Strona głównaNewsOceny w Anglii - skala ocen, porównanie systemu edukacji

Oceny w Anglii – skala ocen, porównanie systemu edukacji

System szkolnictwa w Wielkiej Brytanii znacznie się różni od tego, który obowiązuje w naszym kraju. Nie tylko skala ocen w Anglii jest odmienna, ale i organizacja roku szkolnego nie jest taka sama jak w Polsce. Czym jeszcze różni się szkoła brytyjska? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł do końca. Jeśli interesujesz się tematem bądź twoje dziecko rozważa podjęcie nauki na wyspach – poniżej przedstawiamy porównanie systemu edukacji w Polsce i Wielkiej Brytanii. Zapraszamy do lektury. 

Oceny w Anglii, czyli skala ocen 

Jak się zapewne domyślasz, system oceniania uczniów w Anglii znacznie odbiega od tego, który znamy. Angielskie dzieci nie zgarniają trójek, czwórek, czy piątek. Oceny w Wielkiej Brytanii stanowią odpowiednio oznaczone litery, gdzie najwyższą jest ocena “A” odpowiadająca naszej polskiej szóstce. Na początku może być to przytłaczające, ale to tylko kwestia czasu, by przyzwyczaić się do nowej formy oceniania. W samym nauczaniu również znajdziemy kilka różnic, ale zanim do tego przejdziemy – spójrz na poniższe zestawienie wszystkich ocen, które obowiązują zarówno w Anglii, jak i w naszym państwie. Oto one.

Anglia vs. Polska – oceny: 

Oceny w Anglii Oceny w Polsce 
6
B5
C4
D3
E2
F1
G0
Unieobecności na egzaminie
Źródło: czytelni.pl

System znakowania literowego znamy tylko z ekranów. Często w filmach widzimy angielskie, czy amerykańskie szkoły. Zastanawiamy się, czy faktycznie tak to wszystko wygląda. Skupmy się na brytyjskim obrazie szkoły. Odpowiedź brzmi – to zależy. W większości przypadków jest pokazana autentyczna sytuacja i budynek, do którego chodzą angielscy uczniowie. Między innymi to właśnie z tych obrazów w Polsce dość popularne stały się szkolne szafki na korytarzach. Czy używane są w tym samym celu? Brytyjskie dzieci od początku pozostawiają książki właśnie w tych szafkach, a lekcje odrabiają w szkole. W przypadku polskich dzieci sytuacja wygląda inaczej. Codziennie dźwigają zeszyty i książki. Gdzie jeszcze obserwujemy różnice pomiędzy Anglią a Polską? Na oceny i podsumowania przyjdzie jeszcze czas, Drogi Czytelniku, tymczasem przejdźmy do dalszej części tego artykułu – porównanie systemu edukacji w Polsce i Wielkiej Brytanii. 

Porównanie systemu edukacji w Polsce i Wielkiej Brytanii 

To, że oceny i sama skala ocen w Anglii się różni, już wiesz. Co uważasz na temat organizacji roku szkolnego? Czy wiesz, z ilu semestrów składa się taki rok? Wyjaśniamy poniżej. 

Uczniowie na wyspach rozpoczynają rok szkolny tak samo jak w Polsce, czyli 1 września. Z tą różnicą, że ich okres nauczania podzielony jest na 3 semestry, a dzieci uczęszczają na zajęcia do lipca. Pierwsza część nauki jest najkrótsza i trwa do października – po jej zakończeniu uczniowie mają krótką, kilkudniową przerwę od nauki. Drugi trymestr kończy się w lutym, a po nim następują ferie zimowe. Zazwyczaj jest to przerwa prawie dwutygodniowa. Trzeci, a zarazem ostatni semestr trwa do końca roku szkolnego. W międzyczasie uczniowie mają przerwę świąteczną z okazji Wielkanocy. Pod koniec roku, w czerwcu, angielscy uczniowie również mają kilka wolnych dni od nauki. Jest to pięciodniowa przerwa. 

Jak widzisz, na wyspach uczniowie mają wydłużony okres nauki w całym roku kalendarzowym, ale i jednocześnie mają więcej przerw i dni wolnych od nauki w porównaniu z polskimi dziećmi. I nie tylko tutaj da się zauważyć różnice. Podejście do nauczania odbiega od tego, które znamy z polskiej szkoły. Oceny w Wielkiej Brytanii przyznawane są nie tylko za testy śródsemestralne, czy za wypracowania. Nauka odbywa się głównie na realizacji projektów. Jednoosobowych lub grupowych. W ten sposób od najmłodszych lat młodzi ludzie uczeni są pracy zespołowej, a także rozwijają swoje kompetencje miękkie.

Zobacz: Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego – co mówią opinie?

Czy wszystkie przedmioty szkolne są obowiązkowe? W Polsce, dziecko z góry dostaje swój plan lekcji i przedmioty, które musi zrealizować. Nie ma puli przedmiotów fakultatywnych, które może sam sobie wybrać na podstawie tego, czym się interesuje. Taka sytuacja ma miejsce dopiero w szkole wyższej. W Wielkiej Brytanii wygląda to trochę inaczej. Owszem, dzieci mają przedmioty obligatoryjne, które mają obowiązek zrealizować. Są to między innymi: matematyka, angielski, przedmioty ścisłe i przyrodnicze, wychowanie fizyczne, historia. Z każdym rokiem lista ta jest nieco krótsza, ale nie oznacza to mniej nauki. Uczniowie mają do wyboru ciekawe przedmioty dodatkowe. Samodzielnie decydują, czego chcą się uczyć. 

Porównanie systemu edukacji w Polsce i Wielkiej Brytanii – etapy:

5 etapów w szkole brytyjskiej 4 etapy w szkole polskiej
żłobek i przedszkole (nursery)żłobek i przedszkole
szkoła podstawowa (primary school)szkoła podstawowa
szkoła średnia I stopnia (secondary school / high school)szkoła średnia 
szkoła średnia II stopnia (further education / college)
szkoła wyższa (higher eduaction)szkoła wyższa 
Źródło: polishexpress.co.uk

W Wielkiej Brytanii obowiązek nauki jest nałożony na każdego ucznia do 16. roku życia. W ostatnim czasie tylko w Anglii uległo to zmianie. Obecnie każdy obywatel tego kraju obowiązkowo kontynuuje naukę do 18. roku życia, czyli tak jak wygląda to w Polsce. 

Szkołę średnią I stopnia angielscy uczniowie kończą mając lat 16. W tym momencie mogą zadecydować, czy chcą kontynuować naukę do 18. roku życia w szkole średniej II stopnia, czy wybrać inną opcję: staż zawodowy, wolontariat połączony z kształceniem w niepełnym wymiarze godzin. Podobnie jak w Polsce uczeń ma do wyboru liceum, technikum lub tzw. zawodówkę. 

Reasumując, nasze szkoły różnią się od angielskich znacząco. Nie tylko pod względem nauczania, ale i samej organizacji. Oceny, jak i sama skala ocen w Anglii jest odmienna. Rok szkolny składa się z większej liczby semestrów. Angielscy uczniowie mają większą swobodę w wyborze tego, w czym chcą się rozwijać i z jakich przedmiotów poszerzać swoją wiedzę. Projektowe nauczanie przygotowuje młodych ludzi do pracy w zespołach. Opinie i oceny o szkole w Wielkiej Brytanii pozostawiamy tobie. Zachęcamy również do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami poniżej w komentarzach. 

Zobacz: Co daje szkoła muzyczna I stopnia?

Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne