Strona głównaNajciekawszeJak być dobrym nauczycielem?

Jak być dobrym nauczycielem?

Nauczyciel to z jeden z trudniejszych zawodów i co więcej, w największym stopniu zagrożonych wypaleniem zawodowym. Wiele osób kończy studia kierunkowe i ma uprawnienia do nauczania w szkole, jednak w praktyce w ogóle nie czuje gotowości do wykonywania tego zawodu. Zatem jakie powinien mieć dobry nauczyciel cechy?

Czy można i jak być dobrym nauczycielem?

Nie ma najmniejszych możliwości, że jest to możliwe, jednak na pewno nie każdemu to się udaje. Przede wszystkim trzeba czuć takie powołanie. Bez tego ciężko jest przywyknąć do specyfiki pracy w tym zawodzie – często mozolnych godzin spędzonych na układaniu lekcji. Kluczowe w odpowiedzi na pytanie jak być dobrym nauczycielem jest odpowiednie przygotowanie, ale nie tylko! To przede wszystkim ciągła chęć do podnoszenia swoich kwalifikacji. Wynika to z faktu, iż w nauczaniu wyróżnia się wiele metodyk. To właśnie je powinien znać dobry nauczyciel. Cechy u niego najbardziej pożądane to: cierpliwość, ambicja, kreatywność i odporność na stres! Należy pamiętać, że jest to przede wszystkim praca z ludźmi, w szczególności ta z młodzieżą jest bardzo wymagająca.

Dobry nauczyciel to taki, który…

Często właśnie tak brzmią nagłówki gazet i zdania zapisywane przez dzieci na lekcjach wychowawczych. To kwestia otwarta, co oznacza, że każdy uzupełni zdanie dobry nauczyciel to taki, który… jak chce. Każdy uczeń to osobowość i konkretne oczekiwania, dlatego wielu dyrektorów, kolegów z branży, rodziców, a w końcu uczniów toczy spór o to jaki powinien być dobry nauczyciel. Należy też pamiętać, że ideały nie istnieją. Najczęściej potwierdzają to przypadki nauczycieli, którzy są genialni w swojej dziedzinie, ale nie mają kompetencji miękkich. Często ich uczniowie skarżą się na to, że krzyczą, są niecierpliwi i niemili. W tym kontekście można też stwierdzić, że nie ma dobrego nauczyciela cechy, które posiada sprawiają, że po prostu nie można go tak nazwać. Wielu surowych nauczycieli może nie potrafi zbudować przyjemnej atmosfery wokół swoich zajęć, ale dobrze tłumaczy materiał.

Jaki powinien być dobry nauczyciel?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi i pewnego ideału, bo ten budują głównie książki i wygórowane oczekiwania rodziców. Dobry nauczyciel to taki, który chętnie przekazuje wiedzę i używa odpowiednich metod. Musi na pewno posiadać wykształcenie, ale też pasję i chęci. Wiele osób twierdzi, że osoba lubiąca ludzi to dobry nauczyciel cechy takiego są wtedy inne. Widać na przykład otwartość, optymizm, szacunek i kreatywność. Ale wciąż cechy to jedno, a druga kwestia to umiejętności. To metody, szkolenia, wyniki niektórych profesjonalistów pokazują jak być dobrym nauczycielem. Często obiektywne dane typu: statystyki, wyniki uczniów, ich dalsze losy zawodowe, a także prestiż szkoły i kadry pozwalają ocenić nauczyciela. Ma to sens, ale należy również pamiętać o osobowości, ponieważ właśnie ta często przyciąga uczniów.

W końcu to uczniowie definiują, jaki powinien być dobry nauczyciel. Wtedy chętnie się uczą, chodzą na lekcje, a szkoła ma wyniki. To wpływa w dużej mierze na odbiór szkoły na zewnątrz i dalsze rekrutacje. A dziś każdy walczy o ucznia i dobrą kadrę, a wśród niej o młodych i pełnych entuzjazmu nauczycieli. Podsumowując dobry nauczyciel to taki, który lubi swoją pracę, przedmiot i uczniów. A także chętnie się rozwija i pracuje nad sobą, aby długo wykonywać swoją pracę i uniknąć wypalenia zawodowego. Bez tych cech ciężko mówić o dobrze wykonanej pracy, a zawód nauczyciela to nie tyle fach co powołanie. Coraz więcej osób to rozumie!

Sprawdź też:
1. Gotowe podziękowania dla nauczyciela

2. Wierszyki na Dzień Nauczyciela

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne