Strona głównaNajciekawszeJaka zima będzie w tym roku? Sprawdzamy długoterminowe prognozy

Jaka zima będzie w tym roku? Sprawdzamy długoterminowe prognozy

Co roku marzymy o mroźnej, pełnej śniegu zimy. Jednak ceny opału zmieniły pragnienia takiej prognozy pogody na zimę – większość ludzi chce, aby była ona jak najłagodniejsza. Jak będzie w tym roku? Czy synoptycy mają wstępną prognozę pogody na zimę? Sprawdzamy!

Sprawdź: Pellet czy ekogroszek? Co się bardziej opłaca?

Jaka zima w tym roku? Prognoza na zimę 2022/23

Jaka zima w tym roku nas czeka? 1 grudnia rozpocznie się meteorologiczna zima – potrwa ona do 28 lutego 2023 roku. Rozłóżmy zbliżającą się zimę na te trzy miesiące.

Jaka zima w 2022/23 nas czeka? 

  • GRUDZIEŃ: Ten miesiąc – według prognozy pogody na zimę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) – ma być dla nas bardzo łaskawy, jeśli chodzi o temperaturę. Ma być ona wyższa w porównaniu do tego miesiąca z poprzednich lat. Ile mniej więcej stopni będą pokazywać nasze termometry w grudniu? Od około -1,8 do 2.9°C. Jednak żeby nie było zbyt kolorowo, synoptycy zapowiadają częste opady deszczu i wichury. Czy w tym roku będzie śnieg? Całkiem możliwe, że do 31 grudnia tego roku go zobaczymy, jednak przy takich temperaturach nie będzie się on długo utrzymywał. 
  • STYCZEŃ: Jaka będzie pogoda w miesiącu otwierającym nowy rok? Są prognozy, że styczeń również ma być cieplejszy, niż zazwyczaj. Okresowe mrozy najprawdopodobniej będą występować – jednak ujemne temperatury nie mają utrzymywać się długo. IMGW nie wyklucza w tym okresie groźnych załamań pogody, takich jak burze i wichury. Jakich temperatur możemy się spodziewać? Od około -4,5 do 1,9°C.
  • LUTY: Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy ma być podobno dosyć ciepły – jednak niewykluczone są mocne spadki temperatur (poniżej normy dla tego miesiąca). W lutym również przewiduje się silne wiatry, opady, a nawet burze. Na ten miesiąc nie ma jeszcze przewidywań co do temperatury.

Czy w tym roku będzie śnieg? Co mówi prognoza pogody na tegoroczną zimę?

Mimo że koszty związane z zakupem opału są w tym roku absurdalnie wysokie, to jednak sporo ludzi chciałoby zobaczyć w tym roku śnieg – nie chlapę, tylko utrzymującą się, śnieżnobiałą pokrywę śniegu. Jaka zima w 2022/23 nas czeka – śnieżna, czy raczej nie? Prognozy IMGW sugerują, że praktycznie cała zima ma być cieplejsza, niż w poprzednich latach. Mają oczywiście wystąpić mrozy i okresowe opady śniegu. Mimo wszystko, przy temperaturze powyżej zera, śnieg nie będzie utrzymywał się długo, więc całkiem możliwe, że częściej będziemy widzieć chlapę. Ciężko odpowiedzieć na pytanie, czy w tym roku będzie śnieg – okresowe spadki temperatur mają wystąpić, więc całkiem możliwe, że podczas nich śnieg się utrzyma i da nam piękny, zimowy krajobraz. Nie wiemy jednak, czy akurat w trakcie ochłodzeń będą występować opady śniegu. 

Przy obecnych cenach prądu, wody i opału wiele osób odłożyło marzenie o prawdziwej, mroźnej zimie. Jednak większość z nas chciałoby zobaczyć zimowy krajobraz choćby w czasie świąt Bożego Narodzenia. Śnieg dodaje świętą magii, której w tym roku trochę nam brakuje przez to wszystko, co dzieje się na świecie. Kolejna fala koronawirusa, wojna, inflacja – piękna zima, choćby przez chwilę, dobrze by nam wszystkim zrobiła.

Mimo wszystko to, jaka zima w 2022/23 nas czeka, interesuje wiele osób. Ludziom głowy głównie zajmują ceny węgla i ekogroszku, a nie święta czy zimowe wyjazdy. W tym roku wiele Wigilii i prezentów będzie skromniejszych – ludzie nie mają pieniędzy, bo nie tylko opał podrożał. Wszystko drożeje w zawrotnym tempie – średnioroczna inflacja w tym roku wynosi 13,7%. Zabawki, ubrania, książki, czyli wszystkie rzeczy, które przeważnie kupujemy jako prezenty, są w tym roku o wiele droższe, a niestety nasze wypłaty nie rosną wprost proporcjonalnie do wzrostu cen.

Już wiesz, jaka zima będzie w tym roku – grudzień, styczeń i luty nie mają być specjalne mroźne, ale okresowe ochłodzenia (nawet poniżej normy dla danego miesiąca) mogą się pojawić. Czeka nas niestety dużo silnych wiatrów, opadów i burz – IMGW na każdy z zimowych miesięcy prognozuje groźne warunki pogodowe. Daj znać w komentarzu, czy taka prognoza pogody na zimę Cię satysfakcjonuje – czekasz na łagodną czy raczej mroźną, prawdziwą zimę?

Sprawdź:

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne