Strona głównaRozrywkaSkup grzybów - cennik na 2022. Ile dostaniemy za kilogram?

Skup grzybów – cennik na 2022. Ile dostaniemy za kilogram?

Za oknem deszcz i zachmurzenie. Temperatury spadają, a liście na drzewach zaczynają przybierać podejrzanie czerwone kolory. Czyżby to już jesień? Oj tak. Jesieniary już pierwszego września poubierały się w swetry i zaczęły napadać na pobliskie zielenie miejskie w poszukiwaniu kasztanów. Oprócz nich nieodłącznym elementem tej pory roku jest zbieranie grzybów. Bez przejścia się po lesie w poszukiwaniu ich brązowych kapeluszy po prostu nie da się poprawnie spędzić jesieni.

Niestety, jak wszyscy wiemy, ta piękna, choć deszczowa pora roku nie jest teraz niczym innym, jak ponurym zwiastunem nadchodzącej zimy, która przez braki węgla zapowiada się naprawdę mroźnie. Wyskoczenie na grzybobranie do lasu jest czynnością relaksacyjną i służy zdrowiu, więc polecam ją każdemu, nie tylko po to, by faktycznie znaleźć swój ulubiony przysmak. Zróbmy to dla swojego zdrowia i ukojenia nerwów związanych z niepewną przyszłością. 

Grzybobranie to w większości tylko spacerowanie po lesie z wiaderkiem, zderzanie się z innymi zbieraczami i wytężanie wzroku. Same plony poszukiwań często kończą się raczej ubogo. W przypadku chęci na jesienne, małe co nieco w kuchni, warto zapoznać się z tym, jaka jest cena grzybów w skupie. Robiąc pyszny sosik na niedzielny obiad, nie wrzucisz przecież do niego trzech znalezionych jakimś trafem maślaków. Trzeba się w takim razie zorientować, ile kosztuje kilogram grzybów. Sprawdźmy więc wspólnie, jak się ma cena grzybów suszonych i jak wygląda skup grzybów cennik 2022.

Sprawdź: Gdzie na grzyby – Śląskie. Miejsca na 2022

Skup grzybów – cennik 2022

Jeśli jesteś niewprawionym grzybo-zbieraczem, to nie wiesz, że sezon na grzyby tak naprawdę zaczyna się już latem (o ile były ciepłe opady deszczu). Patrząc na burze, jakie przeszły przez Polskę tego lata, choć nie było ich za wiele, to jednak coś tam po padało. Mimo to, jak się pewnie spodziewasz, cena grzybów w skupie znacząco wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku. Być może masz w swojej okolicy skup grzybów. Cennik w 2022 roku jest bardzo wysoki, choć obecnie jest on niższy niż w lipcu. 

Oczywiście wszystko zależy od gatunku, który wpadnie nam w oko przez skup grzybów. Cennik 2022 potrafi sięgnąć nawet ponad sto złotych. 

Ile kosztuje kilogram grzybów? Przypominam, że wszystko zależy od regionu, w jakim zostały zbierane i gdzie znajduje się Twój skup grzybów. Cennik 2022 sprawdźmy w przypadku poszczególnych gatunków.

  • Borowiki – zacznijmy od najbardziej znanych i lubianych borowików. Cena tych grzybów w skupie może wahać się od 35 do nawet 150 złotych. 
  • Kurki – najdroższe okazują się kurki, których ceny zaczynają się od 100 złotych. 
  • Prawdziwki – jedne z bardziej lubianych grzybów to właśnie prawdziwki, które można kupić za 40-150 zł.
  • Maślaki – najtańsze są maślaki. Ich cena może sięgać od kilku do kilkunastu złotych.

Cena grzybów vs cena grzybów suszonych

Wiesz już, ile kosztuje kilogram grzybów świeżych. Zależy to w dużej mierze od regionu, gdzie znajduje się Twój skup grzybów. Cennik w 2022 roku jest naprawdę wysoki i jeśli nie potrzebujesz zabójczej liczby grzybów do swojego obiadu, Twój portfel poczuje się lepiej, kiedy zabierzesz go na przechadzkę po lesie. Jeśli jednak cena grzybów w skupie Cię nie przeraża lub też w Twoim regionie jest ona stosunkowo niska, to masz spore szczęście, gdyż zaraz zobaczysz, jak sytuacja wygląda z ceną grzybów suszonych.

Być może zastanawiasz się, co jeśli nie potrzebujesz w tę niedzielę robić sosu grzybowego, a chodzi Ci o gromadzenie zapasów na święta? Jest co prawda bardzo wcześnie, ale patrząc na inflację i wszystkie inne wydatki, jakie nadejdą w przyszłości, może okazać się to całkiem rozsądną opcją. Wtedy będzie Cię interesować cena grzybów suszonych, które można kupić w supermarkecie i trzymać w domu do czasu lepienia uszek. 

Nie chcę siać paniki, zanim przedstawię jakiekolwiek liczby, ale może byłbyś zainteresowany kupnem świeżych i samodzielnym suszeniem? Nie? Jasne, nie ma sprawy. Już Ci podaję, ile kosztuje kilogram grzybów suszonych w sklepach. Trzymaj się krzesła, stołu czy czegokolwiek co masz akurat pod ręką, bo cena grzybów suszonych w całości może sięgać nawet do 200 zł. Spokojnie, chodzi tu tylko o te najlepsze grzyby. Jeśli chcesz kupić mieszankę i to w kawałkach, cena grzybów suszonych może zaczynać się już od 30 złotych.

Wiesz już teraz, ile kosztuje kilogram grzybów świeżych i suszony. Cena grzybów w skupie w 2022 roku jest znacznie wyższa niż w poprzednim roku, co jednak nikogo chyba nie dziwi. Plony są niewielkie, a lodowaty oddech inflacji dyszy wszystkim na kark. Mimo to zachęcam Cię do wyrwania się, choć na chwilę z pracy, by odetchnąć świeżym, leśnym powietrzem i może przy okazji złowić kilka brązowych kapeluszy, bez nadwyrężania swojego biednego portfela.

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

Popularne