążyli się w żałobie, kiedy wieczorem poinformowano, że 96-letnia królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zmarła w szkockiej rezydencji Balmoral.

Takiego biegu wydarzeń nie spodziewał się nikt. Tym bardziej, że jeszcze kilka dni temu Elżbieta II przyjęła na audiencji nową premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. Ostatnimi czasy, królowa Elżbieta II wycofała się z udziału w wydarzeniach publicznych, a to spowodowało, że pojawiły się spekulacje na temat jej samopoczucia. Kto mógł jednak wtedy podejrzewać, że już za moment usłyszymy o śmierci monarchini?

Ludzie na całym świecie wspominają momenty, które przypominają im o sukcesach i porażkach królowej Elżbiety II – po której stronie dokonań Elizabeth Alexandry Mary stała jej matka?

Zobacz: Jak wygląda córka księżnej Diany? Zaskoczenie

Królowa Elżbieta – matka, czyli o Elżbiecie Bowes-Lyon

Elżbieta Bowes-Lyon, znana jako królowa matka, nie była matką idealną – tak przynajmniej uważają znawcy rodziny królewskiej. Jej postać łączy w sobie wiele sprzeczności i niedomówień. Była ulubienicą Brytyjczyków, choć wiele osób mówiło o jej mrocznym obliczu. Jaką matką była królowa Elżbieta? 

Kiedy w 1923 roku Elżbieta wreszcie przyjęła oświadczyny księcia Alberta (wcześniej odrzuciła je kilkakrotnie), kobieta stała się prawdziwą gwiazdą, o której wszyscy zaczęli mówić. To dzięki niej książę Albert podjął się leczenia u doświadczonego terapeuty mowy – jednym z jego największych kompleksów było to, że się jąkał. Wiele osób spekulowało, że parze do szczęścia brakuje jedynie dzieci. I tak w 1926 roku na świat przyszła Lilibet, przyszła królowa Wielkiej Brytanii, a kilka lat później małżonkowie doczekali się kolejnej córki, Małgorzaty.

Matka królowej Elżbiety II nie zrezygnowała z obowiązków i nawet kiedy dzieci były jeszcze małe, udawała się chętnie w podróże. Wiele mówi się o tym, że Elżbieta była faworyzowana przez matkę. Za to Małgorzata nie cieszyła się jej sympatią. 

Po zostaniu królową Elżbieta Bowes-Lyon zyskała jeszcze większe uznanie wśród ludu. Dlaczego była uwielbiana przez tak wiele osób, kiedy pojawiało się coraz więcej komentarzy na temat tego, że ma mocny charakter i snuje intrygi? W tym miejscu warto przywołać konkretną sytuację. Po wybuchu II wojny światowej, doradcy rodziny królewskiej proponowali, by królowa, król i ich dzieci udali się do Ameryki. Elżbieta, królowa matka, powiedziała wtedy, że dzieci nigdzie nie pojadą bez niej, a ona nie opuści króla. Te słowa Brytyjczycy pamiętają do dziś.

Sprawdź: Królowa Elżbieta – czy znamy przyczyny śmierci?

Elżbieta Bowes-Lyon – rodzeństwo, rodzice, dzieci, matka

Tajemnicą nie jest to, że po śmierci króla Jerzego VI, kiedy to tron przejęła Lilibet (Elżbieta II), matka próbowała wpływać na jej decyzje. Królowa matka żywiła ogromną niechęć do księcia Filipa i była przeciwna jego związkowi z córką. Mimo wszystko Elżbieta II miała lepsze relacje z matką niż jej siostra Małgorzata – dzieci nie były traktowane przez nią równo.

A jakie dzieciństwo miała Elżbieta Bowes-Lyon? Kim byli jej rodzice i rodzeństwo? Królowa matka wychowała się w domu pełnym dzieci. Jej ojcem był hrabia Claude Bowes-Lyon – z matką wiąże się natomiast wiele spekulacji i kontrowersji. Mówi się o tym, że Elżbieta Bowes-Lyon mogła być owocem nieślubnego związku ojca i jego kochanki. Inni uważają natomiast, że rodzice chcieli mieć kolejne dzieci, ale Cecilia Nina Cavendish-Bentinck nie mogła starać się o więcej potomstwa i z pomocą przyszła im surogatka. 

Elżbieta Bowes-Lyon miała liczne rodzeństwo – była ona czwartą córką i dziewiątą z dziesięciorga rodzeństwa. Starsze rodzeństwo, czyli 2 braci Elżbiety, w czasie wojny wyruszyło na front, a ona zajmowała się pomocą sanitarną i szyciem ubrań dla żołnierzy. Mimo to, dzieciństwo Elżbiety Bowes-Lyon było dość beztroskie, jej rodzice mieli bliski kontakt z Windsorami i dzięki temu również ich dzieci spędzały z nimi dużo czasu. To sprawiło, że losy Elżbiety Bowes-Lyon i rodziny królewskiej zaczęły się przeplatać.

Elżbieta Bowes-Lyon- śmierć, grób

Elżbieta Bowes-Lyon pomimo burzliwych afer i wielu niedomówień związanych z jej postacią była uwielbiana przez Brytyjczyków, a jej śmierć wstrząsnęła krajem. Królowa matka żyła 102 lata i nie można powiedzieć, że zaplanowała swoją śmierć, ale wiemy, że bardzo dokładnie zaplanowała swój pogrzeb i wiedziała, gdzie będzie się znajdował jej grób. Nie pozwoliła, by nawet tak kwestia pozostała poza jej kontrolą. 

Elżbieta Bowes-Lyon pochowała swoją młodszą córkę Małgorzatę, a sama zmarła miesiąc po niej. Księżna Małgorzata miała raka płuc, a przed śmiercią poruszała się na wózku inwalidzkim – w przeciwieństwie do niej królowa matka miała spokojną śmierć. Elżbieta Bowes-Lyon odeszła 20 marca 2002 roku, a jej grób znajduje się w kaplicy św. Jerzego w Windsorze.

Kochana przez naród Elżbieta Bowes-Lyon, znana jako królowa matka, przez wielu określana była jako intrygantka o mocnym charakterze. W związku z wartościami, jakie wyznawała, została przez Hitlera nazwana najbardziej niebezpieczną kobietą na świecie. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne