Strona głównaPrzemysłPellet czy ekogroszek? Co się bardziej opłaca?

Pellet czy ekogroszek? Co się bardziej opłaca?

Centralne ogrzewanie i opał to tematy, które omawiane są na każdej płaszczyźnie już od kilku długich miesięcy. Polacy martwią się o ceny, które wciąż pędzą w górę i nic nie wskazuje na to, że za chwilę przywita je meta. Problemem jest także dostępność węgla, ekogroszku i pelletu. Nawet sprzedaż taniego opału na stronie Polskiej Grupy Górniczej nie pomogła w zatrzymaniu tej kuli śnieżnej, która ulepiła się z drożyzny i braku towaru. 

Opał to towar deficytowy, a nawet jeśli już uda się go znaleźć, to ceny zwalają z nóg. W mediach codziennie słyszymy o tym, że ten realny problem zaczyna dotyczyć coraz większej liczby Polaków. Martwimy się o siebie i o swoich bliskich, a nie pomaga to, że coraz więcej głosów wskazuje na to, że tej zimy możemy się zmierzyć z blackoutem. Czy przerwy w dostawie prądu naprawdę są możliwe? Jak ogrzać dom? Co zrobić, by przygotować się na ciężką zimę? To tylko część pytań, które każdego dnia pojawiają się w głowach milionów Polaków.

Naszym zadaniem nie jest to, żeby was straszyć, a raczej racjonalizować pewne kwestie. Oczywiście, strach jest zrozumiały – my też boimy się tego, co może przynieść tegoroczna zima. Podstawą jest jednak to, by nie pozwolić tej negatywnej emocji przejąć nad nami kontroli. Dlatego właśnie dzisiaj zabierzemy głos w dyskusji ekogroszek vs pellet – co lepsze, pellet czy ekogroszek? Chcemy pomóc szukać realnych rozwiązań, które sprawią, że zima okaże się łagodna dla nas i dla naszych portfeli.

Sprawdź: Jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek? Kilkaset zł oszczędności

Pellet czy ekogroszek?

Ekogroszek vs pellet – który opał wybrać? Żeby pomóc wam w podjęciu decyzji, przedstawimy zestawienie kilku najważniejszych faktów o każdym z tych paliw. Zwrócenie uwagi na pozytywne i negatywne aspekty sprawi, że będziecie mogli wszystko przyrównać do swoich indywidualnych potrzeb, bo tylko wy wiecie, co będzie dla was lepsze – pellet czy ekogroszek.

Pellet czy ekogroszek – fakty dotyczące obu paliw:

  • wiele osób uważa, że ekogroszek wytwarza więcej pyłu i popiołu,
  • popiół z pelletu dobrze sprawdzi się jako nawóz, a ten z ekogroszku trzeba utylizować,
  • palenie pelletem nie wymaga tak częstego czyszczenia pieca,
  • pellet jest bardziej ekologiczny od ekogroszku – pellet to odnawialne źródło energii, które powstaje z biomasy,
  • ekogroszek ma wyższą wartość opałową od pelletu – kaloryczność ekogroszku może wynosić nawet 29 MJ/kg, podczas gdy kaloryczność pelletu zazwyczaj plasuje się w granicy 19 MJ/kg,
  • większa wartość opałowa ekogroszku świadczy o tym, że uzyskamy więcej energii cieplnej z jednego kilograma tego opału,
  • piec na pellet czy ekogroszek, forum pęka w szwach od domysłów, co lepiej wybrać – kocioł na pellet jest nieco droższy niż ten na ekogroszek,
  • pellet ma mniejszą wilgotność – to pozytywnie wpływa na jakość spalania,

Czy potraficie już stwierdzić, co będzie lepsze – pellet czy ekogroszek? Nie podejmujcie decyzji zbyt pochopnie. Jaki głos w sprawie ekogroszek vs pellet zabierają ludzie na forum? Sprawdźmy.

Pellet czy ekogroszek – sprawdzamy forum

Lepiej wybrać piec na pellet czy ekogroszek? Forum jest w tej kwestii jednoznaczne. Internauci piszą, że piec na pellet to bardziej przyszłościowe rozwiązanie, bo służy do spalania biomasy. Na jego korzyść działa też to, że wymaga minimalnej obsługi i nie wytwarza dużo popiołu. A może wy chcecie zabrać głos w dyskusji o tym, czy lepiej wybrać piec na pellet, czy ekogroszek? Napiszcie na forum lub w komentarzu.

Internauci mają różne zdanie na temat tego, co lepsze – pellet czy ekogroszek. Na forum możemy znaleźć komentarze, które pokazują, że ludzie, którzy wybierają pellet, kierują się czystością. Nie chcą się męczyć z usuwaniem popiołu, który może być bardzo uciążliwy (szczególnie w przypadku ekogroszku z niższej półki). Głos zabierają też osoby, które przerzuciły się z ekogroszku na pellet i mówią, że w pojedynku ekogroszek vs pellet zdecydowanie wygrywa paliwo z biomasy! Nieliczne osoby mówią jednak, że pellet, ze względu na niższą wartość opałową, sprawdzi się lepiej jedynie na małej powierzchni.

Zobacz: Ekogroszek Karlik – opinie, cena, z jakiej kopalni?

Ekogroszek vs pellet – podsumowanie

Poznaliście już kilka faktów i opinii, które mogą pomóc w podjęciu decyzji – co lepsze, pellet czy ekogroszek? Internauci na forum debatują czy lepiej wybrać piec na pellet, czy ekogroszek i przedstawiają swoje racje. Czas więc na krótkie podsumowanie.

Pellet to rozwiązanie bardziej ekologiczne – jeśli zależy ci na środowisku i własnym zdrowiu to na pewno powinieneś rozważyć zakup tego paliwa. Ma on również inne zalety, o których wspomnieliśmy wyżej. Na korzyść ekogroszku działa to, że ma zdecydowanie wyższą kaloryczność i jest przez to stosunkowo bardziej wydajny.

Zarówno pellet, jak i ekogroszek mogą być lepszej i gorszej jakości. Oba te paliwa zapewniają większy komfort niż ma to miejsce w przypadku innych paliw. Dla środowiska naturalnego zdecydowanie lepszy jest pellet, który stanowi odnawialne źródło energii, produkuje on też mniej popiołu. Przeanalizuj swoje potrzeby, oczekiwania i podejmij decyzję – ekogroszek vs pellet, co wybierasz?

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne