Strona głównaNajciekawszeIle zarabia się w żandarmerii wojskowej?

Ile zarabia się w żandarmerii wojskowej?

Praca w wojsku nie należy do najłatwiejszych. W zależności od stanowiska, od kandydatów wymaga się: posiadania studiów wyższych lub szkoleń. Struktura wojska jest dość skomplikowana. W skład Sił Zbrojnych RP wchodzą: wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne i wojska obrony terytorialnej. Kim zatem jest Żandarmeria Wojskowa? Jak wygląda kwestia żandarmerii wojskowej, a zarobków?

Żandarmeria wojskowa – czym się zajmuje?

Żandarmeria Wojskowa jest wyodrębnioną i wyspecjalizowaną służbą, która wchodzi w skład Sił Zbrojnych RP. Jej głównym celem jest zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej. Zajmuje się ona także: ochranianiem porządku publicznego, zapobieganiu popełniania przestępstw w jednostkach wojskowych oraz miejscach publicznych. Żandarmeria wojskowa zajmuje się ochroną m.in.: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów czy Ministra Ochrony Narodowej. Żandarmeria Wojskowa bierze również udział w różnych operacjach wojskowych. 

Struktura Żandarmerii Wojskowej

Żandarmeria Wojskowa odpowiada za wiele rzeczy, nic więc dziwnego, że temat „Żandarmeria Wojskowa, a zarobki” ciekawi wiele osób. Zacznijmy od struktury służby. Zarobki w Żandarmerii Wojskowej uzależnione są oczywiście od stopnia – im wyższy, tym są one większe. Do pełnienia służby w Żandarmerii Wojskowej niekoniecznie trzeba mieć wykształcenie wyższe. Jest to zależne od stopnia, jaki chce się objąć. Na te najniższe, takie jak szeregowy, nie są one konieczne. Komendantem głównym Żandarmerii Wojskowej jest obecnie gen. dyw. Tomasz Połuch.

W przypadku każdego stanowiska (również generałów, którymi mogą być osoby po studiach magisterskich), prowadzi się postępowanie kwalifikacyjne. Obejmuje ono szereg rozmów i badań, aby jak najlepiej dobrać kandydatów. Do pracy w Żandarmerii Wojskowej trzeba mieć mocne nerwy, gdyż jest ona swego rodzaju „policją”, która kontroluje żołnierzy. Żandarmeria Wojskowa i zarobki są więc kluczową kwestią dla kandydatów, których w trakcie pełnienia przyszłej służby, czeka wiele stresu. 

Żandarmeria Wojskowa – zarobki

Jest wiele stopni w Żandarmerii Wojskowej. Najniższym z nich jest szeregowy, a najwyższym – generał. Zarobki w Żandarmerii Wojskowej uzależnione są właśnie od tej kwestii. Każdy stopień ma swoje obowiązki. Wymagania rosną wraz z wysokością stopni, przez co wyżej postawieni dostają więcej. 

W Żandarmerii Wojskowej zarobki są bardzo różnorodne – zaczynają się od ok. 4110 zł brutto, a kończą na 16 830 zł brutto. Żołnierze mogą również liczyć na dodatki do pensji, których jest całkiem sporo – dodatek funkcyjny, mieszkaniowy, służbowy to tylko niektóre z nich. Należą się one wszystkim żołnierzom, bez względu na pełnioną funkcję. Korzystanie z nich sprawia, że zarobki w Żandarmerii Wojskowej, mogą znacznie wzrosnąć. 

Wzrost zarobków w Żandarmerii Wojskowej

Od marca 2022 r. podstawowe pensje w wojsku i MON poszły do góry. Jak podaje Szef Resortu Obrony, pójdą one w górę średnio o 676 zł. Zważywszy, że przeciętny żołnierz zawodowy zarabia ok. 6154 zł brutto, to w tym roku dostawać będzie on prawie 7 tys. zł brutto. Rozporządzenie to weszło w życie dopiero dwa miesiące temu, ale każdy pracownik dostanie wyrównanie od stycznia. Praca w strukturach Siły Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej czy Ministerstwa Obrony Narodowej jest bardzo wymagająca. Wynagrodzenie powinno być więc adekwatne do kosztów zarówno fizycznych jak i psychicznych, które tacy ludzie ponoszą w trakcie pełnienia służby.  

Jakub Nowak
Jakub Nowak
Miłośnik gry na gitarze, skończył studia ekonomiczne, lubi sprawdzać różnego rodzaju produkty w boju.
Sprawdź jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę wpisać swoje imie

Popularne