Strona głównaNajciekawszeIran i prawo kobiet, co dokładnie wiemy?

Iran i prawo kobiet, co dokładnie wiemy?

17 września na irańskie ulice wyszły setki tysięcy ludzi – ma to związek ze śmiercią 22-letniej Masho Amini, która cztery dni wcześniej zwiedzała stolicę Iranu, czyli Teheran. W trakcie wyjazdu kobieta została zatrzymana przez policję obyczajową, według której chusta Masho była źle założona – odkrywała część jej włosów. Iranka została zabrana na komisariat, z którego już nie wróciła do domu – przewieziono ją do szpitala, w którym zmarła. Iran zawrzał – ludzie wyszli na ulice, kobiety palą chusty i obcinają włosy. Ile jeszcze osób zginie przez tak błahą rzecz, jaką jest ubiór? Jakie prawa kobiety mają w Iranie? Jak wygląda tam prawo aborcyjne? 

Iran i prawo kobiet – co dokładnie mówią przepisy?

Większość ludzi w Iranie to muzułmanie, których obowiązuje przestrzeganie szariatu. Niestety, w tej religii prawo kobiet jest szczególnie ograniczone. Mimo wszystko Iranki mogą sobie pozwolić na więcej niż np. kobiety z Afganistanu, który znów przejęli Talibowie. Jak dokładnie wygląda prawo kobiet w Iranie? 

  • W przeciwieństwie do muzułmanek z Afganistanu, kobiety z Iranu mają dostęp do edukacji. Współczesne Iranki są wykształcone – stanowią aż 65% wszystkich studentów. Mimo że w Iranie również jest segregacja płci w miejscach publicznych (np. w meczetach czy komunikacji miejskiej), to w szkołach nie zawsze się ją stosuje.  Dziewczynki często siedzą w klasach obok swoich kolegów.
  • Kobiety z Iranu mogą pracować i zakładać własne biznesy – jednak mąż może nie dać na to zgodny. Zgodnie z art. 1117 Kodeksu Cywilnego Iranu, jeśli aktywność zawodowa narusza godność rodziny lub nie jest zgodna z jej interesami, mężczyzna ma prawo zakazać kobiecie chodzenia do pracy. Co ciekawe, w 1979 roku zakazano kobietom uprawiania takich zawodów jak: sędzia i pilot samolotu.
  • Iranki mają czynne i bierne prawa wyborcze. Iranki mogą sprawować funkcje polityczne (również na wysokich stanowiskach) jednak według wielu osób, jest to zagrywka polityczna, dzięki której prawa kobiet w Iranie nie wydają się ludziom z Zachodu, aż tak ograniczane. 
  • Kobiety w Iranie muszą nosić hidżab, czyli chustę, za którą na śmierć pobita została Masho – zakrywa ona włosy, a nie całą twarz i ciało, jak np. burka, która obowiązuje w Afganistanie. 

Mimo że Iran uznawany jest za bardzo postępowy w porównaniu do innych krajów Bliskiego Wschodu, to i tak bezpieczeństwo kobiet stoi tam pod znakiem zapytania. Kobiety na całym świecie są mniej bezpieczne, niż mężczyźni, jednak w krajach muzułmańskich są one szczególnie narażone na pobicia czy dyskryminację. 

Prawo aborcyjne w Iranie 

Prawo aborcyjne w Iranie jest bardziej liberalne niż w Polsce – obowiązuje tam 51 powodów, przez które można przerwać ciążę do 19. tygodnia. Niestety, nie obejmują one np. gwałtu – dotyczą one tylko i wyłącznie bezpieczeństwa kobiety i płodu. Ciąże można usunąć tylko i wyłącznie w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia matki/płodu.

Iran i ubiór kobiet 

W Iranie obowiązuje hidżab – jest to chusta, która zakrywa włosy. W miejscach publicznych musi on zakrywać całe włosy – w innych miejscach niektóre Iranki pozwalają sobie na częściowe ich odsłonięcie. Jakie jeszcze zasady dotyczące ubioru obowiązują kobiety w Iranie? Nie mogą one nosić dekoltów, a rękawy muszą sięgać do łokci. Ich bluzki muszą być dłuższe, tak żeby zakrywały pośladki – przez to większość kobiet nosi luźne tuniki. Stroje opinające ciała odpadają – kształty nie mogą być wyeksponowane. Jeśli chodzi o spodnie, to muszą one sięgać aż do kostek. 

Prawo kobiet w Iranie jest jednym z mniej restrykcyjnych na Bliskim Wschodzie, ale nadal – bezpieczeństwo kobiet jest tam zagrożone. Kobiety nie są równe mężczyznom i przez szariat – nigdy nie będą. To, że wiele miast europejskich protestuje, jest bardzo dobre, bo pokazuje Irańczykom, że reszta świata potępia przemoc i nierówności, z którymi mierzą się kobiety w ich kraju. Jednak nasze wyjścia na ulice czy udostępnianie zdjęć i wpisów w ramach sprzeciwu na Instagramie, nie wymagają od nas tyle odwagi, co od Iranek. Wiele z nich zostało już aresztowanych za takie działania – ile jeszcze kobiet zginie przez szariat? Muzułmanie mają prawo żyć zgodnie z zasadami szariatu, jednak nie powinni uzurpować sobie prawa do bicia kobiet na śmierć przez krzywe ułożenie chusty. Daj znać w komentarzu, czy śledzisz protesty związane ze śmiercią Masho – czekamy!

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne