Strona głównaZ ostatniej chwili: nie żyjeEwa Dąbrowska - nie żyje? Sprawdzamy Wikipedię

Ewa Dąbrowska – nie żyje? Sprawdzamy Wikipedię

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych. Popularność zawdzięcza temu, że jest autorką głodówki oczyszczającej, nazywanej popularnie postem Dąbrowskiej lub postem owocowo-warzywnym. W ostatnim czasie w mediach pojawiła się fałszywa informacja, że dr Ewa Dąbrowska nie żyje. Sprawdzamy, z czego mogą wynikać te plotki. Od razu też możemy potwierdzić, że Ewa Dąbrowska żyje, ale stroni od mediów. 

Zwykle informacje o tym, że osoba publiczna nie żyje Wikipedia weryfikuje dość szybko. Sprawdziliśmy, jak zareagowali autorzy encyklopedii na fikcyjną śmierć lekarki. Okazuje się, że o Ewie Dąbrowskiej Wikipedia w ogóle nie pisze. Lekarka prowadzi własną stronę internetową, jednak brak na niej szczegółowych informacji biograficznych. 

Poniżej obszernie odpowiadamy na pytanie, czy dr Ewa Dąbrowska żyje.  

Ewa Dąbrowska – nie żyje? 

Kiedy internet obiega wiadomość o tym, że kogoś znanego spotkała śmierć, niewielu komentujących szuka potwierdzenia w kilku serwisach. Uczulają na to specjaliści od mediów, którzy mówią, że nasze (i nie tylko nasze, bo chociażby francuskie, czy amerykańskie również) społeczeństwo jest w stanie uwierzyć w każdą sensacyjną plotkę. 

Co ciekawe, im mniej prawdopodobna ona jest (jak chociażby to, że Ewa Dąbrowska nie żyje), tym więcej osób zaczyna ją powtarzać i wierzyć, że jest prawdziwa. W tej sytuacji praktycznie nikt nie zadał sobie trudu, by sprawdzić, czy dr Ewa Dąbrowska żyje. 

O tym, że kogoś spotkała śmierć, najczęściej informuje jeden z użytkowników serwisów społecznościowych. Czasem pisząc krótko: Ewa Dąbrowska nie żyje, czasem dodając do tego link przenoszący do innego serwisu z rzekomo szczegółowymi informacjami i odpowiedzią na pytanie, czy dr Ewa Dąbrowska żyje. Najczęściej tego rodzaju fake newsy dotyczą właśnie spraw takich jak: wypadek, śmierć. 

Od momentu pojawienia się plotki do potwierdzenia w kilku źródłach tego, że nie żyje, mija czasem wiele godzin. Zdarza się, że sama zainteresowana osoba lub jej bliscy muszą interweniować na portalach społecznościowych, bo plotka przybiera coraz bardziej niebezpieczne rozmiary. 

Całe szczęście w sprawę rzadko uwikłane są profesjonalne media (portale informacyjne i wydawane codziennie gazety). Jeśli okazuje się, że ktoś nie żyje Wikipedia zmienia treść artykułu na temat tej osoby, uzupełniając go o informacje o tym, kiedy i w jakich okolicznościach miała miejsce śmierć. 

Zobacz: Ewa Błachnio – mąż, wzrost, wymiary, kiedyś, życie prywatne, wiek, Wikipedia, jak schudła, partner, metamorfoza

Pytania o to, czy dr Ewa Dąbrowska żyje, być może wynikają z tego, że lekarka unika szumu medialnego. Wywiadów czasem udziela jej synowa, która również jest zwolennikiem oczyszczania organizmu przez spożywanie posiłków owocowo-warzywnych i sama na sobie wypróbowała, jak działa ten mechanizm. Sama dr Dąbrowska udziela się znacznie mniej. Zaś wszystkie wywiady, których udzieliła, pochodzą sprzed wielu lat. Jej działalność również bywa czasami uznawana za kontrowersyjną. 

Na samym wstępie naszego tekstu o tym, czy dr Ewa Dąbrowska żyje, zaznaczyliśmy, że w tym celu, sprawdzamy też Wikipedię. Jeśli chcesz sprawdzić, od kiedy ktoś nie żyje Wikipedia będzie zawierać takie informacje i będą one zweryfikowane. Mimo że ta encyklopedia wiedzy jest bezpłatna i powstaje przy udziale wolontariuszy, informacje, które zawiera, są w pełni wiarygodne. Dzieje się tak dlatego, że na kilku poziomach weryfikują je powołani do tego redaktorzy. 

Dr Ewa Dąbrowska nie ma własnego wpisu w tej encyklopedii. Być może wynika to z tego, że zweryfikowanie tego, czy podane we wpisie informacje są prawdziwe byłoby utrudnione. Nawet oficjalna strona internetowa dr Dąbrowskiej nie zawiera zbyt wiele informacji o charakterze biograficznym. 

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne